ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР ТАКСИН ШИНАВАТРА СЕ ВРАТИ ВО ТАЈЛАНД ЗА ДА ЈА ОТСЛУЖИ ЗАТВОРСКАТА КАЗНА ПО 15 ГОДИНИ ВО БЕГСТВО

  ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР ТАКСИН ШИНАВАТРА СЕ ВРАТИ ВО ТАЈЛАНД ЗА ДА ЈА ОТСЛУЖИ ЗАТВОРСКАТА КАЗНА ПО 15 ГОДИНИ ВО БЕГСТВО74-годишниот Таксин пристигна со приватен авион на аеродромот во Бангкок и потоа со полиција беше однесен во суд, а потоа и во затвор. (Фото: Инстаграм)

  Избеганиот поранешен тајландски премиер Таксин Шинаватра се врати во Тајланд за првпат по 2008 година, враќајќи се од самонаметнатиот егзил директно во затвор.

  Таксин, кој е милијардер и лидер на партијата Феу Тау, избега во странство пред 15 години, пред да биде осуден во отсуство за злоупотреба на функцијата.

  74-годишниот Таксин пристигна со приватен авион на аеродромот во Бангкок и потоа со полиција беше однесен во суд, а потоа и во затвор, каде што според судот, треба да одлежи осум години.

  „Татко ми се врати во Тајланд и влезе во судскиот процес“, кажа неговата ќерка Петонгтарн.

  Таксин се врати во Тајланд додека во земјата се очекува гласање за избор на нов премиер во сенатот, а главен кандидат е Срета Тавишин, кој е од партијата на Таксин.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира