СТРУШКАТА БОЛНИЦА ГО ЗАТВОРИ ХИРУРШКОТО ОДДЕЛЕНИЕ, ПЕРСОНАЛОТ ЗАБОЛЕЛ ОД МОРБИЛИ

  СТРУШКАТА БОЛНИЦА ГО ЗАТВОРИ ХИРУРШКОТО ОДДЕЛЕНИЕ, ПЕРСОНАЛОТ ЗАБОЛЕЛ ОД МОРБИЛИОд Државниот самитарен и здравствен инспекторат велат дека сите здравствени установи треба да ја почитуваат наредбата од Министерството за здравство да го вакцинираат персоналот и дека кога ќе заврши процесот на вакцинација ако некој од вработените одбие да се вакцинира ќе преземат санкции за директорот и здравствениот работник; - Директорката на Инспекторатот Ирина Сотирова-Бухова (Фото: СДК.МК)

  Операционите сали и хируршкото одделение во болницата во Струга се затворени, бидејќи од мали сипаници се разболеле здравствени работници, а пациентите ќе ги препраќаат во најблиските болници. Ваква одлука донела вчера комисијата за интрахоспитални инфекции во болницата, а утрово бил известен Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ).

  Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Ирина Сотирова-Бухова вели дека утрово добиле усна информација и дека во следните денови очекуваат и писмена информација. Таа вели дека во оваа болница, како и во останатите јавни и приватни здравствени установи веќе почнале со процес на вакцинација на здравствените работници.

  „Таму веќе е почнат процес на вакцинација и интернистите и гинеколозите веќе се вакцинираа, односно две третини од здравствените работници се вакцинирани. И во другите здравствени установи тече вакцинацијата на здравствените работници, и кога ќе заврши целиот процес, доколку некој од здравствените работници одбие да се вакцинира, Инспекторатот може да преземе казнени марки против директорот и против тој што одбива да се вакцинира“, вели директорката Сотирова-Бухова.

  Таа нагласи дека сите здравствени работници треба да ја почитуваат наредбата од Министерството за здравство и да се вакцинираат, а ако не се сигурни во својот вакцинален статус да проверат и да се вакцинираат.

  Началникот на хируршкото одделение во болницата во Струга Владимир Кочовски, за телевизијата „Алсат М“ изјавил дека вчера одлучиле да го затворат хируршкото одделение и пациентите да се препраќаат во најблиските болници, бидејќи скоро половина од медицинскиот персонал се разболел од мали сипаници и дека практично не може да функционираат.

  Директорот на струшката болница Реџеп Даути, пак, вели дека не е точно оти има болни лекари, туку средномедицински персонал и дека не е точно дека се разболеле половина од вработените на хирургија.

  „Од лекарите само двајца се разболеа и тие се веќе вратени на работа, а од средномедицинскиот пресонал имаме десетина болни. Сега работи само амбулантата“, вели Даути.

  До ДЗСИ изминатата недела стигнале меѓу 300 и 400 пријави од здравствените домови дека родители одбиваат да ги вакцинираат децата, но податоците биле некомплетни.

  „Утрово, за дел ни стигнаа комплетни податоци и кога ќе ги комплетираме сите полека ќе ги викаме родителите на порамнување. Доколку казната за невакцинирање на детето ја платат во првата недела таа е половина од пропишаната казна, ако не ќе одиме со прекршочна пријава. Но, сметам дека тоа ќе се влечка цело лето, бидејќи почнува сезона на одмори и засега не можам да кажам како ќе се одвива“, вели Сотирова-Бухова.

  Е. БОЧВАРОСКА

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира