Таг: Италија

1 2 3 4 5 6 20 40 / 200 НАПИСИ
ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР КОНТЕ ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА И ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ФОРМИРА НОВА ВЛАДА

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР КОНТЕ ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА И ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ФОРМИРА НОВА ВЛАДА

Италијанскиот премиер Џузепе Конте утре ќе поднесе оставка, со надеж дека ќе добие мандат од претседателот за составување на нова влада. Доколку не ус ...
ИТАЛИЈА СО ПРАВНИ МЕРКИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГИ ДОБИЕ ВЕТЕНИТЕ ВАКЦИНИ ОД „ФАЈЗЕР“ И „АСТРАЗЕНЕКА“

ИТАЛИЈА СО ПРАВНИ МЕРКИ ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ГИ ДОБИЕ ВЕТЕНИТЕ ВАКЦИНИ ОД „ФАЈЗЕР“ И „АСТРАЗЕНЕКА“

Италија ќе преземе правни мерки и ќе го зголеми притисокот во ЕУ против „Фајзер“ и „АстраЗенека“ поради доцнењата на испораките со вакцини против кови ...
ФРЕСКИТЕ НА ЏОТО ВО АСИЗИ СЕ РЕСТАВРИРААТ СО ШПРИЦОВИ СО АКРИЛНА СМОЛА

ФРЕСКИТЕ НА ЏОТО ВО АСИЗИ СЕ РЕСТАВРИРААТ СО ШПРИЦОВИ СО АКРИЛНА СМОЛА

Во Асизи, Италија деновиве се користат медицински шприцови, но тоа не е поврзано со пандемијата на ковид-19. Конзерваторите ги користат за да ги зашти ...
СО ЦВЕТНИ ПАВИЛЈОНИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ИТАЛИЈА ЌЕ СЕ ВРАЌА ВО ЖИВОТ

СО ЦВЕТНИ ПАВИЛЈОНИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ ИТАЛИЈА ЌЕ СЕ ВРАЌА ВО ЖИВОТ

За да го крене расположението додека Италијанците ја чекаат вакцината, владата му се обрати на урбаниот планер и архитект Стефано Боери. Најпознат по ...
ИТАЛИЈА ОДИ ВО ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ, ДОМА ЌЕ МОЖЕ САМО СО ДВАЈЦА ГОСТИ

ИТАЛИЈА ОДИ ВО ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ, ДОМА ЌЕ МОЖЕ САМО СО ДВАЈЦА ГОСТИ

Италија е последната европска земја која нареди национално затворање за претстојните празници, во обид да се скроти ширењето на коронавирусот. Целата ...
ЛЕГЕНДАРНИОТ ИТАЛИЈАНСКИ ФУДБАЛЕР ПАОЛО РОСИ ПОЧИНА НА 64 ГОДИНИ

ЛЕГЕНДАРНИОТ ИТАЛИЈАНСКИ ФУДБАЛЕР ПАОЛО РОСИ ПОЧИНА НА 64 ГОДИНИ

Легендарниот италијански фудбалер Паоло Роси, кој ги предводеше „аѕурите“ до титулата на Светското првенство во 1982, почина на 64 години. Неговото се ...
ИТАЛИЈАНЦИТЕ ЌЕ ГИ ПОМИНАТ БОЖИЌ И НОВА ГОДИНА СО ПОЛИЦИСКИ ЧАС И ЗАБРАНА ЗА ПАТУВАЊА

ИТАЛИЈАНЦИТЕ ЌЕ ГИ ПОМИНАТ БОЖИЌ И НОВА ГОДИНА СО ПОЛИЦИСКИ ЧАС И ЗАБРАНА ЗА ПАТУВАЊА

Италија ги забрани патувањата меѓу своите региони од 21 декември до 6 јануари како дел од новите рестрикции кои треба да го намалат ширењето на корона ...
НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ НИЗ ИТАЛИЈА ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ НИЗ ИТАЛИЈА ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ

Насилни протести вчера се одржаа низ Италија откако владата воведе нови рестрикции со цел да се запре вториот бран на ширењето на коронавирусот. Су ...
ИТАЛИЈА ГИ ЗАТВОРА КИНАТА, ТЕРЕТАНИТЕ И СТРОГО ПРЕПОРАЧА ДА НЕ СЕ ОДИ НА ГОСТИ

ИТАЛИЈА ГИ ЗАТВОРА КИНАТА, ТЕРЕТАНИТЕ И СТРОГО ПРЕПОРАЧА ДА НЕ СЕ ОДИ НА ГОСТИ

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денес потпиша нов пакет антикорона мерки, меѓу кои е и ограничувањето на работното време на кафулињата и ресторанит ...
ИТАЛИЈА ГИ ЗАОСТРУВА МЕРКИТЕ ЗА ДА ИЗБЕГНЕ НОВ КАРАНТИН, БЕЛГИЈА ВОВЕДЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС

ИТАЛИЈА ГИ ЗАОСТРУВА МЕРКИТЕ ЗА ДА ИЗБЕГНЕ НОВ КАРАНТИН, БЕЛГИЈА ВОВЕДЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Италија објави воведување нов пакет рестриктивни мерки среде наглото зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус и премиерот Џузепе Конте, нос ...
1 2 3 4 5 6 20 40 / 200 НАПИСИ