РУСИЈА ИЗВЕДЕ ГОЛЕМ ВОЗДУШЕН НАПАД ВРЗ УКРАИНА, НАЈМАЛКУ ЧЕТВОРИЦА МРТВИ

  РУСИЈА ИЗВЕДЕ ГОЛЕМ ВОЗДУШЕН НАПАД ВРЗ УКРАИНА, НАЈМАЛКУ ЧЕТВОРИЦА МРТВИОва е прв напад врз Киев овој месец (Фото: Телеграм)

  Руски проектили утрово ги погодија Киев, Харкив и други украински градови, при што загинаа најмалку четворица луѓе, а над 30 се ранети, објавија украинските власти. Претседателот Зеленски изјави дека три лица загинале во Киев и дека можеби има уште луѓе под урнатините, како и едно во јужниот град Миколаив.

  Тревога за воздушна опасност беше огласена во целата земја, а експлозии се регистрирани и во Лвов близу полската граница. Ова е прв напад врз Киев овој месец.

  Делови од Киев се без струја по утринскиот напад“, кажа градоначалникот Витали Кличко.

  Шефот на украинската војска Валери Залужни кажа дека Русија лансирала 64 проектили и дронови во неколку серии, од кои 44 биле пресретнати. Руски крстосувачки проектили биле детектирани и над западните региони Лвов. Тернопил и Ивано-Франкивск, кои поретко се цел на напади.

  ЧИТАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО.

  АМА НОВИНАРСТВОТО НЕ Е.

  Поддржете го слободното, независно, професионално новинарство. Новинарство со интегритет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира