Таг: Италија

1 2 3 4 29 20 / 289 НАПИСИ
АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ ЦЕНТАР СВЕТИ ЈОВАН ЌЕ ПРИМА МИГРАНТИ ОД ИТАЛИЈА СО ДОГОВОРОТ КОЈ УТРЕ ЌЕ БИДЕ РАТИФИКУВАН

АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ ЦЕНТАР СВЕТИ ЈОВАН ЌЕ ПРИМА МИГРАНТИ ОД ИТАЛИЈА СО ДОГОВОРОТ КОЈ УТРЕ ЌЕ БИДЕ РАТИФИКУВАН

Пристаништето Шенѓин (Свети Јован), во кое порано беше сместена албанската морнарица, ќе прима мигранти од Африка, Азија и Блиски Исток кои Италија ќе ...
ИТАЛИЈАНСКАТА ВЛАДА САКА ДА ГО УКИНЕ КРИВИЧНОТО ДЕЛО ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНАТА ПОЛОЖБА

ИТАЛИЈАНСКАТА ВЛАДА САКА ДА ГО УКИНЕ КРИВИЧНОТО ДЕЛО ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНАТА ПОЛОЖБА

Италијанските сенатори ќе расправаат за план предложен од десничарската влада кој предвидува декриминализирање на злоупотребата на службената положба, ...
ИТАЛИЈА Ѝ ГО ВРАТИ НА ЕТИОПИЈА НЕЈЗИНИОТ ПРВ АВИОН, ШТО МУСОЛИНИ ГО УКРАЛ ВО 1936

ИТАЛИЈА Ѝ ГО ВРАТИ НА ЕТИОПИЈА НЕЈЗИНИОТ ПРВ АВИОН, ШТО МУСОЛИНИ ГО УКРАЛ ВО 1936

Речиси девет децении откако бил украден од фашистичкиот режим на Бенито Мусолини, италијанската влада ѝ го врати на Етиопија нејзиниот прв авион. Прим ...
ФАШИСТИЧКИОТ ПОЗДРАВ НЕ Е КРИВИЧНО ДЕЛО, ПРЕСУДИ НАЈВИСОКИОТ СУД ВО ИТАЛИЈА

ФАШИСТИЧКИОТ ПОЗДРАВ НЕ Е КРИВИЧНО ДЕЛО, ПРЕСУДИ НАЈВИСОКИОТ СУД ВО ИТАЛИЈА

Изведување на фашистичкиот поздрав не е кривично дело освен ако не го загрозува јавниот ред или води кон обновување на забранетата фашистичка партија, ...
ЗА ФАШИСТИЧКИ ПОЗДРАВ НА ВОЕНИ ГРОБИШТА ТРОЈЦА ИТАЛИЈАНЦИ ОСУДЕНИ НА ЗАТВОР

ЗА ФАШИСТИЧКИ ПОЗДРАВ НА ВОЕНИ ГРОБИШТА ТРОЈЦА ИТАЛИЈАНЦИ ОСУДЕНИ НА ЗАТВОР

Тројца мажи во Италија добија по шест месеци условна затворска казна за фашистичкиот поздрав на германските воени гробишта. Апелациониот суд во Рим ги ...
ОПОЗИЦИЈАТА ЈА НАПАДНА МЕЛОНИ ОТКАКО СТОТИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ ПОЗДРАВИЈА СО ЗАБРАНЕТ ФАШИСТИЧКИ ПОЗДРАВ НА МАРШ ВО РИМ

ОПОЗИЦИЈАТА ЈА НАПАДНА МЕЛОНИ ОТКАКО СТОТИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ ПОЗДРАВИЈА СО ЗАБРАНЕТ ФАШИСТИЧКИ ПОЗДРАВ НА МАРШ ВО РИМ

Опозициските партии во Италија побараа од владата предводена од десничарката Џорџа Мелони да објасни како на стотици демонстранти им било дозволено да ...
НОВА НАГРАДА ЗА „КАЈМАК“ ВО ИТАЛИЈА, ДЕСЕТТА ЗА ФИЛМОТ И ЗА МАНЧЕВСКИ

НОВА НАГРАДА ЗА „КАЈМАК“ ВО ИТАЛИЈА, ДЕСЕТТА ЗА ФИЛМОТ И ЗА МАНЧЕВСКИ

Режисерот Милчо Манчевски ја заврши 2023 со вкупно десет фестивалски награди, од кои седум за последниот филм „Кајмак“ и три за него како автор. „Кајм ...
ЕДНА ЖЕНА СЛУЧАЈНО ЗАСТРЕЛАНА И НАД 270 ПОВРЕДЕНИ ОД ПЕТАРДИ И КУРШУМИ ЗА НОВА ГОДИНА ВО ИТАЛИЈА, НАЈМНОГУ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ

ЕДНА ЖЕНА СЛУЧАЈНО ЗАСТРЕЛАНА И НАД 270 ПОВРЕДЕНИ ОД ПЕТАРДИ И КУРШУМИ ЗА НОВА ГОДИНА ВО ИТАЛИЈА, НАЈМНОГУ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ

Вкупно 274 луѓе биле повредени во Италија за дочекот на Новата година, од кои 12 од огнено оружје, а 262 од огномети. Од повредените, 49 биле хоспитал ...
РИШИ СУНАК И ЏОРЏА МЕЛОНИ СЕ ВО ПОЛИТИЧКА РОМАНСА ОД ИНТЕРЕС

РИШИ СУНАК И ЏОРЏА МЕЛОНИ СЕ ВО ПОЛИТИЧКА РОМАНСА ОД ИНТЕРЕС

Кога минатиот месец Риши Сунак ги покани европските лидери на неговиот самит за вештачка интелигенција во Блечли Парк, се појави само еден: Џорџа Мело ...
СТОТИЦИ ИСЕЛЕНИЦИ ВО ИТАЛИЈА НЕ МОЖАТ ДА СИ ОСТВАРАТ ПРАВО НА ПЕНЗИЈА ОТИ ДВАТА ПЕНЗИСКИ ФОНДА РАБОТАТ ПО ДОГОВОР СО ЈУГОСЛАВИЈА ОД 1957 ГОДИНА

СТОТИЦИ ИСЕЛЕНИЦИ ВО ИТАЛИЈА НЕ МОЖАТ ДА СИ ОСТВАРАТ ПРАВО НА ПЕНЗИЈА ОТИ ДВАТА ПЕНЗИСКИ ФОНДА РАБОТАТ ПО ДОГОВОР СО ЈУГОСЛАВИЈА ОД 1957 ГОДИНА

Голема популација која отишла на печалба во Италија пред 30 и повеќе години и сега исполнува услов за пензија, не може да си го оствари правото, зашто ...
1 2 3 4 29 20 / 289 НАПИСИ