Таг: Хрватска

1 2 3 4 5 12 30 / 118 НАПИСИ
ХРВАТСКА ЌЕ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ И ВОЕНА ОПРЕМА ВО УКРАИНА ОД 16,5 МИЛИОНИ ЕВРА

ХРВАТСКА ЌЕ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ И ВОЕНА ОПРЕМА ВО УКРАИНА ОД 16,5 МИЛИОНИ ЕВРА

Хрватската влада донесе одлука за испраќање воена помош во Украина во вредност од 124 милиони куни (16,5 милиони евра). Премиерот Андреј Пленковиќ каж ...
ЕДЕН МЕСЕЦ ПРИТВОР ЗА ХОРВАТ, ХРВАТСКИОТ ПРЕМИЕР ГО РАЗРЕШИ ОД МИНИСТЕР

ЕДЕН МЕСЕЦ ПРИТВОР ЗА ХОРВАТ, ХРВАТСКИОТ ПРЕМИЕР ГО РАЗРЕШИ ОД МИНИСТЕР

Истражниот судија во Загреб денеска на разрешениот хрватски министер за транспорт Дарко Хорват му определи притвор од еден месец, поради сомневање дек ...
УАПСЕН ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ГРАДЕЖНИШТВО ХОРВАТ, ПОД ИСТРАГА ЗА КОРУПЦИЈА СЕ И ДРУГИ МИНИСТРИ

УАПСЕН ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ГРАДЕЖНИШТВО ХОРВАТ, ПОД ИСТРАГА ЗА КОРУПЦИЈА СЕ И ДРУГИ МИНИСТРИ

Хрватскиот министер за градежништво Дарко Хорват денеска е уапсен и донесен на распит во обвинителството. Полицијата утрово изврши претрес во неговата ...
АКО ДОЈДЕ ДО ЕСКАЛАЦИЈА ВО УКРАИНА, ЌЕ ГИ ПОВЛЕЧЕМЕ СИТЕ ХРВАТСКИ ВОЈНИЦИ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИЛАНОВИЌ

АКО ДОЈДЕ ДО ЕСКАЛАЦИЈА ВО УКРАИНА, ЌЕ ГИ ПОВЛЕЧЕМЕ СИТЕ ХРВАТСКИ ВОЈНИЦИ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИЛАНОВИЌ

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека Хрватска нема да учествува во зајакнувањето на силите на НАТО во источна Европа поради ситуацијата ...
ИТАЛИЈА И ХРВАТСКА ВО БИТКА ЗА ИМЕТО ПРОСЕКО

ИТАЛИЈА И ХРВАТСКА ВО БИТКА ЗА ИМЕТО ПРОСЕКО

Во малите џебови на терасовиден терен со поглед на заливот што го делат Италија, Словенија и Хрватска, Милош Скабар ја оживува вековната традиција на ...
САД ГИ УКИНУВА ВИЗИТЕ ЗА ХРВАТСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ

САД ГИ УКИНУВА ВИЗИТЕ ЗА ХРВАТСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ

САД ја вклучи Хрватска во својата програма за укинување на визите, овозможувајќи им на нејзините државјани да влезат во Америка без виза и да останат ...
ХРВАТСКАТА ПОЛИЦИЈА ЕДНА НЕДЕЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО УТВРДИ ИДЕНТИТЕТОТ НА ЖЕНАТА СО АМНЕЗИЈА ПРОНАЈДЕНА НА ОСТРОВОТ КРК

ХРВАТСКАТА ПОЛИЦИЈА ЕДНА НЕДЕЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО УТВРДИ ИДЕНТИТЕТОТ НА ЖЕНАТА СО АМНЕЗИЈА ПРОНАЈДЕНА НА ОСТРОВОТ КРК

Хрватската полиција и натаму се обидува да го утврди идентитетот на жената со амнезија која беше пронајдена на островот Крк. Полицијата го пребарува т ...
ВОЗАЧОТ НА КОСОВСКИОТ АВТОБУС ШТО СЕ ПРЕВРТЕ ВО ХРВАТСКА ПРИЗНАЛ ДЕКА ЗАСПАЛ ЗАД ВОЛАНОТ

ВОЗАЧОТ НА КОСОВСКИОТ АВТОБУС ШТО СЕ ПРЕВРТЕ ВО ХРВАТСКА ПРИЗНАЛ ДЕКА ЗАСПАЛ ЗАД ВОЛАНОТ

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус што утрово излета од автопатот кај Славонски Брод, при што загинаа десетмина луѓе, а 45 се ...
НАЈМАЛКУ ДЕСЕТМИНА ЗАГИНАТИ ВО ИЗЛЕТУВАЊЕТО НА КОСОВСКИ АВТОБУС ОД АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА

НАЈМАЛКУ ДЕСЕТМИНА ЗАГИНАТИ ВО ИЗЛЕТУВАЊЕТО НА КОСОВСКИ АВТОБУС ОД АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА

Најмалку десет луѓе загинаа, а 30-ина се повредени во автобуската несреќа што утрово се случи на автопатот кај Славонски Брод во Хрватска. Локалната п ...
ХРВАТСКА ЌЕ ИМ ДАВА ФИНАНСИСКА ПОМОШ САМО НА ФИРМИТЕ ЧИИ ВРАБОТЕНИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ

ХРВАТСКА ЌЕ ИМ ДАВА ФИНАНСИСКА ПОМОШ САМО НА ФИРМИТЕ ЧИИ ВРАБОТЕНИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ

Хрватската влада најави дека ќе ја укине финансиската помош за оние фирми чии вработени не сакаат да се вакцинираат против ковид-19, истакнувајќи дека ...
1 2 3 4 5 12 30 / 118 НАПИСИ