Таг: филмови

1 2 3 10 / 28 НАПИСИ
ФРАНЦУСКИ ФИЛМОВИ, КОНЦЕРТИ, ХРАНА ЌЕ ИМА ЦЕЛ МАРТ ВО СКОПЈЕ НА ПРАЗНИКОТ НА ФРАНКОФОНИЈАТА

ФРАНЦУСКИ ФИЛМОВИ, КОНЦЕРТИ, ХРАНА ЌЕ ИМА ЦЕЛ МАРТ ВО СКОПЈЕ НА ПРАЗНИКОТ НА ФРАНКОФОНИЈАТА

Цел март ќе се слави Франкофонијата во Скопје со филмови, концерти, со гастрономија, најавија денеска францускиот амбасадор во Македонија, Сирил Бомга ...
НЕПРАВЕДНО Е МЕТО, ПРЕКРАСНИТЕ АКТЕРИ НЕ БИ ТРЕБАЛО НИКОГАШ ДА УМРАТ, РЕКОА КОЛЕГИТЕ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЈОВАНОВСКИ

НЕПРАВЕДНО Е МЕТО, ПРЕКРАСНИТЕ АКТЕРИ НЕ БИ ТРЕБАЛО НИКОГАШ ДА УМРАТ, РЕКОА КОЛЕГИТЕ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЈОВАНОВСКИ

Препознатливиот црвен шал на актерот Мето Јовановски и кожена торба на празната сцена во Драмски театар во Скопје, ги пречекаа неговите бројни колеги ...
ПРОПАЃА КИНОТО „МИЛЕНИУМ“ ВО ГТЦ, ГРАД СКОПЈЕ СЕДУМ МЕСЕЦИ ГО ИГНОРИРА БАРАЊЕТО ЗА НОВ ПРОЕКТОР ОТИ СТАРИОТ ВЕЌЕ НЕ СЕ НИ ПОПРАВА

ПРОПАЃА КИНОТО „МИЛЕНИУМ“ ВО ГТЦ, ГРАД СКОПЈЕ СЕДУМ МЕСЕЦИ ГО ИГНОРИРА БАРАЊЕТО ЗА НОВ ПРОЕКТОР ОТИ СТАРИОТ ВЕЌЕ НЕ СЕ НИ ПОПРАВА

Седум месеци скопското кино Милениум функционира без дигиталниот ДЦП проектор купен во 2012, а Градот Скопје не одговара зошто не се купува нов од 3 м ...
ПОЧНУВААТ „ИЛИНДЕНСКИ ДЕНОВИ” ВО БИТОЛА, ЗА ПРВПАТ ГРЧКИ ЕТНОЛОГ ЌЕ ПРЕДАВА НА СЕМИНАРОТ ЗА ТРАДИЦИОНАЛНА МУЗИКА И ИГРА

ПОЧНУВААТ „ИЛИНДЕНСКИ ДЕНОВИ” ВО БИТОЛА, ЗА ПРВПАТ ГРЧКИ ЕТНОЛОГ ЌЕ ПРЕДАВА НА СЕМИНАРОТ ЗА ТРАДИЦИОНАЛНА МУЗИКА И ИГРА

Грчкиот учител и истражувач на традиционални танци Јанис Константину ќе биде предавач на Семинарот за традиционална музика и игра што годинава по 15. ...
ПОЧНУВА 73. БЕРЛИНАЛЕ, 19 ФИЛМОВИ ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА

ПОЧНУВА 73. БЕРЛИНАЛЕ, 19 ФИЛМОВИ ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА

После двегодишна пауза поради ковид ограничувањата, 73. издание на Берлиналето почнува вечерва во неговата стандардна форма. Од денес до 26 февруари ...
ВЕЛЕС ПО 18 ГОДИНИ ЌЕ ДОБИЕ КИНО, „КИНОВЕРЗУМ“ ОД СВЕТИ НИКОЛЕ ПОБЕДИ НА ЈАВНИОТ ПОВИК

ВЕЛЕС ПО 18 ГОДИНИ ЌЕ ДОБИЕ КИНО, „КИНОВЕРЗУМ“ ОД СВЕТИ НИКОЛЕ ПОБЕДИ НА ЈАВНИОТ ПОВИК

Светиниколското 3-Д кино „Киноверзум“ е избрано како киноприкажувач, кое ќе работи со киното во Велес. Изборот е направен по јавен повик кој го распиш ...
ИГОР АЛЕКСОВ И САБЕДИН АЛИ ДОБИЈА ПО 245 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ЗА ДЕБИТАНТСКИТЕ ПРОЕКТИ

ИГОР АЛЕКСОВ И САБЕДИН АЛИ ДОБИЈА ПО 245 ИЛЈАДИ ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ЗА ДЕБИТАНТСКИТЕ ПРОЕКТИ

Режисерите Игор Алексов и Сабедин Али добија по 15 милиони денари (околу 245 илјади евра) за снимање на своите дебитантски долгометражни филмови, на К ...
ФИЛМОВИ НА КОТЕВСКА, АПЧЕВСКА И НОВАКОВА ВО СЕЛЕКЦИИТЕ ЗА НАГРАДИ НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ФИЛМОВИ НА КОТЕВСКА, АПЧЕВСКА И НОВАКОВА ВО СЕЛЕКЦИИТЕ ЗА НАГРАДИ НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Три македонски филмови од три режисерки се во селекциите за наградите Срце на Сараево на 27. Сараевски филмски фестивал, кој ќе се одржи од 13 до 20 а ...
„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА СТРУГАР МИТЕВСКА ДОБИ ПОДДРШКА ОД ЕУРИМАЖ

„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА СТРУГАР МИТЕВСКА ДОБИ ПОДДРШКА ОД ЕУРИМАЖ

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Стругар Митевска и копродукцијата со македонско малцинско учество „Празник на трудо ...
НЕТФЛИКС ЌЕ ПОТРОШИ 17 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ФИЛМОВИ И СЕРИИ ВО 2021

НЕТФЛИКС ЌЕ ПОТРОШИ 17 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ФИЛМОВИ И СЕРИИ ВО 2021

Холивудското студио и најголемата стриминг платформа Нетфликс откри дека во фискалната 2021 година ќе потроши 17 милијарди долари за производство и ди ...
1 2 3 10 / 28 НАПИСИ