Таг: Италија

1 2 3 4 5 20 30 / 198 НАПИСИ
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ИТАЛИЈАНСКА ПЕЈАЧКА МИЛВА, ВО КАРИЕРАТА СНИМИ 173 АЛБУМИ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ИТАЛИЈАНСКА ПЕЈАЧКА МИЛВА, ВО КАРИЕРАТА СНИМИ 173 АЛБУМИ

Милва, една од најпопуларните италијански пејачки од 1960-ите и 1970-ите, почина во нејзиниот дом во Милано на 81 година. Италијанскиот министер за ку ...
ИТАЛИЈАНЕЦ ОБВИНЕТ ДЕКА 15 ГОДИНИ НЕ СЕ ПОЈАВИЛ НА РАБОТА, ЗА ТОА ВРЕМЕ ПРИМИЛ 538.000 ЕВРА

ИТАЛИЈАНЕЦ ОБВИНЕТ ДЕКА 15 ГОДИНИ НЕ СЕ ПОЈАВИЛ НА РАБОТА, ЗА ТОА ВРЕМЕ ПРИМИЛ 538.000 ЕВРА

Вработен во болница во Италија е обвинет дека 15 години не се појавувал на работа, додека за тоа време примал полна плата. Локалните медиуми објавија ...
ИТАЛИЈА ВОВЕДЕ ТРИДНЕВЕН КАРАНТИН ДОДЕКА ЕВРОПА ГО СЛАВИ ВЕЛИГДЕН ПОД СТРОГИ РЕСТРИКЦИИ

ИТАЛИЈА ВОВЕДЕ ТРИДНЕВЕН КАРАНТИН ДОДЕКА ЕВРОПА ГО СЛАВИ ВЕЛИГДЕН ПОД СТРОГИ РЕСТРИКЦИИ

Италија влезе во тридневен строг карантин за Велигден, додека европските земји се обидуваат да го сопрат третиот бран на пандемијата. Сите италијанск ...
ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ДРАГИ И НЕГОВАТА СОПРУГА СЕ ВАКЦИНИРАА СО „АСТРАЗЕНЕКА“

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ДРАГИ И НЕГОВАТА СОПРУГА СЕ ВАКЦИНИРАА СО „АСТРАЗЕНЕКА“

Италијанскиот премиер Марио Драги и неговата сопруга Марија Серенела Капело денеска ја примија првата доза од вакцината на „АстраЗенека“, додека земја ...
„АСТРАЗЕНЕКА“ КРИЕЛА 29 МИЛИОНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО ИТАЛИЈА

„АСТРАЗЕНЕКА“ КРИЕЛА 29 МИЛИОНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО ИТАЛИЈА

Италијанските власти пронашле 29 милиони вакцини против ковид-19 од „АстраЗенека“, кои биле складирани во еден производствен погон во земјата. Според ...
ИТАЛИЈА ПОВТОРНО ГИ ЗАТВОРА УЧИЛИШТАТА, ПРОДАВНИЦИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ПОРАДИ НОВО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

ИТАЛИЈА ПОВТОРНО ГИ ЗАТВОРА УЧИЛИШТАТА, ПРОДАВНИЦИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ПОРАДИ НОВО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

Италијанската влада повторно ќе ги затвори училиштата, рестораните и продавниците во најголем дел од земјата откако новото ширење на коронавирусот ги ...
ЕДНА ГОДИНА ОД ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ВО ЗЕМЈАВА: НАД 100 ИЛЈАДИ ЗАРАЗЕНИ И 3.111 ПОЧИНАТИ

ЕДНА ГОДИНА ОД ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ВО ЗЕМЈАВА: НАД 100 ИЛЈАДИ ЗАРАЗЕНИ И 3.111 ПОЧИНАТИ

Со 101.214 ковид дијагностицирани од 512.692 тестирања, Македонија денес означува една година борба со коронавирусот. Од почетокот на коронакризата оз ...
ВО ПОЧЕТОКОТ БЕШЕ ТОТАЛНА ПАНИКА, А И ПО ЕДНА ГОДИНА УШТЕ СМЕ УПЛАШЕНИ – ИТАЛИЈА ОДБЕЛЕЖА ЕДНА ГОДИНА ОД ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС

ВО ПОЧЕТОКОТ БЕШЕ ТОТАЛНА ПАНИКА, А И ПО ЕДНА ГОДИНА УШТЕ СМЕ УПЛАШЕНИ – ИТАЛИЈА ОДБЕЛЕЖА ЕДНА ГОДИНА ОД ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС

Со церемонии на положување венци, садење дрвја и со црковни служби, Италија одбележа една година од првиот потврден случај на коронавирус во земјата. ...
ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР КОНТЕ ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА И ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ФОРМИРА НОВА ВЛАДА

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР КОНТЕ ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА И ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ФОРМИРА НОВА ВЛАДА

Италијанскиот премиер Џузепе Конте утре ќе поднесе оставка, со надеж дека ќе добие мандат од претседателот за составување на нова влада. Доколку не ус ...
ИТАЛИЈА СО ПРАВНИ МЕРКИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГИ ДОБИЕ ВЕТЕНИТЕ ВАКЦИНИ ОД „ФАЈЗЕР“ И „АСТРАЗЕНЕКА“

ИТАЛИЈА СО ПРАВНИ МЕРКИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГИ ДОБИЕ ВЕТЕНИТЕ ВАКЦИНИ ОД „ФАЈЗЕР“ И „АСТРАЗЕНЕКА“

Италија ќе преземе правни мерки и ќе го зголеми притисокот во ЕУ против „Фајзер“ и „АстраЗенека“ поради доцнењата на испораките со вакцини против кови ...
1 2 3 4 5 20 30 / 198 НАПИСИ