Таг: Иран

1 2 3 4 5 9 30 / 88 НАПИСИ
РУЖДИ Е САМ ВИНОВЕН ЗА НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ВЕЛИ ИРАН

РУЖДИ Е САМ ВИНОВЕН ЗА НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ВЕЛИ ИРАН

Салман Ружди и неговите поддржувачи се сами виновни за нападот во Њујорк во кој славниот писател беше избоден повеќе пати, изјави портпаролот на иранс ...
„САТАНАТА НА ПАТОТ КОН ПЕКОЛОТ“ – ДЕЛ ОД ИРАНЦИТЕ НЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА ФАТВАТА И ГО ВЕЛИЧААТ НАПАДОТ НА САЛМАН РУЖДИ

„САТАНАТА НА ПАТОТ КОН ПЕКОЛОТ“ – ДЕЛ ОД ИРАНЦИТЕ НЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА ФАТВАТА И ГО ВЕЛИЧААТ НАПАДОТ НА САЛМАН РУЖДИ

Иранската јавност реагираше со величење и загриженост по вчерашниот напад на писателот Салман Ружди, кој беше избоден со нож на јавен настан во Њујорк ...
ПИСАТЕЛОТ САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН НА ПРЕДАВАЊЕ ВО ЊУЈОРК

ПИСАТЕЛОТ САЛМАН РУЖДИ ИЗБОДЕН НА ПРЕДАВАЊЕ ВО ЊУЈОРК

Салман Ружди, писателот чии книги доведоа до смртни закани од Иран во 1980-тите, денеска беше нападнат кога требаше да одржи предавање во библиотека в ...
МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАРИ НА ЧЕЛО СО ВЕЛЕШАНЕЦОТ ТОДОР ГЕОРГИЕВ ЈА ИСКАЧИЈА НАЈВИСОЈКАТА ВУЛКАНСКА ПЛАНИНА ВО АЗИЈА, ДАМАВАНД ВО ИРАН

МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАРИ НА ЧЕЛО СО ВЕЛЕШАНЕЦОТ ТОДОР ГЕОРГИЕВ ЈА ИСКАЧИЈА НАЈВИСОЈКАТА ВУЛКАНСКА ПЛАНИНА ВО АЗИЈА, ДАМАВАНД ВО ИРАН

Шестчлена планинарска експедиција од неколку македонски града во состав Ѓорги Белевски, Димитар Марков, Денис Тасески, Горан Дамевски и Трајче Насков, ...
ИРАН СО ЗАКОН ЌЕ ЗАБРАНИ ЧУВАЊЕ ДОМАШНИ МИЛЕНИЦИ, ДУРИ И ПЕРСИСКИ МАЧКИ

ИРАН СО ЗАКОН ЌЕ ЗАБРАНИ ЧУВАЊЕ ДОМАШНИ МИЛЕНИЦИ, ДУРИ И ПЕРСИСКИ МАЧКИ

Иранскиот парламент наскоро треба да донесе закон со кој практички ќе се забрани чувањето домашни миленици. Во изминатиот период, во Техеран имало н ...
ПУТИН ОТПАТУВА ЗА ТЕХЕРАН ЗА ДА ГИ ПРОДЛАБОЧИ ОДНОСИТЕ СО ИРАН, ЌЕ СЕ СРЕТНЕ И СО ЕРДОГАН

ПУТИН ОТПАТУВА ЗА ТЕХЕРАН ЗА ДА ГИ ПРОДЛАБОЧИ ОДНОСИТЕ СО ИРАН, ЌЕ СЕ СРЕТНЕ И СО ЕРДОГАН

Владимир Путин е во посета на Иран, што е негово само второ патување во странство од почетокот на руската инвазија на Украина. Тој се сретна со претсе ...
СЛАВНИОТ ИРАНСКИ РЕЖИСЕР ЏАФАР ПАНАХИ МОРА ДА ОДИ ВО ЗАТВОР НА ШЕСТ ГОДИНИ

СЛАВНИОТ ИРАНСКИ РЕЖИСЕР ЏАФАР ПАНАХИ МОРА ДА ОДИ ВО ЗАТВОР НА ШЕСТ ГОДИНИ

Наградуваниот ирански режисер Џафар Панахи, кој беше притворен во Техеран минатата недела, ќе оди во затвор на шест години, нареди судот. Иранските ме ...
ПОЛКОВНИК НА ИРАНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ГАРДА УБИЕН ВО РЕДОК АТЕНТАТ ВО ТЕХЕРАН

ПОЛКОВНИК НА ИРАНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ГАРДА УБИЕН ВО РЕДОК АТЕНТАТ ВО ТЕХЕРАН

Полковник на моќната Иранска револуционерна гарда (ИРГЦ) е убиен во редок атентат во Техеран. Двајца напаѓачи на мотор пет пети го застрелале Сајад Ко ...
ИРАН ГО ОБВИНИ ИЗРАЕЛ ЗА АТЕНТАТОТ ВРЗ НУКЛЕАРНИОТ НАУЧНИК ФАХРИЗАДЕХ И ВЕТИ ЖЕСТОКА ОДМАЗДА

ИРАН ГО ОБВИНИ ИЗРАЕЛ ЗА АТЕНТАТОТ ВРЗ НУКЛЕАРНИОТ НАУЧНИК ФАХРИЗАДЕХ И ВЕТИ ЖЕСТОКА ОДМАЗДА

Иран го обвини Израел за убиството на водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех и вети дека жестоко ќе се одмазди. Фахризадех почина во бо ...
ВОДЕЧКИОТ ИРАНСКИ НУКЛЕАРЕН НАУЧНИК МОХСЕН ФАХРИЗАДЕХ УБИЕН ВО АТЕНТАТ

ВОДЕЧКИОТ ИРАНСКИ НУКЛЕАРЕН НАУЧНИК МОХСЕН ФАХРИЗАДЕХ УБИЕН ВО АТЕНТАТ

Водечкиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризадех е убиен во атентат во близина на Техеран, потврди министерството за одбрана. Иранската влада го ...
1 2 3 4 5 9 30 / 88 НАПИСИ