Таг: депортација

1 2 3 10 / 29 НАПИСИ
БУГАРИЈА ТРЕБА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА УЛОГАТА НА НЕЈЗИНАТА ПРОФАШИСТИЧКА ВЛАДА ВО ДЕПОРТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

БУГАРИЈА ТРЕБА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА УЛОГАТА НА НЕЈЗИНАТА ПРОФАШИСТИЧКА ВЛАДА ВО ДЕПОРТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

Со Поворка на живите од Музејот на Град Скопје до „Тутунски комбинат“ денеска почна одбележувањето на 80-годишнината од депортација на македонските Ев ...
БИТОЛСКИТЕ ЕВРЕИ ВО ТРЕБЛИНКА ЖИВЕЕЛЕ САМО 40 МИНУТИ, А ОД БИТОЛА ГИ СПРОВЕЛА БУГАРСКАТА СТРАЖА, БЕШЕ КАЖАНО НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА „ТРАГИ НА ЕВРЕЈСКОТО НАСЛЕДСТВО“

БИТОЛСКИТЕ ЕВРЕИ ВО ТРЕБЛИНКА ЖИВЕЕЛЕ САМО 40 МИНУТИ, А ОД БИТОЛА ГИ СПРОВЕЛА БУГАРСКАТА СТРАЖА, БЕШЕ КАЖАНО НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА „ТРАГИ НА ЕВРЕЈСКОТО НАСЛЕДСТВО“

Над 3.000 битолски Евреи по депортацијата во Полска само 40 минути поживеале во концентрациониот логор Треблинка, а потоа биле убиени во гасни комори, ...
УКРАИНЦИТЕ ГИ КРИЕЛЕ СИРАЧИЊАТА ЗА ДА ГИ СПАСАТ ОД ДЕПОРТАЦИЈА ВО РУСИЈА

УКРАИНЦИТЕ ГИ КРИЕЛЕ СИРАЧИЊАТА ЗА ДА ГИ СПАСАТ ОД ДЕПОРТАЦИЈА ВО РУСИЈА

Неколку часа откако Русија ја нападна Украина во февруари, здравствениот персонал во детската болница на југот почна тајно да планира како да ги спаси ...
СО ПОРАКА ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ И ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ ХОЛОКАУСТОТ, ОДБЕЛЕЖАНИ 79 ГОДИНИ ОД ДЕПОРТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ ВО НАЦИСТИЧКИТЕ ЛОГОРИ

СО ПОРАКА ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ И ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ ХОЛОКАУСТОТ, ОДБЕЛЕЖАНИ 79 ГОДИНИ ОД ДЕПОРТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ ВО НАЦИСТИЧКИТЕ ЛОГОРИ

Со пораката "Да се сеќаваме, за никогаш да не заборавиме, за никогаш да не се повтори", денеска во Скопје беа одбележани 79 години од депортацијат ...
НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЗАБОРАВИ ХОЛОКАУСТОТ, ОДБЕЛЕЖАНА 79-ГОДИШНИНАТА ОД ДЕПОРТАЦИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ОД ШТИП И БИТОЛА ВО НАЦИСТИЧКИТЕ ЛОГОРИ

НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЗАБОРАВИ ХОЛОКАУСТОТ, ОДБЕЛЕЖАНА 79-ГОДИШНИНАТА ОД ДЕПОРТАЦИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ОД ШТИП И БИТОЛА ВО НАЦИСТИЧКИТЕ ЛОГОРИ

„Не смееме да заборавиме на холокаустот и во ова тешко време за светот треба да бидеме сложни и заеднички да работиме такво нешто повторно да не се сл ...
ЃОКОВИЌ СО ПРАВО БИЛ ДЕПОРТИРАН ЗАШТО СЕ ПРОТИВИ НА ВАКЦИНИРАЊЕТО, ОБЈАВИ АВСТРАЛИСКИОТ СУД

ЃОКОВИЌ СО ПРАВО БИЛ ДЕПОРТИРАН ЗАШТО СЕ ПРОТИВИ НА ВАКЦИНИРАЊЕТО, ОБЈАВИ АВСТРАЛИСКИОТ СУД

Новак Ѓоковиќ можел да биде депортиран од Австралија зашто на министерот за имиграција Алекс Хок му било очигледно дека тој се противи на вакцинирањет ...
ЃОКОВИЌ БИ МОЖЕЛ ДА СЕ ВРАТИ ВО АВСТРАЛИЈА И ПРЕД ИСТЕКОТ НА ТРИГОДИШНАТА ЗАБРАНА, КАЖА ПРЕМИЕРОТ МОРИСОН

ЃОКОВИЌ БИ МОЖЕЛ ДА СЕ ВРАТИ ВО АВСТРАЛИЈА И ПРЕД ИСТЕКОТ НА ТРИГОДИШНАТА ЗАБРАНА, КАЖА ПРЕМИЕРОТ МОРИСОН

Новак Ѓоковиќ би можел да се врати во Австралија порано од очекуваното, изјави премиерот Скот Морисон. Најдобриот светски тенисер вчера беше депортира ...
ЃОКОВИЌ СИ ЗАМИНА ОД АВСТРАЛИЈА

ЃОКОВИЌ СИ ЗАМИНА ОД АВСТРАЛИЈА

Новак Ѓоковиќ си замина од Австралија денеска откако Федералниот суд ја отфрли неговата жалба на одлуката на австралиската влада да му ја поништи виза ...
ЃОКОВИЌ ЌЕ БИДЕ ДЕПОРТИРАН ОД АВСТРАЛИЈА, СУДОТ МУ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА

ЃОКОВИЌ ЌЕ БИДЕ ДЕПОРТИРАН ОД АВСТРАЛИЈА, СУДОТ МУ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија, откако Федералниот суд утринава ја потврди одлуката на владата за поништување на виза ...
ЃОКОВИЌ ЗАСЕГА НЕМА ДА БИДЕ ДЕПОРТИРАН ОД АВСТРАЛИЈА, ЗАКАЖАНИ НОВИ СОСЛУШУВАЊА

ЃОКОВИЌ ЗАСЕГА НЕМА ДА БИДЕ ДЕПОРТИРАН ОД АВСТРАЛИЈА, ЗАКАЖАНИ НОВИ СОСЛУШУВАЊА

Австралија се согласи да ја одложи депортацијата на Новак Ѓоковиќ, на кого денеска по вторпат му беше укината визата, што беше дискреционо право на ми ...
1 2 3 10 / 29 НАПИСИ