Таг: фотографија

1 2 10 / 16 НАПИСИ
ОБЈАВЕНА НАЈДЛАБОКАТА ФОТОГРАФИЈА НА ВСЕЛЕНАТА НАПРАВЕНА СО ТЕЛЕСКОПОТ „ЏЕЈМС ВЕБ“

ОБЈАВЕНА НАЈДЛАБОКАТА ФОТОГРАФИЈА НА ВСЕЛЕНАТА НАПРАВЕНА СО ТЕЛЕСКОПОТ „ЏЕЈМС ВЕБ“

Објавена е првата фотографија од вселената направена со најмоќниот телескоп кој досега бил поставен „Џејмс Веб“ на НАСА. Неверојатната фотографија, об ...
САКАМ ДА ВЕРУВАМ ДЕКА Е НЕНАМЕРЕН ПРОПУСТ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ ЗА ИСЕЧЕНАТА СЛИКА НА ПЕТКОВ

САКАМ ДА ВЕРУВАМ ДЕКА Е НЕНАМЕРЕН ПРОПУСТ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ ЗА ИСЕЧЕНАТА СЛИКА НА ПЕТКОВ

Премиерот Димитар Ковачевски сака да верува дека станува збор за ненамерен пропуст откако вчера бугарскиот премиер Кирил Петков го исече од фотографиј ...
ПАРИТЕ ОД ФОТОГРАФИЈАТА СО КАТИЦА БЕА НЕЈЗИНИ ЗА МЕБЕЛ, НЕ СЕ РЕКЕТ ОД КАМЧЕВ, ВЕЛИ БОКИ 13

ПАРИТЕ ОД ФОТОГРАФИЈАТА СО КАТИЦА БЕА НЕЈЗИНИ ЗА МЕБЕЛ, НЕ СЕ РЕКЕТ ОД КАМЧЕВ, ВЕЛИ БОКИ 13

Првообвинетиот во „Рекет“ Бојан Јовановски тврди дека фотографија со Катица Јанева со пари на маса во нејзиниот дом ја направил случајно и немало ништ ...
ОБЈАВЕНА ПРВА ФОТОГРАФИЈА ОД ЦРНА ДУПКА ДОСЕГА – ПОГОЛЕМА Е ОД ЦЕЛИОТ НАШ СОНЧЕВ СИСТЕМ

ОБЈАВЕНА ПРВА ФОТОГРАФИЈА ОД ЦРНА ДУПКА ДОСЕГА – ПОГОЛЕМА Е ОД ЦЕЛИОТ НАШ СОНЧЕВ СИСТЕМ

Астрономите денеска ја објавија првата фотографија на црна дупка досега, лоцирана во далечна галаксија. Со размер од 40 милијарди километри, три ми ...
ЃОРЃИ ЛИЧОВСКИ ОД САКАМДАКАЖАМ.МК ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБРА КАРНЕВАЛСКА ФОТОГРАФИЈА ОД СТРУМИЧКИОТ МУЗЕЈ

ЃОРЃИ ЛИЧОВСКИ ОД САКАМДАКАЖАМ.МК ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБРА КАРНЕВАЛСКА ФОТОГРАФИЈА ОД СТРУМИЧКИОТ МУЗЕЈ

Фоторепортерот на дигиталната редакција САКАМДАКАЖАМ.МК Ѓорги Личовски ја доби наградата за најдобра карневалска фотографија на конкурсот „Карневалски ...
ТОА И НЕ БЕШЕ КОЈ ЗНАЕ КАКОВ БАКНЕЖ – ПОЧИНА МОРНАРОТ ОД ФОТОГРАФИЈАТА КОЈА СТАНА СИМБОЛ ЗА КРАЈОТ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ТОА И НЕ БЕШЕ КОЈ ЗНАЕ КАКОВ БАКНЕЖ – ПОЧИНА МОРНАРОТ ОД ФОТОГРАФИЈАТА КОЈА СТАНА СИМБОЛ ЗА КРАЈОТ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Американскиот морнар фотографиран како бакнува непозната девојка на Тајмс сквер во Њујорк на прославата по повод крајот на Втората светска војна почин ...
ГИ БАРАМ ЕЗЕРСКИТЕ САМОВИЛИ ВО ОХРИД, ВЕЛИ УМЕТНИЧКИОТ ФОТОГРАФ ПЕТАР БОЕВ

ГИ БАРАМ ЕЗЕРСКИТЕ САМОВИЛИ ВО ОХРИД, ВЕЛИ УМЕТНИЧКИОТ ФОТОГРАФ ПЕТАР БОЕВ

Растев во еден град каде на секој чекор се сопнував со остатоците на историјата, вели охридскиот уметнички фотограф Петар Боев, кој со уметничка фотог ...
ВО БИТОЛА СЕ ИГРАЛО ШАХ СО ЖИВИ ФИГУРИ ПРЕД 90 ГОДИНИ

ВО БИТОЛА СЕ ИГРАЛО ШАХ СО ЖИВИ ФИГУРИ ПРЕД 90 ГОДИНИ

Шах со живи фигури бил игран во Битола пред 90 години. Овој необичен карневалски настан низ фото објективот го овековечиле браќата Манаки. На оригинал ...
НАЈСТАРАТА ЖИВА ЕВРЕЈКА ОД БИТОЛА СЕ СПАСИЛА ОД ТРЕБЛИНКА СКРИЕНА ВО БАГАЖНИКОТ ОД КОЛАТА НА АЛБАНСКИОТ КОНЗУЛ

НАЈСТАРАТА ЖИВА ЕВРЕЈКА ОД БИТОЛА СЕ СПАСИЛА ОД ТРЕБЛИНКА СКРИЕНА ВО БАГАЖНИКОТ ОД КОЛАТА НА АЛБАНСКИОТ КОНЗУЛ

Најстарата жива Еврејка од Битола, Рашел Нахмијас која денес има 101 година, депортацијата во нацистичките концентрациони логори во 1943 ја преживеала ...
ДЕСЕТИЦИ МЕДИУМИ ДОБИЈА ОПОМЕНИ ЗА ТУЖБИ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ АВТОРСКИ ПРАВА ЗА ФОТОГРАФИИ

ДЕСЕТИЦИ МЕДИУМИ ДОБИЈА ОПОМЕНИ ЗА ТУЖБИ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ АВТОРСКИ ПРАВА ЗА ФОТОГРАФИИ

Голем број македонски медиуми и неколку приватни лица деновиве добиле писма со опомена од адвокатка која застапува неколкумина професионални фоторепор ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ