PËR 8 MUAJ DEPUTETËT KANË PËRFUNDUAR VETËM 8 SEANCA KU KANË VOTUAR LIGJE, NDËRKOHË KANË MARRË MILION EURO PËR RROGË DHE SHPENZIME RRUGORE

PËR 8 MUAJ DEPUTETËT KANË PËRFUNDUAR VETËM 8 SEANCA KU KANË VOTUAR LIGJE, NDËRKOHË KANË MARRË MILION EURO PËR RROGË DHE SHPENZIME RRUGORENjë moment i rrallë me kuorum në sallën planare të Kuvendit. (Foto: K. Popov)

Që nga gushti i vitit të kaluar, kur u krijua Kuvendi pas zgjedhjeve parlamentare më 15 korrik, deputetët kanë filluar 39 seanca, por vetëm 19 prej tyre kanë përfunduar. Dhe nga ato 19 seanca të përfunduara, vetëm 8 ishin me ligje të propozuara në rendin e ditës. 20 seanca mbeten të papërfunduara, përfshirë seancën e 36-të, në të cilën tre projektligjet nga paketa e pestë e masave ekonomike për të zbutur pasojat e pandemisë covid-19 janë në rendin e ditës.

Në ato 19 seanca të përfunduara janë seanca e parë, konstituive, në të cilën u verifikuan vetëm mandatet parlamentare dhe u zgjodh Kryetari i Kuvendit, pastaj seanca e dytë, në të cilën u vendos vetëm numri i nënkryetarëve të Kuvendit. Në seancën e 10-të, u zgjodh një qeveri, në seancën e 11-të, u zgjodhën presidentët dhe anëtarët e komisioneve parlamentare, dhe në seancën e 13-të, u zgjodhën zëvendësministrat. Seanca e 14-të u drejtua nga Presidenti slloven Borut Pahor, ndërsa seanca e 23-të ishte për fjalimin e rregullt vjetor të Presidentit Stevo Pendarovski. Në seancën e 31-të, u zgjodhën anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Deri më tani, ka pasur tre seanca për pyetjet parlamentare.

Pavarësisht nëse kanë punuar apo jo, deputetët marrin mesatarisht 1,100 euro çdo muaj, ose një total prej një milion euro në 8 muaj. Për shpenzimet e udhëtimit, që nga janari, 75 nga gjithsej 120 deputetë janë paguar 122 mijë euro.

Deputetët u takuan për herë të fundit dje, kur nuk arritën të përfundonin seancën e 32-të, të filluar tre muaj më parë, për shkak të mungesës së kuorumit për votim. Gjatë gjithë ditës, Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi bindi ligjvënësit e opozitës të hynin në sallën plenare dhe të votonin mbi pikat e rendit të ditës në seancën e 32-të. Xhaferi këmbënguli që deputetët e VMRO-DPMNE të marrin pjesë në seancën e 32-të, ndërsa koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së Nikola Micevski i kërkoi atij të ndërpresë seancën e 32-të dhe të fillojë seancën e 36-të, ndërsa anëtarët e partisë së tij po prisnin jashtë.

Argumenti kryesor i Xhaferit ishte se kur deputetët tashmë kanë nënshkruar që janë të pranishëm në Kuvend dhe në bazë të kësaj ata ushtrojnë të drejta siç janë shpenzimet e udhëtimit, janë të detyruar të marrin pjesë në punën e Kuvendit, dhe të mos presin para dere e të zgjedhin seancën te e cila do të marrin pjesë. Micevski përsëriti se ata nuk synojnë të bëjnë kuorumin e shumicës, përveç votimit të masave për të ndihmuar ekonominë. Aktualisht, tre deputetë nga shumica, e cila ka 62 deputetë, janë në izolim sepse janë pozitivë me koronavirus.

Paraprakisht, Kuvendi u bllokua për shkak të mijëra amandamenteve të paraqitura kundër njëri tjetrit nga opozita maqedonase dhe shqiptare. Opozita maqedonase paraqiti amandamente për propozimin e opozitës shqiptare për të ndryshuar Ligjin për Shtetësinë, sipas të cilit shtetësia maqedonase mund të merret me një deklaratë nga tre dëshmitarë. LSDM në pushtet ishte gjithashtu kundër një propozimi të tillë. Opozita shqiptare, për shkak të refuzimit të propozimit të tyre, paraqiti mijëra ndryshime në të gjitha ligjet e propozuara, përfshirë ligjet e propozuara nga paketa e pestë e masave ekonomike.

Pasi Kryeministri Zoran Zaev u takua me udhëheqësit e Aleancës dhe Alternativës Zijadin Sela dhe Afrim Gashi të hënën në parlament mbi Ligjin e Shtetësisë, kur të dy palët thanë se ishin pranë një marrëveshje, amandamentet e shumta u tërhoqën të mërkurën.

Më parë, më 29 mars, Zaev dhe udhëheqësi i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski u takuan në Klubin e Deputetëve, pas së cilit të dy deklaruan se kishin rënë dakord për zhbllokimin e punës së Kuvendit.

M. ILIOSKI

 

Симнете ја мобилната апликација

©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира