АМЕРИКАНЦИТЕ ГО СПАСУВААТ РАСТУРЕНИОТ БРАК МЕЃУ БРИТАНИЈА И ЕУ

a:1:{s:9:"td_source";s:19:"Лондон(АП)

  АМЕРИКАНЦИТЕ ГО СПАСУВААТ РАСТУРЕНИОТ БРАК МЕЃУ БРИТАНИЈА И ЕУ

  Американскиот државен секретар Џон Кери рече дека преговорите за излез на Британија од ЕУ не смеат да бидат такви што „ќе се отсече носот за да му се напакости на лицето“.

  Кери, кој е во Лондон за средба со премиерот Дејвид Камерон, рече дека односите меѓу САД и Британија остануваат незасегнати од минатонеделниот изгласан брегзит. Тој рече дека му е жал за таа одлука, но дека верува оти Британија и ЕУ ќе ги заштитат заедничките вредности и ќе останат силни партнери на САД.

  Кери ги повика лидерите на блокот да бидат „одговорни, чувствителни, разбрани и стратешки“ во престојните преговори со Британија.

  Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд, кој беше заедно со Кери, рече дека Британија сѐ уште ќе игра главна улога во светот. И тој рече дека лутината никому нема да му помогне. Но, Хамонд призна дека чувствата се сѐ уште „ранливи.“

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира