Таг: депресија

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ЕДНА ТРЕТИНА ОД ЛИЦАТА КОИ ИМАЛЕ КОВИД-19 СТРАДААТ ОД ПСИХОЛОШКО ИЛИ НЕВРОЛОШКО НАРУШУВАЊЕ, ВЕЛИ ИСТРАЖУВАЊЕ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ОКСФОРД

ЕДНА ТРЕТИНА ОД ЛИЦАТА КОИ ИМАЛЕ КОВИД-19 СТРАДААТ ОД ПСИХОЛОШКО ИЛИ НЕВРОЛОШКО НАРУШУВАЊЕ, ВЕЛИ ИСТРАЖУВАЊЕ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ОКСФОРД

Во просек една третина од лицата кои биле болни од ковид-19 развиваат невролошка состојба или ментална болест после шест месеци, вели големо истражува ...
ШТИПСКОТО МЕЧЕ ТЕДИ УЖИВА ШЕТАЈЌИ НИЗ БУГАРИЈА, ПОЧНА ДА СЕ ЛЕКУВА ОД АНКСИОЗНОСТ

ШТИПСКОТО МЕЧЕ ТЕДИ УЖИВА ШЕТАЈЌИ НИЗ БУГАРИЈА, ПОЧНА ДА СЕ ЛЕКУВА ОД АНКСИОЗНОСТ

Мечето Теди кое три и пол години живееше во кафез од два метрa во штипскиот Зоо парк, денеска почна да шета низ резерватот во Белица, Бугарија, објави ...
САД ЌЕ ИСТРАЖУВА КАКО ДА СЕ ЛЕКУВА ДЕПРЕСИЈА СО ПОМОШ НА ПСИХОДЕЛИЧНИ СУПСТАНЦИ

САД ЌЕ ИСТРАЖУВА КАКО ДА СЕ ЛЕКУВА ДЕПРЕСИЈА СО ПОМОШ НА ПСИХОДЕЛИЧНИ СУПСТАНЦИ

Универзитетот „Џонс Хопкинс“ во Балтимор отвори нов центар за истражување на психоделични супстанци. Целта на Центарот, отворен со 17 милиони долари о ...
КОКО ИЗЛЕЧЕН ВО ХОЛАНДИЈА СЕ ВРАТИ ДОМА

КОКО ИЗЛЕЧЕН ВО ХОЛАНДИЈА СЕ ВРАТИ ДОМА

Шимпанзото Коко денеска се врати дома, во скопската Зоолошка градина. После 10 години откако замина на ресоцијализација во Центарот за заштита на живо ...
ШИМПАНЗОТО КОКО В ЧЕТВРТОК ЌЕ СТИГНЕ ВО СКОПЈЕ ИЗЛЕЧЕН ОД ДЕПРЕСИЈА

ШИМПАНЗОТО КОКО В ЧЕТВРТОК ЌЕ СТИГНЕ ВО СКОПЈЕ ИЗЛЕЧЕН ОД ДЕПРЕСИЈА

Шимпанзото Коко в четврток ќе стигне во скопската Зоолошка градина. Излечен од депресија Коко од Холандија во Скопје се враќа после 10 години откако в ...
ЧИСТЕЊЕТО ЃУБРЕ ГИ ПРАВИ ЛУЃЕТО ПОСРЕЌНИ, ПОКАЖА СТУДИЈАТА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ПЕНСИЛВАНИЈА

ЧИСТЕЊЕТО ЃУБРЕ ГИ ПРАВИ ЛУЃЕТО ПОСРЕЌНИ, ПОКАЖА СТУДИЈАТА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ПЕНСИЛВАНИЈА

Една нова американска студија покажа дека собирањето ѓубре и садењето дрвја на слободни места може да ги направи луѓето посреќни и да ги намали симпто ...
МАЈМУНОТ КОКО ИЗЛЕЧЕН ОД ДЕПРЕСИЈА ПО 9 ГОДИНИ СЕ ВРАЌА ОД ХОЛАНДИЈА ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

МАЈМУНОТ КОКО ИЗЛЕЧЕН ОД ДЕПРЕСИЈА ПО 9 ГОДИНИ СЕ ВРАЌА ОД ХОЛАНДИЈА ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

Шимпанзото Коко е излечен од депресија и во септември ќе се врати во скопската Зоолошка градина од Холандија, каде беше на ресоцијализација девет годи ...
СТАПКАТА НА САМОУБИСТВА СÈ ПОГОЛЕМА МЕЃУ СРЕДОВЕЧНИ АМЕРИКАНЦИ, МЕНТАЛНИТЕ ПРОБЛЕМИ ЧЕСТО НЕ СЕ ПРЕПОЗНАВААТ

СТАПКАТА НА САМОУБИСТВА СÈ ПОГОЛЕМА МЕЃУ СРЕДОВЕЧНИ АМЕРИКАНЦИ, МЕНТАЛНИТЕ ПРОБЛЕМИ ЧЕСТО НЕ СЕ ПРЕПОЗНАВААТ

Смртта на славниот готвач Ентони Бурден и на модната дизајнерка Кејт Спејд само го нагласија проблематичниот тренд – зголемена стапка на самоубиства м ...
БЕВ МНОГУ БЛИСКУ ДО САМОУБИСТВО, ОТКРИ МАЈКЛ ФЕЛПС

БЕВ МНОГУ БЛИСКУ ДО САМОУБИСТВО, ОТКРИ МАЈКЛ ФЕЛПС

Мајкл Фелпс, легендарниот пливач и најтрофеен олимпиец на сите времиња, откри дека низ животот се борел со депресија, што во еден момент го довело до ...
АДРИЈАНО ЈА ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈАТА И МУ СЕ ВРАЌА НА ФУДБАЛОТ

АДРИЈАНО ЈА ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈАТА И МУ СЕ ВРАЌА НА ФУДБАЛОТ

Поранешната ѕвезда на Бразил и на милански Интер, Адријано, објави дека му се враќа на фудбалот на 35-годишна возраст. Своевремено најавуван како нас ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ