Таг: брана

1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ
БРАНИТЕ КОИ ПУКНАА ВО ЛИБИЈА БИЛЕ ИЗГРАДЕНИ ОД ЈУГОСЛОВЕНСКА ФИРМА, НО НЕ БИЛЕ ОДРЖУВАНИ НАД 20 ГОДИНИ

БРАНИТЕ КОИ ПУКНАА ВО ЛИБИЈА БИЛЕ ИЗГРАДЕНИ ОД ЈУГОСЛОВЕНСКА ФИРМА, НО НЕ БИЛЕ ОДРЖУВАНИ НАД 20 ГОДИНИ

Либискиот град Дерна ги брои жртвите на незапаметената поплава, предизвикана од пукањето на две брани среде моќната бура Даниел. Досега е потврдено де ...
СО ВОДА ОД „МАНТОВО“ ЛОКАЛИЗИРАН ПОЖАРОТ ОКОЛУ БРАНАТА, ИЗГОРЕА 20 ХЕКТАРИ ШУМА

СО ВОДА ОД „МАНТОВО“ ЛОКАЛИЗИРАН ПОЖАРОТ ОКОЛУ БРАНАТА, ИЗГОРЕА 20 ХЕКТАРИ ШУМА

Со вода од браната „Мантово“ денеска се успеа да се локализира пожарот што вчера попладне избувна меѓу акумулацијатА и штипското село Пиперово. Во пож ...
РЕЧНА БРАНА ДЕЛУМНО СЕ УРНА ПО ГОЛЕМИТЕ ПОПЛАВИ ВО НОРВЕШКА

РЕЧНА БРАНА ДЕЛУМНО СЕ УРНА ПО ГОЛЕМИТЕ ПОПЛАВИ ВО НОРВЕШКА

Браната на река делумно се урна денеска во норвешка, по што водата блика низ отворената дупка во структурата по неколкудневните тешки поплави. Енергет ...
НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ЗОШТО ПРЕСУШУВА БРАНАТА МАНТОВО, ВО ТЕК СЕ РЕСТРИКЦИИ ЗА РАДОВИШКО ПОЛЕ

НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ЗОШТО ПРЕСУШУВА БРАНАТА МАНТОВО, ВО ТЕК СЕ РЕСТРИКЦИИ ЗА РАДОВИШКО ПОЛЕ

Браната Мантово ова лето пресушува како никогаш досега. Во своето 45-годишно постоење оваа вештачка акумулација е со најниско ниво. Од максималниот ка ...
ПОЧНА НАЈГОЛЕМОТО УРИВАЊЕ БРАНА ВО ИСТОРИЈАТА НА САД, ЌЕ СЕ НАСАДАТ И 17 МИЛИЈАРДИ СЕМИЊА ЗА ДА СЕ ВРАТИ ПРИРОДНАТА СРЕДИНА НА РЕКАТА КЛАМАТ

ПОЧНА НАЈГОЛЕМОТО УРИВАЊЕ БРАНА ВО ИСТОРИЈАТА НА САД, ЌЕ СЕ НАСАДАТ И 17 МИЛИЈАРДИ СЕМИЊА ЗА ДА СЕ ВРАТИ ПРИРОДНАТА СРЕДИНА НА РЕКАТА КЛАМАТ

Најголемиот проект за уривање брана во историјата на САД е во тек долж границата на Калифорнија со Орегон - процес што ќе заврши до крајот на следната ...
ИМА ВОДА ЗА ДА НЕ ПРЕСУШАТ НИВИТЕ, АМА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ТРЕБА ДА НЕ ЈА КРАДАТ, ВЕЛАТ ОД ВОДОСТОПАНСТВО КОЧАНИ

ИМА ВОДА ЗА ДА НЕ ПРЕСУШАТ НИВИТЕ, АМА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ТРЕБА ДА НЕ ЈА КРАДАТ, ВЕЛАТ ОД ВОДОСТОПАНСТВО КОЧАНИ

Од Водостопанското претпријатие Кочани, кое стопанисува и е задолжено за наводнување со водите од браната Калиманци, велат дека нема да дозволат да пр ...
БРАНИТЕ КАЛИМАНЦИ И ГРАТЧЕ СЕ ПРЕД МАКСИМАЛЕН ВОДОСТОЈ, НО НИВОАТА СЕ ПОД КОНТРОЛА, ВЕЛАТ ОД „ВОДОСТОПАНСТВО“

БРАНИТЕ КАЛИМАНЦИ И ГРАТЧЕ СЕ ПРЕД МАКСИМАЛЕН ВОДОСТОЈ, НО НИВОАТА СЕ ПОД КОНТРОЛА, ВЕЛАТ ОД „ВОДОСТОПАНСТВО“

За само три месеци, браната Калиманци од половичен водостој денеска дојде речиси до максималното ниво од 115 милиони кубни метри вода, додека браната ...
ОБИЛНИТЕ ВРНЕЖИ ГИ ПРЕПОЛНИЈА БРАНИТЕ ЛИПКОВО И ГЛАЖЊА, НО НЕМА ОПАСНОСТ ОД ИЗЛЕВАЊЕ НА РЕКИТЕ

ОБИЛНИТЕ ВРНЕЖИ ГИ ПРЕПОЛНИЈА БРАНИТЕ ЛИПКОВО И ГЛАЖЊА, НО НЕМА ОПАСНОСТ ОД ИЗЛЕВАЊЕ НА РЕКИТЕ

Акумулационите езера Липково и Глажња, од каде Куманово се снабдува со вода за пиење, се преполни со вода која се прелева преку браните, но надлежните ...
СЕ ПОВЛЕКУВА ПОПЛАВАТА ОД УНИШТЕНАТА БРАНА ВО УКРАИНА, ОГРОМЕН Е РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

СЕ ПОВЛЕКУВА ПОПЛАВАТА ОД УНИШТЕНАТА БРАНА ВО УКРАИНА, ОГРОМЕН Е РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Големината на поплавената област во регионот Херсон, како резултат на пробивањето на бомбардираната брана Каховка, е речиси преполовена, вели Украина, ...
УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА ПРЕСРЕТНАЛА РАЗГОВОР КОЈ ПОТВРДУВА ДЕКА РУСИТЕ ЈА РАЗНЕЛЕ БРАНАТА ВО ХЕРСОН

УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА ПРЕСРЕТНАЛА РАЗГОВОР КОЈ ПОТВРДУВА ДЕКА РУСИТЕ ЈА РАЗНЕЛЕ БРАНАТА ВО ХЕРСОН

Украинската безбедносна служба (СБУ) вели дека пресретнала телефонски разговор кој потврдува дека руска саботерска група е одговорна за разнесувањето ...
1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ