СЕАД КОЧАН ПАК НА РАСПИТ ВО СЈО

    СЕАД КОЧАН ПАК НА РАСПИТ ВО СЈООсомничениот Сеад Кочан и неговиот адвокат Никола Додевски околу 14 часот дојдоа во СЈО. (Фото: СДК.МК)

    Бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“, денеска во придружба на адвокатот Никола Додевски повторно дојде на распит во Специјалното јавно обвинителство. Сопственикот на „Трансмет“ беше во СЈО на 26 мај да направи увид во доказите. Во случајот „Труст“ на СЈО, Кочан е осомничен дека го злоупотребил државниот буџет за 17 милони евра.

    Кочан ја напушти земјата и речиси два месеци не беше достапен за органите на истрагата, откако Кривичниот суд му одеди 30 дена притвор на 9 март, а се врати во државата откако на 14 мај Врховниот суд му ја укина мерката притвор и беше повлечена потерницата издадена за него. На повторното одлучување за притвор, тој даде гаранција од околу 900 илјади евра и го предаде пасошот за да се брани од слобода.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира