Таг: ЧОВЕКОВИ ПРАВА

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
ИРСКИОТ АКТИВИСТ И ПОРАНЕШЕН СВЕШТЕНИК МАЈКЛ О‘ФЛАЕРТИ ИЗБРАН ЗА НОВ КОМЕСАР ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

ИРСКИОТ АКТИВИСТ И ПОРАНЕШЕН СВЕШТЕНИК МАЈКЛ О‘ФЛАЕРТИ ИЗБРАН ЗА НОВ КОМЕСАР ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Ирскиот активист за човекови права и поранешен свештеник Мајкл О‘Флаерти е избран за нов комесар за човекови права на Советот на Европа. Тој освои 104 ...
СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДРЖАВАТА ДА Ѝ ПЛАТИ 1.600 ЕВРА ОТШТЕТА НА ДОЦЕВСКА-БОЖИНОВСКА ОТИ Ѝ БИЛЕ ПРЕКРШЕНИ ПРАВАТА ПРИ ИЗРЕКУВАЊЕТО ПРИТВОР ЗА 27 АПРИЛ

СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДРЖАВАТА ДА Ѝ ПЛАТИ 1.600 ЕВРА ОТШТЕТА НА ДОЦЕВСКА-БОЖИНОВСКА ОТИ Ѝ БИЛЕ ПРЕКРШЕНИ ПРАВАТА ПРИ ИЗРЕКУВАЊЕТО ПРИТВОР ЗА 27 АПРИЛ

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди дека на Елена Доцевска-Божиновска ѝ биле прекршени правата при постапката за одредување притвор в ...
БУГАРИЈА КОН МАКЕДОНИЈА СЕ ОДНЕСУВА КАКО РУСИЈА КОН УКРАИНА, РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ НА САМИТОТ НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА ВО РЕЈКЈАВИК

БУГАРИЈА КОН МАКЕДОНИЈА СЕ ОДНЕСУВА КАКО РУСИЈА КОН УКРАИНА, РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ НА САМИТОТ НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА ВО РЕЈКЈАВИК

Премиерот Димитар Ковачевски на четвртиот Самит на Советот на Европа во Рејкјавик, Исланд кажа дека Бугарија се однесува кон Македонија исто како Руси ...
БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

Бугарија е во топ 10 најосудувани држави пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур за 2022 година, според статистиката на институцијата што ја ...
ЛЕНЧЕ ЗДРАВКИН И ДЕНИС ЈАНКУЛОВСКИ – КОСМОНАУТКО ЈА ДОБИЈА НАГРАДАТА „МЕТО ЈОВАНОВСКИ“ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА

ЛЕНЧЕ ЗДРАВКИН И ДЕНИС ЈАНКУЛОВСКИ – КОСМОНАУТКО ЈА ДОБИЈА НАГРАДАТА „МЕТО ЈОВАНОВСКИ“ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА

Државната награда „Мето Јовановски” за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права денеска им б ...
БУГАРИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И СО БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ МИНИСТЕР ЗА МИГРАЦИЈА ВАН ДЕР БУРГ ПО ВЕТОТО ЗА ШЕНГЕН

БУГАРИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И СО БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ МИНИСТЕР ЗА МИГРАЦИЈА ВАН ДЕР БУРГ ПО ВЕТОТО ЗА ШЕНГЕН

Проблемите на Бугарија се поврзани со човековите права и со борбата против корупција, кажа холандскиот министер за миграција Ерик ван дер Бург по сино ...
ЛЕНЧЕ ЗДРАВКИН И ДЕНИС ЈАНКУЛОВСКИ ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДАТА „МЕТО ЈОВАНОВСКИ“ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА

ЛЕНЧЕ ЗДРАВКИН И ДЕНИС ЈАНКУЛОВСКИ ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДАТА „МЕТО ЈОВАНОВСКИ“ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА

Годинашни добитници на државната награда „Мето Јовановски“ за промоција, заштита и унапредување на човековите права се Денис Јанкуловски и Ленче Здрав ...
И НА ДЕЦАТА ОД КАРПОШ ИМ СЕ ПОВРЕДЕНИ ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА ОТИ НЕ  ОДАТ ВО ГРАДИНКА, ВЕЛИ ОПШТИНАТА ПО БАРАЊЕТО НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДА НЕ СЕ ОТПИШУВААТ ДЕЦА ОД ДРУГИ ОПШТИНИ

И НА ДЕЦАТА ОД КАРПОШ ИМ СЕ ПОВРЕДЕНИ ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА ОТИ НЕ  ОДАТ ВО ГРАДИНКА, ВЕЛИ ОПШТИНАТА ПО БАРАЊЕТО НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДА НЕ СЕ ОТПИШУВААТ ДЕЦА ОД ДРУГИ ОПШТИНИ

Народниот правобранител достави барње до градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски да ја повлече одлуката за отпишување од градинките на дец ...
САД ОБЈАВИЈА ДИПЛОМАТСКИ БОЈКОТ НА ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ПЕКИНГ

САД ОБЈАВИЈА ДИПЛОМАТСКИ БОЈКОТ НА ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ПЕКИНГ

САД нема да праќаат никакви дипломатски претставници на претстојните Зимски олимписки ирги во Пекинг во знак на протест поради кршењето на човекови пр ...
БУГАРИЈА МОРА ДА ГИ СПРОВЕДЕ ПРЕСУДИТЕ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА, AMA НИЕ НЕ MOЖЕМЕ ДА ЈА ПРИСИЛИМЕ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СУДОТ ВО СТРАЗБУР

БУГАРИЈА МОРА ДА ГИ СПРОВЕДЕ ПРЕСУДИТЕ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА, AMA НИЕ НЕ MOЖЕМЕ ДА ЈА ПРИСИЛИМЕ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СУДОТ ВО СТРАЗБУР

Претседателот на Европскиот суд за човекови права и слободи Роберт Спано вели дека секоја земја членка на Советот на Европа е обврзана да ги спроведув ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ