Таг: европски филмски награди

„ЗОНАТА НА ИНТЕРЕС“ НА ГЛЕЈЗЕР И „ПАДНАТИ ЛИСЈА“ НА КАУРИСМАКИ СО ПО ПЕТ НОМИНАЦИИ СЕ ФАВОРИТИ ЗА ЕВРОПСКИОТ ОСКАР В САБОТА ВО БЕРЛИН

„ЗОНАТА НА ИНТЕРЕС“ НА ГЛЕЈЗЕР И „ПАДНАТИ ЛИСЈА“ НА КАУРИСМАКИ СО ПО ПЕТ НОМИНАЦИИ СЕ ФАВОРИТИ ЗА ЕВРОПСКИОТ ОСКАР В САБОТА ВО БЕРЛИН

Над илјада гости во Берлин в сабота ќе го проследат годинешното доделување на Европските филмски награди. На 36. гала церемонијата берлинска Арена ќе ...
„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ И „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НЕ ДОБИЈА НОМИНАЦИИ ЗА ЕВРОПСКИ ОСКАРИ

„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ И „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НЕ ДОБИЈА НОМИНАЦИИ ЗА ЕВРОПСКИ ОСКАРИ

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски и „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска не добија номинации за Европските филмски нагр ...
„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ВЛЕЗЕ ВО СЕЛЕКЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ОСКАРИ

„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ВЛЕЗЕ ВО СЕЛЕКЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ОСКАРИ

Филмот на македонската режисерка Теона Стругар Митевска „Најсреќниот човек на светот“ е меѓу првите 19 кои влегоа во селекцијата за Европските филмски ...
„ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА“ НА ОСТЛУНД Е НАЈДОБАР ЕВРОПСКИ ФИЛМ ВО 2022

„ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА“ НА ОСТЛУНД Е НАЈДОБАР ЕВРОПСКИ ФИЛМ ВО 2022

Сатирата „Триаголник на тагата“ на Рубен Остлунд доминираше на 35. Европски филмски награди, освојувајќи ги наградите за најдобар филм, режисер и сцен ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ НОМИНИРАН ЗА НАЈДОБАР ДОКУМЕНТАРЕЦ НА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМСКИ НАГРАДИ

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ НОМИНИРАН ЗА НАЈДОБАР ДОКУМЕНТАРЕЦ НА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМСКИ НАГРАДИ

Победникот на Санденс „Медена земја“ е номиниран за најдобар документарец на Европските филмски награди, што ќе бидат доделени во Берлин на 7 декември ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, ВЛЕЗЕ И МЕЃУ 12-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМСКИ НАГРАДИ

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, ВЛЕЗЕ И МЕЃУ 12-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМСКИ НАГРАДИ

„Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е македонскиот кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм за 2020 на Американската ...
„ПЕТРУНИЈА“ МЕЃУ 46-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПСКИ ОСКАР

„ПЕТРУНИЈА“ МЕЃУ 46-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПСКИ ОСКАР

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска влезе меѓу кандидатите за најдобар филм на годинашните Европски филмски награди, што ги ...
ЕВРОПСКИ ОСКАР ЗА „КВАДРАТ“ НА ОСТЛУНД

ЕВРОПСКИ ОСКАР ЗА „КВАДРАТ“ НА ОСТЛУНД

„Квадрат“ на шведскиот автор Рубен Остлунд е најдобар европски филм на 2017 и апсолутен победник на Европските филмски награди што синоќа свечено се д ...
8 / 8 НАПИСИ