JEMI SHUMË AFËR SHPALLJES SË MALIT SHARR SI PARK NACIONAL, PO PUNOJMË ME INVESTITORËT QË TË HEQIN DORË NGA NJË PJESË E MINI HIDROELEKTRANAVE TË MIRATUARA, THOTË MINISTRI NUREDINI

JEMI SHUMË AFËR SHPALLJES SË MALIT SHARR SI PARK NACIONAL, PO PUNOJMË ME INVESTITORËT QË TË HEQIN DORË NGA NJË PJESË E MINI HIDROELEKTRANAVE TË MIRATUARA, THOTË MINISTRI NUREDINIЗа РЕК Битола, која користи јаглен, Нуредини вели дека уште долго ќе бидеме зависни од нашата најголема термоелектрана и затоа ЕСМ треба да инвестира во филтри и во процесот на десулфуризација. - Министерот за екологија Насер Нуредини на владина седница (Фото: Влада)

Mali Sharr është pranë shpalljes si një park nacional, tha Ministi i mjedisit dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini, duke shtuar se aktualisht po punojnë me disa nga investitorët e hidrocentraleve të vogla për të parë nëse mund të arrijnë një marrëveshje për të mos ndërtuar disa prej punimeve tashmë të miratuara. Sipas Nuredinit, nëse hidrocentralet janë planifikuar tashmë, ato duhet të jenë më të mëdha, sepse sakrifikimi i një pjese të natyrës duhet të krijojë dobi me anë të sigurisë energjetike.

“Ne jemi duke punuar për ta shpallur Malin Sharr një park kombëtar dhe jemi afër arritjes së këtij qëllimi. Kemi disa pamje kontradiktore me institucionet e gjuetisë dhe menaxhimit të pyjeve, por besoj se do të gjejmë baza të përbashkëta për rëndësinë e shpalljes së këtij thesari natyror si një park kombëtar. Ne po punojmë gjithashtu me disa nga investitorët e hidrocentraleve të vogla për të parë nëse mund të arrijmë një marrëveshje për të mos ndërtuar disa nga punimet tashmë të miratuara.  Unë mendoj se nëse tashmë planifikojmë të kemi hidrocentrale, ato duhet të jenë të një madhësie të caktuar, si Çebreni, kur sakrifikimi i një pjese të natyrës do të na sjellë dobi në gjenerimin e energjisë së pastër, krijimin e sigurisë së energjisë dhe duke na bërë më pak të varur nga REK Manastir”, tha Nuredini në një intervistë me agjencinë shtetërore të lajmeve MIA.

Për REK Manastir, i cili përdor qymyr, Nuredini thotë se do të jemi të varur nga termocentrali ynë më i madh për një kohë të gjatë dhe kjo është arsyeja pse ESM duhet të investojë në filtra dhe procesin e desulfurizimit.

“Duhet të pranojmë që ne si vend jemi shumë të varur nga REK Manastir dhe kështu do të jetë në të ardhmen e parashikueshme”. Kjo është arsyeja pse unë kam kërkuar tashmë që ESM të investojë në filtra dhe të fillojë zbatimin e procesit të desulfurizimit.” Ndërkohë, ne duhet të intensifikojmë investimet tona në sektorin e energjisë së rinovueshme. Nga njëra anë, ne themi se duhet të ngrohim shtëpitë me invertorë, të cilët janë më efikasë për energji, por në të njëjtën kohë konsumojmë energji elektrike të prodhuar nga një termocentral me qymyr. Sidoqoftë, si vend, ne importojmë rreth 30% të energjisë që konsumojmë, kështu që në bazë të kësaj e dimë që REK do të funksionojë me kapacitet maksimal, derisa të zhvillojmë burime të rinovueshme ”, tha Nuredini.

Përveç shpalljes së Malit Sharr si një park nacional, Nuredini tha se ata ishin në fazat e fundit të shpalljes së Maleve të Osogovës një zonë të mbrojtur, duke i dhënë fund valorizimit të Matkës. Në të njëjtën kohë, tha ai, ata janë duke punuar për të ri-shpallur Parkun nacional Mavrovë.

Ideja për ta shpallur Malin Sharr si një park nacional është më shumë se para 20 vjetëve. Në Malin Sharr ka 37 liqene akullnajore, 25 prej të cilëve janë në anën e Maqedonisë dhe pjesa tjetër në anën e Kosovës. Veçanërisht i rëndësishëm është biodiversiteti mbresëlënës, ku ka 200 lloje bimësh endemike, 167 lloje fluturash, 12 nga gjithsej 15 lloje amfibësh, 18 specie zvarranikësh, 130 lloje zogjsh dhe 45 specie gjitarësh, që është pothuajse gjysma e numrit të përgjithshëm të gjitarëve në territorin e Maqedonisë.

 

 

Симнете ја мобилната апликација

©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира