Таг: Истанбул

1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ
ГРАН ПРИ, ДВЕ ЗЛАТА, ЕДНО СРЕБРО И ТРИ БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ ОСВОИЈА СТУДЕНТИТЕ НА ОХРИДСКИОТ ФАКУЛТЕТ ЗА ТУРИЗАМ НА СВЕТСКИОТ ГАСТРОНОМСКИ НАТПРЕВАР ВО ТУРЦИЈА

ГРАН ПРИ, ДВЕ ЗЛАТА, ЕДНО СРЕБРО И ТРИ БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ ОСВОИЈА СТУДЕНТИТЕ НА ОХРИДСКИОТ ФАКУЛТЕТ ЗА ТУРИЗАМ НА СВЕТСКИОТ ГАСТРОНОМСКИ НАТПРЕВАР ВО ТУРЦИЈА

Тимот студенти на насоката Гастрономија од Факултетот за туризам и угостителство - Охрид  освои еден куп медали на осумнаесетиот Меѓународен гастроном ...
ВЕТРОВИ ОД 130 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС ГО ПОГОДИЈА ИСТАНБУЛ, ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ

ВЕТРОВИ ОД 130 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС ГО ПОГОДИЈА ИСТАНБУЛ, ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ

Четири лица загинаа, а најмалку 38 се повредени откако силно невреме придружено од жестоки ветрови ги погоди Истанбул и соседните региони. Националнат ...
ОТВОРЕН ТЕЛЕФОН 075 272-732 ЗА ИНФОРМАЦИИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПАТНИЦИ

ОТВОРЕН ТЕЛЕФОН 075 272-732 ЗА ИНФОРМАЦИИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПАТНИЦИ

Министерството за надворешни работи отвори телефонска линија 075 273-732 за информации и консултации за семејствата на загинатите патници во автобуска ...
45 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА, СПАСЕНИ САМО СЕДУМ ЛИЦА

45 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА, СПАСЕНИ САМО СЕДУМ ЛИЦА

Најмалку 45 македонски државјани загинаа во автобуската несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Според бугарското министерство за внатрешни работи, ...
ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го означи почетокот на изградбата на контроверзен канал во Истанбул, што треба да го олесни метежот во Босфор, ...
ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПСЖ И ИСТАНБУЛ ГО НАПУШТИЈА ТЕРЕНОТ ПОРАДИ РАСИСТИЧКИ ИСПАД НА ЧЕТВРТИОТ СУДИЈА, И ЕРДОГАН ГО ОСУДИ ИНЦИДЕНТОТ

ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПСЖ И ИСТАНБУЛ ГО НАПУШТИЈА ТЕРЕНОТ ПОРАДИ РАСИСТИЧКИ ИСПАД НА ЧЕТВРТИОТ СУДИЈА, И ЕРДОГАН ГО ОСУДИ ИНЦИДЕНТОТ

Фудбалерите на Пари Сен-Жермен и Истанбул денеска ќе го доиграат својот натпревар од Лигата на шампионите откако синоќа го напуштија теренот поради ра ...
200 ГОСТИ НА СВАДБАТА КАЈ ПОЧИНАТИОТ БАЈРАМ ТРЕБА ДА ГО ПРАШААТ СЕМЕЈСТВОТО ДАЛИ ПОСМРТНО МУ Е НАПРАВЕН КОВИД ТЕСТ

200 ГОСТИ НА СВАДБАТА КАЈ ПОЧИНАТИОТ БАЈРАМ ТРЕБА ДА ГО ПРАШААТ СЕМЕЈСТВОТО ДАЛИ ПОСМРТНО МУ Е НАПРАВЕН КОВИД ТЕСТ

Министерството за здравство нема да објави дали на починатиот поранешен пратеник Амди Бајрам му е направен посмртен ковид тест и упати таа информација ...
ДО КАПАДОКИЈА ВО АВТОБУС 24 ЧАСА Е НАЈБАРАНА ТУРА ЗА 11 ОКТОМВРИ, МАСКИ ЗАДОЛЖИТЕЛНО САМО ДО ГРАНИЦА

ДО КАПАДОКИЈА ВО АВТОБУС 24 ЧАСА Е НАЈБАРАНА ТУРА ЗА 11 ОКТОМВРИ, МАСКИ ЗАДОЛЖИТЕЛНО САМО ДО ГРАНИЦА

Туристичкото место Кападокија во Турција, познато по лет со балони на топол воздух, е најбарана дестинацијата во туристички агенции за празникот 11 Ок ...
ЕРДОГАН И МУЗЕЈОТ КАРИЈЕ ВО ИСТАНБУЛ ЌЕ ГО ПРЕТВОРИ ВО ЏАМИЈА

ЕРДОГАН И МУЗЕЈОТ КАРИЈЕ ВО ИСТАНБУЛ ЌЕ ГО ПРЕТВОРИ ВО ЏАМИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нареди уште еден популарен музеј во Истанбул да биде претворен во џамија. Трансформацијата на музејот Кариј ...
АЈА СОФИЈА ДЕНЕСКА ПОВТОРНО СЕ ОТВОРА ЗА МУСЛИМАНСКИТЕ МОЛИТВИ ПО 86 ГОДИНИ ПАУЗА

АЈА СОФИЈА ДЕНЕСКА ПОВТОРНО СЕ ОТВОРА ЗА МУСЛИМАНСКИТЕ МОЛИТВИ ПО 86 ГОДИНИ ПАУЗА

Петочните молитви од денеска повторно ќе се одржуваат во Аја Софија, за првпат откако на светски познатиот музеј му беше вратен статус на џамија. „ ...
1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ