Таг: годишнина

1 2 3 10 / 29 НАПИСИ
ПАТОТ НА МЛАДОСТА И ПО 40 ГОДИНИ ГО ОЖИВЕА АКЦИЈАШКИОТ ДУХ

ПАТОТ НА МЛАДОСТА И ПО 40 ГОДИНИ ГО ОЖИВЕА АКЦИЈАШКИОТ ДУХ

Кире Марков и Игор Јосифовски се педесет години разлика, но ги поврзува љубовта кон акцијаштвото. На одбележувањето на 40-годишнината од сојузната раб ...
20 ГОДИНИ ПО УБИСТВОТО НА 10 БРАНИТЕЛИ КАЈ КАРПАЛАК, БОРЦИТЕ УШТЕ ЧЕКААТ СПОМЕНИК

20 ГОДИНИ ПО УБИСТВОТО НА 10 БРАНИТЕЛИ КАЈ КАРПАЛАК, БОРЦИТЕ УШТЕ ЧЕКААТ СПОМЕНИК

На Карпалак, на половина пат од Скопје кон Тетово, денеска се одбележа 20-годишнината од загинувањето на 10 бранители во конфликтот во 2001. Тогаш, пр ...
КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ Е ПРИМЕР ДЕКА КАКО НАРОД МОЖЕМЕ ДА ГО ПОСТИГНЕМЕ И НЕВОЗМОЖНОТО, КАЖАА НА ПРОСЛАВАТА НА 250 ГОДИНИ ОД НЕГОВОТО РАЃАЊЕ

КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ Е ПРИМЕР ДЕКА КАКО НАРОД МОЖЕМЕ ДА ГО ПОСТИГНЕМЕ И НЕВОЗМОЖНОТО, КАЖАА НА ПРОСЛАВАТА НА 250 ГОДИНИ ОД НЕГОВОТО РАЃАЊЕ

Со свечена академија, одржана на платото пред Музејот на тетовскиот крај, синоќа беше одбележана 250-годишнината од раѓањето на македонскиот просветит ...
КУЛТНОТО РАДИО КАНАЛ 103 НА 1 МАЈ ЌЕ ЗАМОЛКНЕ НА 24 ЧАСА, КАКО ПРОТЕСТ ОТИ ВЛАДАТА И МРТВ 2 ГОДИНИ НЕ МУ ДАВААТ ФРЕКВЕНЦИЈА

КУЛТНОТО РАДИО КАНАЛ 103 НА 1 МАЈ ЌЕ ЗАМОЛКНЕ НА 24 ЧАСА, КАКО ПРОТЕСТ ОТИ ВЛАДАТА И МРТВ 2 ГОДИНИ НЕ МУ ДАВААТ ФРЕКВЕНЦИЈА

Култното музичко радио Канал 103 на 1 мај ќе го исклучи радио-стримингот и 24 часа ќе има молк. Потегот за 30-годишнината од основањето, е знак на про ...
ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ Е ГАРАНЦИЈА ДЕКА ВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ СООЧУВАМЕ СО ПРЕДИЗВИЦИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ПРВАТА ГОДИШНИНА

ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО НЕ Е ГАРАНЦИЈА ДЕКА ВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ СООЧУВАМЕ СО ПРЕДИЗВИЦИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ПРВАТА ГОДИШНИНА

Патот до членството беше долг и тежок, чекавме 20 години најмногу од сите кандидати во историјата на организацијата, но и покрај сите одлагања не се о ...
КУЛТНИОТ ДЕБИТАНТСКИ АЛБУМ НА „АРХАНГЕЛ“ ОДБЕЛЕЖА 30 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО

КУЛТНИОТ ДЕБИТАНТСКИ АЛБУМ НА „АРХАНГЕЛ“ ОДБЕЛЕЖА 30 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО

„Архангел“, еден од најзначајните албуми за македонската музика воопшто, денеска одбележа 30 години од излегувањето. Објавен две години откако фронтм ...
МАКЕДОНИЈА ЈА ПРОГЛАСИ 2021 ЗА ГОДИНА НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ ВО ЧЕСТ НА ЕДЕН ВЕК ОД НЕГОВОТО РАЃАЊЕ

МАКЕДОНИЈА ЈА ПРОГЛАСИ 2021 ЗА ГОДИНА НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ ВО ЧЕСТ НА ЕДЕН ВЕК ОД НЕГОВОТО РАЃАЊЕ

Следната година ќе помине во знакот на Блаже Конески, најавија Министерството за култура и Министерството за образование и наука, кога ќе се одбележув ...
РЕВИЗИЈА ЗА СЛУЧУВАЊАТА ОД 2001 ГОДИНА ЌЕ БАРААТ МАКЕДОНСКИТЕ БРАНИТЕЛИ

РЕВИЗИЈА ЗА СЛУЧУВАЊАТА ОД 2001 ГОДИНА ЌЕ БАРААТ МАКЕДОНСКИТЕ БРАНИТЕЛИ

Дел од семејствата на бранителите што загинаа во конфликтот во 2001 сѐ уште се необештени, па ќе побараме ревизија за случувањата од 2001-вата, секој ...
ПЛАСИДО ДОМИНГО ДОБИ АПЛАУЗ И ОВАЦИИ ОД ПОЛОВИНА ЧАС ВО МИЛАНСКА СКАЛА И ЈА БАКНА СЦЕНАТА

ПЛАСИДО ДОМИНГО ДОБИ АПЛАУЗ И ОВАЦИИ ОД ПОЛОВИНА ЧАС ВО МИЛАНСКА СКАЛА И ЈА БАКНА СЦЕНАТА

Оперската ѕвезда Пласидо Доминго доби стоечки овации на неговиот гала концерт за прослава на 50-годишнината од првиот настап во миланска Скала, а на п ...
МАНУ И ПРАВНИОТ ФАКУЛТЕТ ОБЈАВИЈА КНИГА ЗА АКАДЕМИК КАМБОВСКИ ЗА НЕГОВИОТ 70. РОДЕНДЕН

МАНУ И ПРАВНИОТ ФАКУЛТЕТ ОБЈАВИЈА КНИГА ЗА АКАДЕМИК КАМБОВСКИ ЗА НЕГОВИОТ 70. РОДЕНДЕН

Академијата на науките и уметностите на Северна Македонија (МАНУ), денес на одбележувањето на 52-та годишнина од основањето, ја промовираше книгата „К ...
1 2 3 10 / 29 НАПИСИ