Таг: атлетика

1 2 10 / 16 НАПИСИ
УКРАИНКАТА МАХУЧИХ ГО СОБОРИ СВЕТСКИОТ РЕКОРД НА СТЕФКА КОСТАДИНОВА ВО СКОК ВО ВИСОЧИНА СТАР 37 ГОДИНИ

УКРАИНКАТА МАХУЧИХ ГО СОБОРИ СВЕТСКИОТ РЕКОРД НА СТЕФКА КОСТАДИНОВА ВО СКОК ВО ВИСОЧИНА СТАР 37 ГОДИНИ

Украинката Јарослава Махучих постави нов светски рекорд во скок во височина на митингот од Дијамантската лига во Париз, подобрувајќи го резултатот кој ...
НАД 3.400 ЖЕНИ ТРЧАА НА АВИЦЕНА ЖЕНСКАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ

НАД 3.400 ЖЕНИ ТРЧАА НА АВИЦЕНА ЖЕНСКАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ

Најмасовна досега, со 3.420 учеснички, беше Авицена женската трка во Скопје, чие што 12. издание се одржа денеска. Учесничките на трката беа поделе ...
СПОРТСКИОТ НОВИНАР ЗОРАН МИХАЈЛОВ ДОБИ НАГРАДА ВО БУДИМПЕШТА ЗА АФИРМАЦИЈА НА АТЛЕТИКАТА, БИЛ ДЕЛ ОД 15 СВЕТСКИ ПРВЕНСТВА

СПОРТСКИОТ НОВИНАР ЗОРАН МИХАЈЛОВ ДОБИ НАГРАДА ВО БУДИМПЕШТА ЗА АФИРМАЦИЈА НА АТЛЕТИКАТА, БИЛ ДЕЛ ОД 15 СВЕТСКИ ПРВЕНСТВА

Спортскиот новинар и коментатор Зоран Михајлов од Светската новинарска асоцијација (АИПС) и Светската атлетска асоцијација доби награда за популаризац ...
МАКЕДОНСКИТЕ АТЛЕТИЧАРИ СЕ ЗАКИТИЈА СО ЗЛАТО И СРЕБРО ВО СКОК ВО ДАЛЕЧИНА НА СПЕЦИЈАЛНАТА ОЛИМПИЈАДА ВО БЕРЛИН

МАКЕДОНСКИТЕ АТЛЕТИЧАРИ СЕ ЗАКИТИЈА СО ЗЛАТО И СРЕБРО ВО СКОК ВО ДАЛЕЧИНА НА СПЕЦИЈАЛНАТА ОЛИМПИЈАДА ВО БЕРЛИН

Македонските атлетичари освоија златен и сребрен медал во скок во далечина од место на Специјалната олимпијада во Берлин. Агрон Хајредини триумфираш ...
ТЕТОВСКИТЕ ПАРАОЛИМПИЈЦИ БЕЗ НИКАКВА ПОМОШ ОД ИНСТИТУЦИИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ПРЕТСТОЈНАТА ОЛИМПИЈАДА ВО БЕРЛИН 

ТЕТОВСКИТЕ ПАРАОЛИМПИЈЦИ БЕЗ НИКАКВА ПОМОШ ОД ИНСТИТУЦИИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ПРЕТСТОЈНАТА ОЛИМПИЈАДА ВО БЕРЛИН 

Секоја сабота десетина лица со попреченост од Тетово напорно тренираат заедно со нивниот тренер Ифраим Љута. Тие се подготвуваат за претстојната Специ ...
ЈУСЕИН БОЛТ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС ПО СВОЈАТА РОДЕНДЕНСКА ЗАБАВА

ЈУСЕИН БОЛТ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС ПО СВОЈАТА РОДЕНДЕНСКА ЗАБАВА

Најбрзиот човек на светот Јусеин Болт се наоѓа во карантин откако имал позитивен тест за коронавирус само неколку дена по забавата за неговиот 34. род ...
ИГОР ЈАКИМОВСКИ ЛАНИ ТРЧАШЕ ВО ВУХАН, А ВИКЕНДОВ ВО БИТОЛА ГО СОБОРИ ЛИЧНИОТ РЕКОРД

ИГОР ЈАКИМОВСКИ ЛАНИ ТРЧАШЕ ВО ВУХАН, А ВИКЕНДОВ ВО БИТОЛА ГО СОБОРИ ЛИЧНИОТ РЕКОРД

Познатиот македонски маратонец Игор Јакимовски, офицер во АРМ, кој минатата година пред пандемијата на коронавирус учествуваше на Воените светски спор ...
АЛИСОН ФЕЛИКС СЕ ВРАТИ НА ПАТЕКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО И УРНА СВЕТСКИ РЕКОРД НА ЈУСЕИН БОЛТ

АЛИСОН ФЕЛИКС СЕ ВРАТИ НА ПАТЕКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО И УРНА СВЕТСКИ РЕКОРД НА ЈУСЕИН БОЛТ

Американската спринтерка Алисон Феликс го собори рекордот на Јусеин Болт откако го освои 12. златен медал на светските атлетски првенства. Триесет ...
ДОДЕКА ВРСНИЦИТЕ ВОДЕА ЉУБОВ ВО ПАРКОТ, ТАА ТРЧАШЕ – ПОЛА ВЕК НЕСРУШЕНИ РЕКОРДИТЕ НА БИТОЛСКАТА ГАЗЕЛА ВЕРА ВЕЛЈАНОВСКА

ДОДЕКА ВРСНИЦИТЕ ВОДЕА ЉУБОВ ВО ПАРКОТ, ТАА ТРЧАШЕ – ПОЛА ВЕК НЕСРУШЕНИ РЕКОРДИТЕ НА БИТОЛСКАТА ГАЗЕЛА ВЕРА ВЕЛЈАНОВСКА

„Обрнете внимание децата помалку да бидат на компјутер и мобилни телефони! Наместо тоа, да ја користат убавината на природата. Во близина на Битола е ...
40% УЧЕСНИЧКИ НЕ ГО ЗАВРШИЈА МАРАТОНОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ДОХА ПОРАДИ ТЕШКИ УСЛОВИ

40% УЧЕСНИЧКИ НЕ ГО ЗАВРШИЈА МАРАТОНОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ДОХА ПОРАДИ ТЕШКИ УСЛОВИ

Кенијката Рут Чепнгетич победи на маратонската трка на Светското првенство во атлетика во Доха, што дури 40% од учесничките не успеаја да ја завршат п ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ