Таг: Хрватска

1 2 3 4 12 20 / 119 НАПИСИ
ВТОРА БРОНЗА ЗА ХРВАТСКА НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА

ВТОРА БРОНЗА ЗА ХРВАТСКА НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА

Хрватска по вторпат се закити со бронза, а Мароко не успеа да стане првата африканска селекција која освоила медал на светските првенства. На мечот за ...
АРГЕНТИНА ВО ФИНАЛЕТО НА МУНДИЈАЛОТ ВО КАТАР, ХРВАТСКА ЌЕ ИГРА ЗА БРОНЗА

АРГЕНТИНА ВО ФИНАЛЕТО НА МУНДИЈАЛОТ ВО КАТАР, ХРВАТСКА ЌЕ ИГРА ЗА БРОНЗА

Аргентина е првиот финалист на Мундијалот во Катар, со што Лео Меси го продолжува својот сон за освојување на светска титула. Актуелниот светски вицеш ...
ХРВАТСКА ГО ПОБЕДИ БРАЗИЛ И ТРЕТПАТ Е ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА СП

ХРВАТСКА ГО ПОБЕДИ БРАЗИЛ И ТРЕТПАТ Е ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА СП

Актуелниот вицешампион Хрватска по третпат ќе игра во полуфиналето на светските првенства откако на пенали со 4:2 го совлада фаворизираниот Бразил во ...
ХРВАТСКА ВЛЕЗЕ ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА, ВЕТО ЗА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА

ХРВАТСКА ВЛЕЗЕ ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА, ВЕТО ЗА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА

Хрватска стана 23. земја од Европската Унија која влезе во Шенген зоната, додека Австрија го блокираше пристапувањето на Романија и Бугарија. Холандиј ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ТЕТОВО БИЛАЛ КАСАМИ Ѝ СЕ ПОЖАЛИЛ НА АМБАСАДОРКАТА НА ХРВАТСКА ДЕКА ДУИ МУ ПРАВИ ОПСТРУКЦИИ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ТЕТОВО БИЛАЛ КАСАМИ Ѝ СЕ ПОЖАЛИЛ НА АМБАСАДОРКАТА НА ХРВАТСКА ДЕКА ДУИ МУ ПРАВИ ОПСТРУКЦИИ

Градоначалникот на Тетово Билал Касами оствари средба со амбасадорката на Република Хрватска во Македонија Нивес Тигањ на која разговарале за актуелна ...
12 ЖРТВИ ВО НЕСРЕЌАТА НА ПОЛСКИОТ АВТОБУС ВО ХРВАТСКА, ГРУПАТА ВЕРНИЦИ ОДЕЛА НА ПОКЛОНЕНИЕ ВО МЕЃУГОРЈЕ

12 ЖРТВИ ВО НЕСРЕЌАТА НА ПОЛСКИОТ АВТОБУС ВО ХРВАТСКА, ГРУПАТА ВЕРНИЦИ ОДЕЛА НА ПОКЛОНЕНИЕ ВО МЕЃУГОРЈЕ

Дванаесет лица загинаа откако автобус со полски аџии утрово излетал од патот во Хрватска и завршил во канал. Сите 32 преживеани патници се повредени, ...
11 ЗАГИНАТИ ВО НЕСРЕЌА НА ПОЛСКИ АВТОБУС ВО ХРВАТСКА

11 ЗАГИНАТИ ВО НЕСРЕЌА НА ПОЛСКИ АВТОБУС ВО ХРВАТСКА

Тешка автобуска несреќа се случи на автопатот А4 во правец кон Загреб кај Брезнички Хум откако од патот слета автобус со полска регистрација. Најмалку ...
СВЕЧЕНО ОТВОРЕН ПЕЉЕШКИ МОСТ, КОЈ ГИ СПОИ ДВАТА ДЕЛА ОД ХРВАТСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ, ГО ГРАДЕА КИНЕЗИ СО ЕВРОПСКИ ПАРИ

СВЕЧЕНО ОТВОРЕН ПЕЉЕШКИ МОСТ, КОЈ ГИ СПОИ ДВАТА ДЕЛА ОД ХРВАТСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ, ГО ГРАДЕА КИНЕЗИ СО ЕВРОПСКИ ПАРИ

Пељешки мост, најголемиот проект во Хрватска финансиран од Европската Унија, свечено беше отворен синоќа, а редовниот промет преку мостот кој го поврз ...
ХРВАТСКА ВЛЕГУВА ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА НА 1 ЈАНУАРИ

ХРВАТСКА ВЛЕГУВА ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА НА 1 ЈАНУАРИ

Европскиот совет денеска предложи од 1 јануари 2023 да се укинат сите контроли на копнените и поморските граници на Хрватска со земјите од Шенген зона ...
ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ВОВЕДЕ ЕВРО НА 1 ЈАНУАРИ, ОБЈАВИ БРИСЕЛ

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ВОВЕДЕ ЕВРО НА 1 ЈАНУАРИ, ОБЈАВИ БРИСЕЛ

Хрватска ги задоволува конвергенциските критериуми и подготвена е да стане 20. членка на еврозоната од 1 јануари 2023, објави Европската комисија. „Ѝ ...
1 2 3 4 12 20 / 119 НАПИСИ