Таг: Европа

1 2 10 / 19 НАПИСИ
СТРУЈА ЗА СИТЕ

СТРУЈА ЗА СИТЕ

Не треба да штедиме струја. Не може државата да ги казнува чесните плаќачи поради нечесните неплаќачи. Само полицијата нека ги фати крадците и – нема ...
„АКО МЕ ВИДИШ, ПЛАЧИ“ – СУШАТА НИЗ ЕВРОПА ОТКРИ ДРЕВНИ МАРКАЦИИ ШТО ЗНАЧАТ ГЛАД, ПОТОПЕНИ БРОДОВИ, МОСТОВИ И ПАРКОВИ

„АКО МЕ ВИДИШ, ПЛАЧИ“ – СУШАТА НИЗ ЕВРОПА ОТКРИ ДРЕВНИ МАРКАЦИИ ШТО ЗНАЧАТ ГЛАД, ПОТОПЕНИ БРОДОВИ, МОСТОВИ И ПАРКОВИ

Европа страда од суша три недели, со постојани топлотни бранови поради кои има евакуации и смртни случаи. Реките и езерата се исушија и има големи про ...
ЕВРОПА СТРАДА ЗА ВОДА ПОРАДИ ГОЛЕМАТА СУША И РЕКОРДНА ЖЕГА

ЕВРОПА СТРАДА ЗА ВОДА ПОРАДИ ГОЛЕМАТА СУША И РЕКОРДНА ЖЕГА

Европа се соочува со едно од најсушните лета досега. Брутални горештини го зафатија континентот, се шират шумските пожари, а реките пресушуваат. И, от ...
ЦЕЛА ЕВРОПА Е ЦЕЛ НА РУСКАТА АГРЕСИЈА, РЕЧЕ ЗЕЛЕНСКИ

ЦЕЛА ЕВРОПА Е ЦЕЛ НА РУСКАТА АГРЕСИЈА, РЕЧЕ ЗЕЛЕНСКИ

Руската агресија никогаш не била ограничена само на Украина и цел е цела Европа, рече доцна синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој го ...
ПУТИН ПОКАЖА ДЕКА НЕ САКА ДА ГИ ВИДИ ВРЕДНОСТИТЕ ЗА МИР НИТУ ВО РУСИЈА, НИ ВО УКРАИНА, НИТУ НА БАЛКАНОТ, ВЕЛИ БРИТАНСКАТА АМБАСАДОРКА ГАЛОВЕЈ

ПУТИН ПОКАЖА ДЕКА НЕ САКА ДА ГИ ВИДИ ВРЕДНОСТИТЕ ЗА МИР НИТУ ВО РУСИЈА, НИ ВО УКРАИНА, НИТУ НА БАЛКАНОТ, ВЕЛИ БРИТАНСКАТА АМБАСАДОРКА ГАЛОВЕЈ

„Мораме да останеме обединети за нашите вредности и за мирот во Европа. Она што ќе се случува во наредниот период е критично за мирот и безбедноста во ...
РУСКА ЧИЗМА

РУСКА ЧИЗМА

Путин ги казнува Украинците дека не се Руси. Радев ги казнува Македонците дека не се Бугари. А ЕУ? ЕУ е „длабоко загрижена“. ...
СО ОМИКРОН ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ ПОЛОВИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ СЗО

СО ОМИКРОН ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ ПОЛОВИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ СЗО

Сојот омикрон е на пат да зарази половина од жителите на Европа, но ковид-19 сè уште не би требало да се третира како ендемско заболување налик на гри ...
САД И РУСИЈА УТРЕ ПОЧНУВААТ СТРАТЕШКИ РАЗГОВОРИ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА УКРАИНА И НА ЕВРОПА, МАЛИ НАДЕЖИ ЗА ДОГОВОР

САД И РУСИЈА УТРЕ ПОЧНУВААТ СТРАТЕШКИ РАЗГОВОРИ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА УКРАИНА И НА ЕВРОПА, МАЛИ НАДЕЖИ ЗА ДОГОВОР

САД и Русија утре во Женева ќе ги почнат клучните стратешки разговори кои би можеле да ја обликуваат иднината не само на нивните односи, туку и на одн ...
ОМИКРОН СЕ ШИРИ НИЗ ЕВРОПА СО БРЗИНА НА СВЕТЛИНАТА, ПРЕДУПРЕДИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕМИЕР

ОМИКРОН СЕ ШИРИ НИЗ ЕВРОПА СО БРЗИНА НА СВЕТЛИНАТА, ПРЕДУПРЕДИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕМИЕР

Сојот омикрон  на ковид-19 се шири низ Европа со брзина на светлината и најверојатно ќе стане доминантен во Франција за неколку дена, на почетокот на ...
ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ПОШТА ЗА ЗАГРОЗЕН СПОМЕНИК Е СОС АЛАРМ ДО ВЛАДАТА, НО И ДО МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА, ВЕЛИ ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР

ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ПОШТА ЗА ЗАГРОЗЕН СПОМЕНИК Е СОС АЛАРМ ДО ВЛАДАТА, НО И ДО МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА, ВЕЛИ ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР

Влегувањето на Централната пошта во Скопје на листа на 7 најзагрозени споменици во Европа за 2021 е испраќање на СОС аларм до сите, до Владата, граѓан ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ