Таг: Истанбул

1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ИСТАНБУЛ ОСУДЕН НА 2,7 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА НАВРЕДА НА ИЗБОРНИТЕ ВЛАСТИ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ИСТАНБУЛ ОСУДЕН НА 2,7 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА НАВРЕДА НА ИЗБОРНИТЕ ВЛАСТИ

Градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу, доби затворска казна од две години и седум месеци за навреда на официјални лица. Турскиот суд му изрече и ...
ТУРЦИЈА ГИ ОБВИНИ КУРДСКИТЕ МИЛИТАНТИ ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ И КАЖА ДЕКА Е УАПСЕН БОМБАШОТ

ТУРЦИЈА ГИ ОБВИНИ КУРДСКИТЕ МИЛИТАНТИ ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ И КАЖА ДЕКА Е УАПСЕН БОМБАШОТ

Турската влада ги обвини курдските милитанти за вчерашната експлозија во центарот на Истанбул, во која загинаа шест луѓе, додавајќи дека се приведени ...
НАЈМАЛКУ 6 ЖРТВИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ, ЕРДОГАН СЕ СОМНЕВА НА ТЕРОРИЗАМ

НАЈМАЛКУ 6 ЖРТВИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ, ЕРДОГАН СЕ СОМНЕВА НА ТЕРОРИЗАМ

Најмалку шест лица загинаа, а 53 се ранети во експлозија на бомба на историската улица Истиклал во Истанбул, според претседателот Реџеп Таип Ердоган. ...
4 ЛИЦА ЗАГИНАА, 38 СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА УЛИЦАТА ИСТИКЛАЛ ВО ЦЕНТАРОТ НА ИСТАНБУЛ

4 ЛИЦА ЗАГИНАА, 38 СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА УЛИЦАТА ИСТИКЛАЛ ВО ЦЕНТАРОТ НА ИСТАНБУЛ

Четири лица починаа, а 38 се повредени по експлозијата на најфреквентната улица Истиклал во центрот на  Истанбул, изјави гувернерот на турскиот град. ...
ГРАН ПРИ, ДВЕ ЗЛАТА, ЕДНО СРЕБРО И ТРИ БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ ОСВОИЈА СТУДЕНТИТЕ НА ОХРИДСКИОТ ФАКУЛТЕТ ЗА ТУРИЗАМ НА СВЕТСКИОТ ГАСТРОНОМСКИ НАТПРЕВАР ВО ТУРЦИЈА

ГРАН ПРИ, ДВЕ ЗЛАТА, ЕДНО СРЕБРО И ТРИ БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ ОСВОИЈА СТУДЕНТИТЕ НА ОХРИДСКИОТ ФАКУЛТЕТ ЗА ТУРИЗАМ НА СВЕТСКИОТ ГАСТРОНОМСКИ НАТПРЕВАР ВО ТУРЦИЈА

Тимот студенти на насоката Гастрономија од Факултетот за туризам и угостителство - Охрид  освои еден куп медали на осумнаесетиот Меѓународен гастроном ...
ВЕТРОВИ ОД 130 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС ГО ПОГОДИЈА ИСТАНБУЛ, ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ

ВЕТРОВИ ОД 130 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС ГО ПОГОДИЈА ИСТАНБУЛ, ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ

Четири лица загинаа, а најмалку 38 се повредени откако силно невреме придружено од жестоки ветрови ги погоди Истанбул и соседните региони. Националнат ...
ОТВОРЕН ТЕЛЕФОН 075 272-732 ЗА ИНФОРМАЦИИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПАТНИЦИ

ОТВОРЕН ТЕЛЕФОН 075 272-732 ЗА ИНФОРМАЦИИ ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПАТНИЦИ

Министерството за надворешни работи отвори телефонска линија 075 273-732 за информации и консултации за семејствата на загинатите патници во автобуска ...
45 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА, СПАСЕНИ САМО СЕДУМ ЛИЦА

45 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ОД КОИ 17 ДЕЦА, ЗАГИНАА ВО АВТОБУСКА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА, СПАСЕНИ САМО СЕДУМ ЛИЦА

Најмалку 45 македонски државјани загинаа во автобуската несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Според бугарското министерство за внатрешни работи, ...
ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го означи почетокот на изградбата на контроверзен канал во Истанбул, што треба да го олесни метежот во Босфор, ...
ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПСЖ И ИСТАНБУЛ ГО НАПУШТИЈА ТЕРЕНОТ ПОРАДИ РАСИСТИЧКИ ИСПАД НА ЧЕТВРТИОТ СУДИЈА, И ЕРДОГАН ГО ОСУДИ ИНЦИДЕНТОТ

ФУДБАЛЕРИТЕ НА ПСЖ И ИСТАНБУЛ ГО НАПУШТИЈА ТЕРЕНОТ ПОРАДИ РАСИСТИЧКИ ИСПАД НА ЧЕТВРТИОТ СУДИЈА, И ЕРДОГАН ГО ОСУДИ ИНЦИДЕНТОТ

Фудбалерите на Пари Сен-Жермен и Истанбул денеска ќе го доиграат својот натпревар од Лигата на шампионите откако синоќа го напуштија теренот поради ра ...
1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ