БРОД СО КОРЕЈСКИ ТУРИСТИ ПОТОНА ВО ДУНАВ ВО БУДИМПЕШТА, НАЈМАЛКУ СЕДУМ ЗАГИНАТИ

  БРОД СО КОРЕЈСКИ ТУРИСТИ ПОТОНА ВО ДУНАВ ВО БУДИМПЕШТА, НАЈМАЛКУ СЕДУМ ЗАГИНАТИБродот потонал откако се судрил со друго пловило (Фото: Гети)

  Најмалку седум луѓе загинаа и уште 19 се водат како исчезнати откако потона брод во реката Дунав во Будимпешта, објавија државните медиуми.

  Триесет и три луѓе, повеќето туристи од Јужна Кореја, имало на бродот, кој се превртел откако бил удрен од друго пловило синоќа околу 22 часот. Бродот со две палуби „Сирена“ бил наменет за туристички обиколки по Дунав и неговиот максимален капацитет бил 45 луѓе.

  Министерството за надворешни работи на Јужна Кореја потврди дека 19 нивни државјани се водат како исчезнати и објави дека ќе испрати своја делегација во Будимпешта. Меѓу исчезнатите е најмалку едно дете.

  Државните медиуми објавија дека остатоците од бродот се лоцирани на дното на Дунав по неколкучасовна потрага.

  Како резултат на обилни врнежи во изминатите денови, нивото на Дунав значително се покачи, што довело и до создавање на силни струи.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира