Таг: Европска Унија

1 2 3 4 5 13 30 / 121 НАПИСИ
ЧЛЕНКИТЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ ШТО ДА ПРАВАТ СО МИГРАНТИТЕ ВО ИДНИНА

ЧЛЕНКИТЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ ШТО ДА ПРАВАТ СО МИГРАНТИТЕ ВО ИДНИНА

Министрите за надворешни и внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ се сретнаа за да разговараат за иден договор за миграција, но не успеаја да дојдат ...
ПЕТ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ПОБАРАА ОД БРИСЕЛ ДА ИМА ПОПРАВИЧНА РАСПРЕДЕЛБА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

ПЕТ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ПОБАРАА ОД БРИСЕЛ ДА ИМА ПОПРАВИЧНА РАСПРЕДЕЛБА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

Пет држави од Европска Унија го повикаа Брисел да одржи итен состанок на кој би се разговарало за обезбедување поправична дистрибуција на вакцините пр ...
ЕУ НАЈАВИ ВОВЕДУВАЊЕ КОВИД ПАСОШИ ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА ПОСЛОБОДНО ЛЕТОВО

ЕУ НАЈАВИ ВОВЕДУВАЊЕ КОВИД ПАСОШИ ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА ПОСЛОБОДНО ЛЕТОВО

Европската комисија овој месец ќе предложи воведување дигитални сертификати како доказ за вакцинираност против ковид-19, што на жителите на Европската ...
ПОТФРЛИВМЕ СО ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ КОВИД-19, ПРИЗНА ЕВРОПСКА УНИЈА

ПОТФРЛИВМЕ СО ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ КОВИД-19, ПРИЗНА ЕВРОПСКА УНИЈА

Европската Унија призна дека задоцнила со одобрувањето вакцини против ковид-19 и дека заостанува со имунизацијата. Соочувајќи се со критиките од евро ...
ЕУ ВОВЕДУВА КОНТРОЛА НА ИЗВОЗОТ НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19, ЗАПАДЕН БАЛКАН ЌЕ БИДЕ ПОШТЕДЕН ОД ОДЛУКАТА

ЕУ ВОВЕДУВА КОНТРОЛА НА ИЗВОЗОТ НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19, ЗАПАДЕН БАЛКАН ЌЕ БИДЕ ПОШТЕДЕН ОД ОДЛУКАТА

Европската Унија потврди дека ќе воведе контрола на извозот на вакцини против коронавирус произведени во блокот, среде спорот поради намалените испора ...
ЕВРОПСКА УНИЈА НЕМА ДА ВОВЕДЕ „КОВИД ПАСОШ“ ОТКАКО ТОА ГО ПОБАРАА ГРЦИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

ЕВРОПСКА УНИЈА НЕМА ДА ВОВЕДЕ „КОВИД ПАСОШ“ ОТКАКО ТОА ГО ПОБАРАА ГРЦИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

Европска Унија нема да воведе „коронавирус пасош“ кој би им овозможил слободно патување на оние кои се вакцинирани против ковид-19, изјави холандскиот ...
ЕУ ПЛАНИРА ДА ПОДЕЛИ ВИШОК ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 НА СИРОМАШНИТЕ ЗЕМЈИ, МЕЃУ НИВ Е И ЗАПАДЕН БАЛКАН

ЕУ ПЛАНИРА ДА ПОДЕЛИ ВИШОК ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 НА СИРОМАШНИТЕ ЗЕМЈИ, МЕЃУ НИВ Е И ЗАПАДЕН БАЛКАН

Европската Унија разгледува механизам кој би ѝ дозволил да подели вишок вакцини против ковид-19 на сиромашните соседни држави и Африка. Со население о ...
НА БРИТАНЦИТЕ ИМ СЕ ОДЗЕМААТ СЕНДВИЧИ ПРИ ВЛЕГУВАЊЕ ВО ЕВРОПСКА УНИЈА

НА БРИТАНЦИТЕ ИМ СЕ ОДЗЕМААТ СЕНДВИЧИ ПРИ ВЛЕГУВАЊЕ ВО ЕВРОПСКА УНИЈА

Холандска телевизија сними гранични службеници како одземаат сендвичи со шунка и друга храна од возачите кои влегуваат во Холандија од Велика Британиј ...
ЕВРОПСКИТЕ РЕГУЛАТОРИ ЈА ОДОБРИЈА И ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НА „МОДЕРНА“

ЕВРОПСКИТЕ РЕГУЛАТОРИ ЈА ОДОБРИЈА И ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НА „МОДЕРНА“

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри употребата на вакцината против ковид-19 развиена од американската компанија „Модерна“. За да почне да се ...
СТАРТОТ НА КОВИД ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО ЕУ Е ТРОГАТЕЛЕН МОМЕНТ НА ЕДИНСТВО, РЕЧЕ ФОН ДЕР ЛАЈЕН

СТАРТОТ НА КОВИД ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО ЕУ Е ТРОГАТЕЛЕН МОМЕНТ НА ЕДИНСТВО, РЕЧЕ ФОН ДЕР ЛАЈЕН

Во пресрет на првата вакцинација против коронавирус низ Европската унија, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го опиша почеток ...
1 2 3 4 5 13 30 / 121 НАПИСИ