Таг: Битола

1 2 3 150 10 / 1498 НАПИСИ
НА ШИРОК СОКАК НЕ СМЕАТ ДА СЕ ЗАГРАДУВААТ ТЕРАСИТЕ ЗА ПУШАЧИ – ОПШТИНА БИТОЛА ЌЕ БАРА РЕШЕНИЕ СО КАФЕАНЏИИТЕ  ДА ЈА ЗАШТИТАТ АВТЕНТИЧНОСТА НА КУЛТНАТА УЛИЦА

НА ШИРОК СОКАК НЕ СМЕАТ ДА СЕ ЗАГРАДУВААТ ТЕРАСИТЕ ЗА ПУШАЧИ – ОПШТИНА БИТОЛА ЌЕ БАРА РЕШЕНИЕ СО КАФЕАНЏИИТЕ ДА ЈА ЗАШТИТАТ АВТЕНТИЧНОСТА НА КУЛТНАТА УЛИЦА

Општина Битола покренува иницијатива за формирање работно тело кое ќе изработи нова програма за поставување урбана опрема со цел да се најде соодветно ...
БИТОЛЧАНЕЦ УДРИЛ СО КОЛА ВО ЅИД И ПЕТ ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА, ПА ПОМИНАЛ СО ЛЕСНИ ПОВРЕДИ

БИТОЛЧАНЕЦ УДРИЛ СО КОЛА ВО ЅИД И ПЕТ ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА, ПА ПОМИНАЛ СО ЛЕСНИ ПОВРЕДИ

Битолчанец со „БМВ“ со битолски регистарски таблички вчера удрил и оштетил пет патнички возила паркирани пред автосалон во Битола. Покрај возилата, то ...
СОВЕТОТ НА ОПШТИНА БИТОЛА ПОВТОРНО НЕ ПРИФАТИ ЕУ ПАРИТЕ ДА СЕ ИСКОРИСТАТ ЗА ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ МЕСТО ЗА ОБЈЕКТОТ „ПАРК“

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА БИТОЛА ПОВТОРНО НЕ ПРИФАТИ ЕУ ПАРИТЕ ДА СЕ ИСКОРИСТАТ ЗА ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ МЕСТО ЗА ОБЈЕКТОТ „ПАРК“

Советот на Општина Битола повторно не прифати да се измени одлуката со која парите за реконструкција на објектот „Парк“, кој е составен дел од целинат ...
БИТОЛЧАНЕЦОТ ТОМЕ ЛОЗАНОВСКИ НА 76 ГОДИНИ ПО ШЕСТИ ПАТ ЌЕ ГО ИСКАЧУВА МОН БЛАН, А СЕКОЈ ВИКЕНД ГО ОТВОРА ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ „НЕОЛИЦА“

БИТОЛЧАНЕЦОТ ТОМЕ ЛОЗАНОВСКИ НА 76 ГОДИНИ ПО ШЕСТИ ПАТ ЌЕ ГО ИСКАЧУВА МОН БЛАН, А СЕКОЈ ВИКЕНД ГО ОТВОРА ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ „НЕОЛИЦА“

И на снег, дожд, ветер, на високи и ниски температури, битолчанецот Томе Лозановски (76) заедно со колегата Славе Петрески (74) секој викенд и празник ...
НА БИТОЛА Ѝ НЕДОСТИГААТ СПЕЦИЈАЛИСТИ И НОВ АМБУЛАНТНО-ПОЛИКЛИНИЧКИ ОДДЕЛ ВОН БОЛНИЦАТА

НА БИТОЛА Ѝ НЕДОСТИГААТ СПЕЦИЈАЛИСТИ И НОВ АМБУЛАНТНО-ПОЛИКЛИНИЧКИ ОДДЕЛ ВОН БОЛНИЦАТА

Недостигаат педијатри, кардиолози, интернисти, уролози, неонатолози и друг специјалистички кадар во битолската Клиничка болница. Покрај подобрување на ...
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЌЕ ДАДЕ 145.000 ЕВРА ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ОБЈЕКТОТ „ПАРК“ ВО БИТОЛА, НО ОПШТИНАТА ЌЕ ТРЕБА ДА НАЈДЕ УШТЕ 650.000 ЕВРА

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЌЕ ДАДЕ 145.000 ЕВРА ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ОБЈЕКТОТ „ПАРК“ ВО БИТОЛА, НО ОПШТИНАТА ЌЕ ТРЕБА ДА НАЈДЕ УШТЕ 650.000 ЕВРА

Со 9 милини денари (околу 145.000 евра) Министерството за култура ќе ја поддржи Општина Битола за реконструкција на руинираниот објект „Парк“, кој е д ...
ЕДЕН ЗАГИНАТ И 20-МИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР МЕЃУ КОМБЕ СО РАБОТНИЦИ И КОЛА ВО БИТОЛА

ЕДЕН ЗАГИНАТ И 20-МИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР МЕЃУ КОМБЕ СО РАБОТНИЦИ И КОЛА ВО БИТОЛА

Едно лице почина на местото на сообраќајната несреќа, а 20-мина работници се повредени во директен судир меѓу комбе и патничко возило, што се попладне ...
КОЊАНОВСКИ ПОБАРА ОБЈЕКТОТ „ПАРК“ ДА СЕ НАПРАВИ СО ПАРИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛTУРА, А ИЛИЕВСКА МУ РЕЧЕ ДЕКА ПРОТИВ НЕГО ИМА ИСТРАГА ЗА ЕВРОПСКИОТ ПРОЕКТ

КОЊАНОВСКИ ПОБАРА ОБЈЕКТОТ „ПАРК“ ДА СЕ НАПРАВИ СО ПАРИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛTУРА, А ИЛИЕВСКА МУ РЕЧЕ ДЕКА ПРОТИВ НЕГО ИМА ИСТРАГА ЗА ЕВРОПСКИОТ ПРОЕКТ

Наместо со европски пари, како што беше првично предвидено во проектот „Смарт фор ју ту“, Општина Битола планира некогашниот објект „Парк“ кој е дел о ...
ТУТОРСКАТА НАСТАВА ВО БИТОЛА ПОСТИГНА ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ, ПА ОПШТИНАТА ОДЛУЧИ ДА ГО ПРОДОЛЖИ ПРОЕКТОТ ДО КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

ТУТОРСКАТА НАСТАВА ВО БИТОЛА ПОСТИГНА ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ, ПА ОПШТИНАТА ОДЛУЧИ ДА ГО ПРОДОЛЖИ ПРОЕКТОТ ДО КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

Кризата со ковид-19 многу се одрази врз знаењето на учениците, па за да се надополни дел од пропустите, во основното училиште „Ѓорги Сугарев“ во  Бито ...
ДОЦНИ ПЛАТАТА ВО ТЕХНИЧКОТО УЧИЛИШТЕ ВО БИТОЛА, ОД МОН ВЕЛАТ НАЗНАЧЕНА Е ПОВТОРНО ИСТАТА ДИРЕКТОРКА КОЈА ЌЕ ГИ ПОТПИШЕ НАЛОЗИТЕ

ДОЦНИ ПЛАТАТА ВО ТЕХНИЧКОТО УЧИЛИШТЕ ВО БИТОЛА, ОД МОН ВЕЛАТ НАЗНАЧЕНА Е ПОВТОРНО ИСТАТА ДИРЕКТОРКА КОЈА ЌЕ ГИ ПОТПИШЕ НАЛОЗИТЕ

Доцни платата во Средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ во Битола, каде лани во декември Министерството за образование (МОН) ѝ ги одзеде ингеренции ...
1 2 3 150 10 / 1498 НАПИСИ