ОД ДЕНЕС АПЛИЦИРАЊЕ ЗА ВАУЧЕРИ ЗА ОДМОР ОД 200 ЕВРА, ПАРИ ИМА ЗА 1.250 ГРАЃАНИ

  ОД ДЕНЕС АПЛИЦИРАЊЕ ЗА ВАУЧЕРИ ЗА ОДМОР ОД 200 ЕВРА, ПАРИ ИМА ЗА 1.250 ГРАЃАНИВаучерите ќе добијат семејства со месечни приходи до 30.000 денари. (Фото: СДК.МК)

  Од денеска може да се аплицира за ваучери за годишен одмор за граѓани со ниски месечни примања односно за семејства кои не го надминуваат нето износот од 30.000 денари. Ваучерите се со вредност од 12.000 денари и ќе можат да се користат во категоризираните угостителските објекти за сместување лоцирани во туристичките центри кои претходно се пријавени во Министерство за економија.

  За реализација на оваа мерка се предвидени 15 милиони денари, што значи ваучери ќе има за 1.250 граѓани, а средствата ќе се даваат по принципот „прв дојден, прв услужен“.

  „Со оглед на зголемениот интерес на граѓаните и оваа година ќе продолжиме со мерката преку која на работниците со ниски примања им се овозможува користење на годишен одмор. Владата преку програмата на Министерството за економија, во 2017 година почна да ја спроведува оваа мерка со цел да даде поддршка на домашниот туризам, но во исто време на семејствата со ниски месечни примања да користат одмор во туристичките центри во земјата“, велат од Министерството за економија.

  Јавниот повик ќе трае до 30 јуни. Ваучерот ќе може да се искористи најдоцна до 30 ноември 2021 година.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира