ПОЧИНА ПРОФЕСОРОТ ЃОРЃЕ МАРЈАНОВИЌ, ЗА ЧИИ ПРЕДАВАЊА СТУДЕНТИТЕ НА ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ БАРАА СТОЛЧЕ ПОВЕЌЕ

  ПОЧИНА ПРОФЕСОРОТ ЃОРЃЕ МАРЈАНОВИЌ, ЗА ЧИИ ПРЕДАВАЊА СТУДЕНТИТЕ НА ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ БАРАА СТОЛЧЕ ПОВЕЌЕЕксгувернерот Петар Гошев, професорот Ѓорѓи Марјановиќ и неговата сопруга на промоцијата на книгата колумни во свечениот амфитеатар на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје на 18 октомври 2019 година. (Фото: СДК.Мк)

  Славниот професор Ѓорѓе Марјановиќ од Правниот факултет „Јустинијан Први”, великанот во регионот во областа на кривичното право, еден од лидерите на демократските процеси во Македонија, редок интелект и незаборав за илјадници студенти што ги образувал, почина денеска на 83-годишна возраст.

  Марјановиќ предаваше Кривично право и ќе остане запаметен по борбата за столче повеќе во преполните амфитеатри кога тој држи час. И секако, по анегдотите и загатките за студентите со кои низ оригинален стил ја предаваше правната материја.

  Марјановиќ беше почесен претседател на Лигата за демократија и дисидент од времето на комунизмот.

  Дипломирал на Правниот факултет во Скопје во 1962 година, магистрирал на постдипломските студии по казнено-правни науки на Правниот факултет во Загреб во 1968 со тезата: „Правните последици на осудата”.

  Докторирал на Правниот факултет во Скопје во 1973 со тезата „Правната положба на осуденикот по издржаната казна”. Сиот работен век, освен приправничкиот стаж (1962-1964) во Основниот суд-Скопје II, го поминал на Правниот факултет во Скопје, од изборот за асистент во 1965 година, до редовен професор (1985-2001).

  За време на комунизмот професионално се ангажирал за слобода на уверувањето, совеста, мислата и нејзиното јавно изразување, покренувајќи го прашањето за укинување на некои тогаш мошне проблематични инкриминации.

  Низ богатиот работен век професор Марјановиќ објави многу трудови и преведе светски дела. Беше и еден од најчитаните колумнисти, а по локалните избори 2005 година беше советник во Советот на град Скопје.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира