Таг: Европски парламент

1 2 3 4 20 / 31 НАПИСИ
ЕВРОПАРЛАМЕНТОТ УТРЕ ЌЕ ГЛАСА ЗА РЕЗОЛУЦИЈА МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ЕУ, ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА МНОГУ БРЗО СРЕЌАТА И НАДЕЖТА ЌЕ СЕ ВРАТАТ КАЈ ГРАЃАНИТЕ

ЕВРОПАРЛАМЕНТОТ УТРЕ ЌЕ ГЛАСА ЗА РЕЗОЛУЦИЈА МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ЕУ, ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА МНОГУ БРЗО СРЕЌАТА И НАДЕЖТА ЌЕ СЕ ВРАТАТ КАЈ ГРАЃАНИТЕ

Европскиот парламент утре ќе гласа за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, документ со девет точки во кои ...
„ПЕТРУНИЈА“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА Е МЕЃУ ТРИТЕ ФИЛМОВИ ВО ТРКА ЗА ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЛУКС

„ПЕТРУНИЈА“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА Е МЕЃУ ТРИТЕ ФИЛМОВИ ВО ТРКА ЗА ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЛУКС

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска е избран меѓу трите филмови кои се во најтесна трка за на ...
ПРАТЕНИЦИТЕ ОД БРЕГЗИТ ПАРТИЈАТА СВРТЕА ГРБ ПРИ ИНТОНИРАЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА ХИМНА ВО СТРАЗБУР

ПРАТЕНИЦИТЕ ОД БРЕГЗИТ ПАРТИЈАТА СВРТЕА ГРБ ПРИ ИНТОНИРАЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА ХИМНА ВО СТРАЗБУР

Пратениците од Брегзит партијата на Најџел Фараж покажаа непочитување кон Европската Унија кога денеска положија заклетва во Европскиот парламент, три ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ И „ПЕТРУНИЈА“ ВО ТРКА ЗА ЛУКС, НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ФИЛМ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ И „ПЕТРУНИЈА“ ВО ТРКА ЗА ЛУКС, НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ФИЛМ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Два македонски филма, документарецот „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска и „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона С ...
ЗЕЛЕНИТЕ И КРАЈНАТА ДЕСНИЦА СЛАВАТ ИСТОРИСКИ УСПЕХ НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ

ЗЕЛЕНИТЕ И КРАЈНАТА ДЕСНИЦА СЛАВАТ ИСТОРИСКИ УСПЕХ НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ

Европската народна партија (ЕПП) и Социјалисти и демократи (СД) остануваат двете најголеми групи во Европскиот парламент и по вчерашните избори, иако ...
ЦИПРАС НАЈАВИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ПО ПОРАЗОТ НА СИРИЗА НА ЕВРОПСКИТЕ ИЗБОРИ

ЦИПРАС НАЈАВИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ПО ПОРАЗОТ НА СИРИЗА НА ЕВРОПСКИТЕ ИЗБОРИ

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека ќе распише предвремени избори, откако неговата партија Сириза доживеа тежок пораз на денешните избори за Ев ...
ЛЕ ПЕН ГО ПОБЕДИ МАКРОН ВО ФРАНЦИЈА, НАЦИОНАЛИСТИТЕ НАПРЕДУВАА НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ЛЕ ПЕН ГО ПОБЕДИ МАКРОН ВО ФРАНЦИЈА, НАЦИОНАЛИСТИТЕ НАПРЕДУВАА НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Десничарската партија на Марин Ле Пен освои повеќе гласови од центристичката алијанса на претседателот Емануел Макрон, според излезните анкети во Фран ...
НА БРИТАНЦИТЕ НЕМА ДА ИМ ТРЕБА ВИЗА ЗА ЕУ ВО СЛУЧАЈ НА БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ОДЛУЧИ ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

НА БРИТАНЦИТЕ НЕМА ДА ИМ ТРЕБА ВИЗА ЗА ЕУ ВО СЛУЧАЈ НА БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ОДЛУЧИ ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Британските државјани ќе можат да патуваат без виза во земјите од Европската Унија и во случај на брегзит без договор, одлучи Европскиот парламент. Ов ...
ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА ЗАБРАНИ ПЛАСТИКАТА ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА ЗАБРАНИ ПЛАСТИКАТА ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА

Европскиот парламент денеска изгласа забрана на употреба на пластични цевки, памучни стапчиња и на еднократен пластичен прибор за јадење, како дел од ...
ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО УКИНА МЕНУВАЊЕТО НА ВРЕМЕТО ЗА ЕДЕН ЧАС

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО УКИНА МЕНУВАЊЕТО НА ВРЕМЕТО ЗА ЕДЕН ЧАС

Европскиот парламент го поддржа предлогот за укинување на задолжителното поместување на часовникот за еден час во земјите од Европската Унија. Ова ќе ...
1 2 3 4 20 / 31 НАПИСИ