НА ПЕШЕВСКИ НЕ МУ СМЕТА АЛБАНСКИ НА ПРЕС НА ВЛАДАТА

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  НА ПЕШЕВСКИ НЕ МУ СМЕТА АЛБАНСКИ НА ПРЕС НА ВЛАДАТА

  Министерката за локална самоуправа Ширете Елези на заедничката прес-конференција во Владата со вицепремиерот Владимир Пешевски, се обрати на албански јазик. Министерката Елези се обрати првин на македонски јазик и истото тоа потоа го повтори на својот мајчин јазик.

  На новинарско прашање: „Дали господине Пешевски со говорот на албански на вашата колешка се загрозува Владата и суверенитетот на Република Македонија?“, вицепремиерот, кој е од ВМРО-ДПМНЕ, одговори:

  „Прашањето ќе го сфатам како обид за провокација и нема да одговорам. Но, не се чувствувам воопшто загрозен од обраќањето на министерката на албански јазик“.

  Прес-конференцијата беше за владината политика и мерки за рамномерен регионален развој во Македонија.

  Едно од барањата во Заедничката платформа на албанските партии во Македонија е министрите Албанци да можат на владините седници и на прес-конференците во Владата да може да се обраќаат и на албански јазик.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира