Таг: бременост

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ЗОШТО БРЕМЕНИТЕ РОМКИ ВО БИТОЛА НЕ ГИ КОРИСТАТ ДОВОЛНО БЕСПЛАТНИТЕ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕДИ – КАМПАЊА ЗА ПОДИГАЊЕ НА СВЕСТА ЗА РЕПРОДУКТИВНОТО ЗДРАВЈЕ

ЗОШТО БРЕМЕНИТЕ РОМКИ ВО БИТОЛА НЕ ГИ КОРИСТАТ ДОВОЛНО БЕСПЛАТНИТЕ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕДИ – КАМПАЊА ЗА ПОДИГАЊЕ НА СВЕСТА ЗА РЕПРОДУКТИВНОТО ЗДРАВЈЕ

Бесплатните превентивни гинеколошки прегледи за бремените жени Ромки се многу малку искористени. Недостигаат матични гинеколози, а има и случаи на нез ...
ЗА ТРУДНИЦИТЕ И ДОИЛКИТЕ БЕЗБЕДНИ СЕ ВАКЦИНИТЕ НА „ФАЈЗЕР“ И КИНЕСКИТЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

ЗА ТРУДНИЦИТЕ И ДОИЛКИТЕ БЕЗБЕДНИ СЕ ВАКЦИНИТЕ НА „ФАЈЗЕР“ И КИНЕСКИТЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Освен руската вакцина „спутник“ чија употреба не е препорачана за трудници и доилки, останатите вакцини против ковид-19 се аплицираат според упатствот ...
ЦРНИ ЧЕСТИЧКИ ОД ЗАГАДУВАЊЕТО НАЈДЕНИ ВО ПЛАЦЕНТА, ВЕЛАТ БЕЛГИСКИ НАУЧНИЦИ

ЦРНИ ЧЕСТИЧКИ ОД ЗАГАДУВАЊЕТО НАЈДЕНИ ВО ПЛАЦЕНТА, ВЕЛАТ БЕЛГИСКИ НАУЧНИЦИ

Честички од црн јаглен или саѓи можат да навлезат во плацентата, покажа истражувањето на Универзитетот Хаселт во Белгија. Ова е прв директен доказ дек ...
ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ТЕСТ ЗА ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС ЗА СИТЕ БРЕМЕНИ ЖЕНИ СО НОВИТЕ УПАТСТВА ЗА РИЗИЧНИ СОСТОЈБИ ВО БРЕМЕНОСТА

ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ТЕСТ ЗА ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС ЗА СИТЕ БРЕМЕНИ ЖЕНИ СО НОВИТЕ УПАТСТВА ЗА РИЗИЧНИ СОСТОЈБИ ВО БРЕМЕНОСТА

Бремените жени во третото тримесечие од бременоста, или од 24 до 28 гестациска недела, ќе треба задолжително да направат универзален тест за откривање ...
ИТНИ МЕРКИ ЗА МАЛОЛЕТНИЧКАТА БРЕМЕНОСТ БАРА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

ИТНИ МЕРКИ ЗА МАЛОЛЕТНИЧКАТА БРЕМЕНОСТ БАРА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Во период од две години, односно 2016 и 2017 , во јавните здравствени установи се породиле вкупно 731 малолетничка, а 62 ја прекинале бременоста. Болн ...
ПОЧНА ПОСТАПКАТА ЗА ИЗМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС, ВОЛЈАТА НА ЖЕНАТА ЌЕ БИДЕ НА ПРВО МЕСТО, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

ПОЧНА ПОСТАПКАТА ЗА ИЗМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС, ВОЛЈАТА НА ЖЕНАТА ЌЕ БИДЕ НА ПРВО МЕСТО, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Предлог-законот за прекинување на бременоста вчера е објавен на Единствениот национален регистар на правни прописи (ЕНЕР), со кој треба да се укинат о ...
РЕФЕРЕНДУМ ВО ИРСКА ЗА ПРОМЕНИ НА СТРОГИТЕ ОДРЕДБИ ЗА АБОРТУС

РЕФЕРЕНДУМ ВО ИРСКА ЗА ПРОМЕНИ НА СТРОГИТЕ ОДРЕДБИ ЗА АБОРТУС

Граѓаните на Ирска денеска на референдум се изјаснуваат дали се за промени на одредбите за абортус. Околу 3,2 милиони Ирци, треба да се изјаснат дали ...
15-ГОДИШНА ШТИТЕНИЧКА НА ДОМОТ „25 МАЈ“ АБОРТИРАЛА, А 17-ГОДИШНА ОДЛУЧИЛА ДА ГО РОДИ БЕБЕТО

15-ГОДИШНА ШТИТЕНИЧКА НА ДОМОТ „25 МАЈ“ АБОРТИРАЛА, А 17-ГОДИШНА ОДЛУЧИЛА ДА ГО РОДИ БЕБЕТО

Две малолетни девојчиња, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје забремениле, а едното било подложено на прекин ...
ФИЛИПЧЕ ЌЕ ГО НАДГРАДУВА МОЈ ТЕРМИН СО РЕГИСТАР НА РЕТКИ БОЛЕСТИ И СИСТЕМ ЗА СЛЕДЕЊЕ БРЕМЕНОСТ

ФИЛИПЧЕ ЌЕ ГО НАДГРАДУВА МОЈ ТЕРМИН СО РЕГИСТАР НА РЕТКИ БОЛЕСТИ И СИСТЕМ ЗА СЛЕДЕЊЕ БРЕМЕНОСТ

Министерството за здравство вчера распиша тендер за надградба на националниот електронски здравствен систем МојТермин во вредност од пет милиони денар ...
„ЌЕ БИДАМ И ПРЕМИЕР И МАЈКА“ – ПРЕМИЕРКАТА НА НОВ ЗЕЛАНД ОБЈАВИ ДЕКА Е ТРУДНА НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

„ЌЕ БИДАМ И ПРЕМИЕР И МАЈКА“ – ПРЕМИЕРКАТА НА НОВ ЗЕЛАНД ОБЈАВИ ДЕКА Е ТРУДНА НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

Премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Ардерн, објави дека е трудна, добивајќи голема поддршка од активисти и од групи за женски права откако кажа дека „ќ ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ