Таг: деца

1 2 3 15 10 / 145 НАПИСИ
ДВЕ ДЕЦА ЗАВРШИЈА ОСНОВНО, ТРЕТОТО Е ВО ПЕТОЛЕТКА, ЧЕТВРТОТО ЌЕ ТРГНЕ НА УЧИЛИШТЕ, ОД РАЃАЊЕ НЕМААТ НИ ЛИЧНО ИМЕ, НИ МАТИЧЕН БРОЈ

ДВЕ ДЕЦА ЗАВРШИЈА ОСНОВНО, ТРЕТОТО Е ВО ПЕТОЛЕТКА, ЧЕТВРТОТО ЌЕ ТРГНЕ НА УЧИЛИШТЕ, ОД РАЃАЊЕ НЕМААТ НИ ЛИЧНО ИМЕ, НИ МАТИЧЕН БРОЈ

Две мајки од Скопје, Џ.Х. и В.Ш., пред повеќе години поднеле барање за упис на нивните деца во матичната книга на родени, но до денеска тие деца се фа ...
НА ТАБАНОВЦЕ ПРЕТПЛАДНЕВО ВЛЕЗЕ ЧЕТИРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО ОД ГЕРМАНИЈА, ДЕЦАТА ОД 5 И ОД ЕДНА И ПОЛ ГОДИНА СЕ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19

НА ТАБАНОВЦЕ ПРЕТПЛАДНЕВО ВЛЕЗЕ ЧЕТИРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО ОД ГЕРМАНИЈА, ДЕЦАТА ОД 5 И ОД ЕДНА И ПОЛ ГОДИНА СЕ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19

Позитивни на коронавирус  се две деца на возраст од 5 и една и пол година, кои штотуку влегле на граничниот премин Табановце враќајќи се од Германија. ...
БЕТОНСКАТА ОГРАДА НА УЛИЦАТА ЦВЕТАН ДИМОВ ДОБИ ГРАФИТИ СО ИМИЊА НА ДЕЦАТА КОИ СЕКОЈ ДЕН ЈА МИНУВААТ

БЕТОНСКАТА ОГРАДА НА УЛИЦАТА ЦВЕТАН ДИМОВ ДОБИ ГРАФИТИ СО ИМИЊА НА ДЕЦАТА КОИ СЕКОЈ ДЕН ЈА МИНУВААТ

Пет млади уметници од Скопје од вчера цртаат графити со детски имиња на бетонската ограда која Град Скопје ја постави за поголема безбедност на пешаци ...
„МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ СЕ ОДРЖУВА БЕЗ ДЕЦАТА ТВОРЦИ, НО ИЗЛОЖЕНИ СЕ 717 НИВНИ ЦРТЕЖИ

„МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ СЕ ОДРЖУВА БЕЗ ДЕЦАТА ТВОРЦИ, НО ИЗЛОЖЕНИ СЕ 717 НИВНИ ЦРТЕЖИ

Поради пандемијата со КОВИД-19, за првпат во 39-годишното постоење детскиот фестивал „Мал Битолски Монмартр“ годинава се одржува без детските ликовни ...
ДВЕ ДЕЦА ПРИМИВМЕ СО СИМПТОМИ НА СИНДРОМОТ КАВАСАКИ, ЗА КОЈ СЕ СМЕТА ДЕКА Е ПОВРЗАН СО КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ Д-Р АСПАЗИЈА СОФИЈАНОВА

ДВЕ ДЕЦА ПРИМИВМЕ СО СИМПТОМИ НА СИНДРОМОТ КАВАСАКИ, ЗА КОЈ СЕ СМЕТА ДЕКА Е ПОВРЗАН СО КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ Д-Р АСПАЗИЈА СОФИЈАНОВА

Во земјава, последните два месеца се регистрирани две деца со симптоми слични на Кавасаки синдромот, или познат како „Kawasaki-like“,  вели за САКАМДА ...
1.2 МИЛИОНИ СМРТНИ СЛУЧАИ НА ДЕЦА ЌЕ ИМА ВО СЛЕДНИТЕ ШЕСТ МЕСЕЦИ ПОРАДИ ОСЛАБЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМИ ОД ПАНДЕМИЈАТА, Е НАЈЛОШОТО СЦЕНАРИО НА УНИЦЕФ

1.2 МИЛИОНИ СМРТНИ СЛУЧАИ НА ДЕЦА ЌЕ ИМА ВО СЛЕДНИТЕ ШЕСТ МЕСЕЦИ ПОРАДИ ОСЛАБЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМИ ОД ПАНДЕМИЈАТА, Е НАЈЛОШОТО СЦЕНАРИО НА УНИЦЕФ

Во следните шест месеци, постои ризик да има дополнителни 1,2 милиони смртни случаи на деца под пет години, или 6.000 смртни случаи на ден,  како резу ...
ПО ШЕСТ НЕДЕЛИ КАРАНТИН, ШПАНСКИТЕ ДЕЦА ДО 14 ГОДИНИ КОНЕЧНО СМЕАТ ДА ИЗЛЕЗАТ НАДВОР

ПО ШЕСТ НЕДЕЛИ КАРАНТИН, ШПАНСКИТЕ ДЕЦА ДО 14 ГОДИНИ КОНЕЧНО СМЕАТ ДА ИЗЛЕЗАТ НАДВОР

По цели шест недели седење во карантин, на децата во Шпанија од денеска конечно им е дозволено да излезат надвор, но не на сите. Ограничувањата се уки ...
ШПАНИЈА ПО ШЕСТ НЕДЕЛИ СТРОГ КАРАНТИН ЌЕ ИМ ДОЗВОЛИ НА ДЕЦАТА ДА ИЗЛЕЗАТ НАДВОР

ШПАНИЈА ПО ШЕСТ НЕДЕЛИ СТРОГ КАРАНТИН ЌЕ ИМ ДОЗВОЛИ НА ДЕЦАТА ДА ИЗЛЕЗАТ НАДВОР

Децата во Шпанија седат дома од 14 март поради строгите мерки против ширењето на коронавирусот и премиерот Педро Санчес планира да го олесни ова прави ...
НЕ САКАМЕ ДА ЗАРАБОТУВАМЕ ОД ДЕЦАТА, ТУКУ ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ ДОДЕКА СЕ ДОМА – МАКЕДОНСКИ ПРОГРАМЕРИ СО 9 БЕСПЛАТНИ ЕДУКАТИВНИ АПЛИКАЦИИ ЗА ДЕЦА

НЕ САКАМЕ ДА ЗАРАБОТУВАМЕ ОД ДЕЦАТА, ТУКУ ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ ДОДЕКА СЕ ДОМА – МАКЕДОНСКИ ПРОГРАМЕРИ СО 9 БЕСПЛАТНИ ЕДУКАТИВНИ АПЛИКАЦИИ ЗА ДЕЦА

Тим од четворица македонски програмери објави девет мобилни апликации за деца, кои се бесплатни  и едукативни. Тие функционираат под името Playmoood.m ...
АРХЕОЛОШКИОТ МУЗЕЈ ПОЧНУВА СО ОНЛАЈН ЕДУКАТИВЕН ПРОЕКТ ЗА ДЕЦА

АРХЕОЛОШКИОТ МУЗЕЈ ПОЧНУВА СО ОНЛАЈН ЕДУКАТИВЕН ПРОЕКТ ЗА ДЕЦА

Археолошкиот музеј на Северна Македонија од денеска почнува со проектот #МузејскаЕдукација за децата преку #Цртежи. „Во овие денови на изолација за ...
1 2 3 15 10 / 145 НАПИСИ