Таг: дивоградба

1 2 3 8 10 / 78 НАПИСИ
ДО РЕСТОРАНОТ „АПОЛОНИЈА“ ВО СТРУГА НИКНУВА НОВA ДИВОГРАДБА, И ПОКРАЈ КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПОСТАВЕНИ СЕ БЕТОНСКА ПЛОЧА И МЕТАЛНА КОНСТРУКЦИЈА

ДО РЕСТОРАНОТ „АПОЛОНИЈА“ ВО СТРУГА НИКНУВА НОВA ДИВОГРАДБА, И ПОКРАЈ КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПОСТАВЕНИ СЕ БЕТОНСКА ПЛОЧА И МЕТАЛНА КОНСТРУКЦИЈА

На самото крајбрежје во Струга, на само 20 метри од Охридското Езеро, во близина на изградениот угостителски објект „Аполонија“, никнува нов објект, и ...
СДСМ 8 ГОДИНИ НЕ ГО УРНА СПОМЕНИКОТ-ДИВОГРАДБА НА МАЈКА ТЕРЕЗА ШТО ГО БЛОКИРА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА, Ѝ ГО ОСТАВИ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГО ДОГРАДИ

СДСМ 8 ГОДИНИ НЕ ГО УРНА СПОМЕНИКОТ-ДИВОГРАДБА НА МАЈКА ТЕРЕЗА ШТО ГО БЛОКИРА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА, Ѝ ГО ОСТАВИ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГО ДОГРАДИ

Осум години споменикот-дивоградба на Мајка Тереза го блокира влезот на Плоштадот Македонија, а Владата на СДСМ која жестоко го критикуваше проектот „С ...
ЕДЕН ЗАГИНАТ ОТКАКО СЕ УРНА СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ИСТАНБУЛ ЧИЈ ПОСЛЕДЕН КАТ БИЛ ДИВОГРАДБА

ЕДЕН ЗАГИНАТ ОТКАКО СЕ УРНА СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ИСТАНБУЛ ЧИЈ ПОСЛЕДЕН КАТ БИЛ ДИВОГРАДБА

Станбена зграда се урна денеска во истанбулскиот кварт Кучукчекмеџе, при што загина еден жител заробен под урнатините, а спасени се осум лица. Трикатн ...
ОПШТИНА ЦЕНТАР УРИВА ДИВОГРАДБА ИЗГРАДЕНА НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ НА УЛИЦА ЖЕЛЕЗНИЧКА ВО СКОПЈЕ

ОПШТИНА ЦЕНТАР УРИВА ДИВОГРАДБА ИЗГРАДЕНА НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ НА УЛИЦА ЖЕЛЕЗНИЧКА ВО СКОПЈЕ

Екипи од Општина Центар денеска почнаа со уривање на дивоградба изградена на државно земјиште на улицата Железничка, до кафеаната „Љуц“ во Скопје. Ста ...
ПАЃА НОЌ, ПАЃА КРИТЕРИУМ

ПАЃА НОЌ, ПАЃА КРИТЕРИУМ

Штом ненормалното го прифаќаме како нормално, значи тоа и си го заслужуваме. ...
ВО ОПШТИНИТЕ СТИГААТ ДВОЈНО ПОВЕЌЕ БАРАЊА ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ ОТКОЛКУ БАРАЊА ЗА ГРАДБА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ЦГК

ВО ОПШТИНИТЕ СТИГААТ ДВОЈНО ПОВЕЌЕ БАРАЊА ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ ОТКОЛКУ БАРАЊА ЗА ГРАДБА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ЦГК

Во Општините стигаат двојно повеќе барања за легализација на дивоградби отколку барања за одобренија за градба, покажува истражувањето на Центарот за ...
ПОПОВА ШАПКА СТАНА ВЕРСКИ НАМЕСТО СКИ-ЦЕНТАР

ПОПОВА ШАПКА СТАНА ВЕРСКИ НАМЕСТО СКИ-ЦЕНТАР

Попова Шапка деновиве живее со малку снег, но со расправии дали станува верски наместо зимски туристички центар. На брдото од лево се издига манастирс ...
ОПШТИНА ТЕТОВО НАЈАВУВА ДЕКА ЌЕ ГО РУШИ КРСТОТ НА ПОПОВА ШАПКА ЗАЕДНО СО ОСТАНАТИТЕ 5.000 ДИВОГРАДБИ

ОПШТИНА ТЕТОВО НАЈАВУВА ДЕКА ЌЕ ГО РУШИ КРСТОТ НА ПОПОВА ШАПКА ЗАЕДНО СО ОСТАНАТИТЕ 5.000 ДИВОГРАДБИ

Од Општина Тетово најавуваат дека наскоро ќе почнат со уривање на 5.000 дивоизградени објекти меѓу кои и неодамна поставениот метален крст во дворот н ...
СО ОДОБРЕНИЕ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА, КУЌА ВО ОХРИД СО ИСТОРИСКО ЗНАЧЕЊЕ ДОБИ ДИВОИЗГРАДЕНИ ТЕРАСИ, ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПОЧНА ИСТРАЖНА ПОСТАПКА

СО ОДОБРЕНИЕ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА, КУЌА ВО ОХРИД СО ИСТОРИСКО ЗНАЧЕЊЕ ДОБИ ДИВОИЗГРАДЕНИ ТЕРАСИ, ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПОЧНА ИСТРАЖНА ПОСТАПКА

Објектот со историско значење и препознатлива градба и фасада на улица Димитар Влахов во Охрид добива нов лик, откако инвеститорот отстапил од проекто ...
ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАН ЗА ПОПОВА ШАПКА, ВЕЛИ КАСАМИ

ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАН ЗА ПОПОВА ШАПКА, ВЕЛИ КАСАМИ

Попова Шапка после долги години чекање наскоро треба да добие нов Детален урбанистички план (ДУП). Градоначалникот на Општина Тетово Билал Касами вели ...
1 2 3 8 10 / 78 НАПИСИ