Таг: глечер

СЕДУММИНА ЗАГИНАТИ И 15-МИНА ИСЧЕЗНАТИ ПО ВЧЕРАШНАТА ЛАВИНА НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ АЛПИ

СЕДУММИНА ЗАГИНАТИ И 15-МИНА ИСЧЕЗНАТИ ПО ВЧЕРАШНАТА ЛАВИНА НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ АЛПИ

Повеќе од десет луѓе и натаму се водат како исчезнати откако вчера се откина дел од глечер на италијанските Алпи, што предизвика лавина од снег, мраз ...
СЕ УРНА ГЛЕЧЕР НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ АЛПИ, НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЗАГИНАТИ

СЕ УРНА ГЛЕЧЕР НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ АЛПИ, НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЗАГИНАТИ

Најмалку шест луѓе загинаа откако се урна дел од глечер на италијанските Алпи како последица на високите температури. „Во тек е спасувачката операциј ...
НАД 200 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ ОТКИНА ОД ВТОРИОТ НАЈВИСОК ВРВ ВО ИНДИЈА И ПРЕДИЗВИКА ПОПЛАВА

НАД 200 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ ОТКИНА ОД ВТОРИОТ НАЈВИСОК ВРВ ВО ИНДИЈА И ПРЕДИЗВИКА ПОПЛАВА

Бројот на исчезнати по вчерашните лавина и поплава во индискиот дел на Хималаи се зголеми на 200, а досега се пронајдени 19 тела. Несреќата се случи ...
9 ЗАГИНАТИ И 140 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ СКРШИ ОД ХИМАЛАИТЕ ВО ИНДИЈА И СРУШИ ДВЕ БРАНИ

9 ЗАГИНАТИ И 140 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ СКРШИ ОД ХИМАЛАИТЕ ВО ИНДИЈА И СРУШИ ДВЕ БРАНИ

Властите во Индија почнаа спасувачка операција откако дел од глечер од Хималаите се скрши, предизвика поплави и сруши две брани, оштетувајќи голем бро ...
ВО КАНАДА УКРАДЕНИ 30.000 ЛИТРИ ГЛЕЧЕРСКА ВОДА НАМЕНЕТА ЗА ПРАВЕЊЕ ВОТКА

ВО КАНАДА УКРАДЕНИ 30.000 ЛИТРИ ГЛЕЧЕРСКА ВОДА НАМЕНЕТА ЗА ПРАВЕЊЕ ВОТКА

Канадски производител на вотка објави дека му исчезнале 30.000 литри вредна глечерска вода и верува дека е украдена. Извршниот директор на „Ајсберг ...
5 / 5 НАПИСИ