Таг: ИВЗ

1 2 10 / 17 НАПИСИ
ПОГЛАВАРИТЕ НА МПЦ, ИВЗ И КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА ГИ ПОВИКАА ВЕРНИЦИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ КОВИД-19

ПОГЛАВАРИТЕ НА МПЦ, ИВЗ И КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА ГИ ПОВИКАА ВЕРНИЦИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ КОВИД-19

Поглаварите на сите верски заедници ја поддржуваат вакцинацијата против ковид-19 и заеднo ги повикаа сите граѓани да се пријават за вакцина, со што ќе ...
МЕТАЛНИ САНДАЦИ ВО КОИ СЕ СТАВААТ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОТВОРЕНИ И ФРЛЕНИ НА ДИВА ДЕПОНИЈА КАЈ ГРАДСКИТЕ ГРОБИШТА ВО ГОСТИВАР

МЕТАЛНИ САНДАЦИ ВО КОИ СЕ СТАВААТ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОТВОРЕНИ И ФРЛЕНИ НА ДИВА ДЕПОНИЈА КАЈ ГРАДСКИТЕ ГРОБИШТА ВО ГОСТИВАР

Жителите на Гостивар кои вчера отишле на градските гробишта виделе застрашувачка глетка. На дива депонија веднаш до гробиштата биле фрлени 3-4 мртовеч ...
ОРТА ЏАМИЈАТА ВО СТРУМИЦА МОЖЕ ДА СЕ УРНЕ, ИВЗ НЕ ДАВА СОГЛАСНОСТ ДА СЕ ПРАВАТ ИСПИТУВАЊА

ОРТА ЏАМИЈАТА ВО СТРУМИЦА МОЖЕ ДА СЕ УРНЕ, ИВЗ НЕ ДАВА СОГЛАСНОСТ ДА СЕ ПРАВАТ ИСПИТУВАЊА

Куполата и дел од ѕидовите на Орта џамија во Струмица, која потекнува од 17. век, се напукани и може да се урне. Расцепот на сводот од година во годин ...
БУЈАР ОСМАНИ И ИВЗ СЕ ВИНОВНИ ЗА ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ОБВИНИ МЕНДУХ ТАЧИ ОД ДПА

БУЈАР ОСМАНИ И ИВЗ СЕ ВИНОВНИ ЗА ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ОБВИНИ МЕНДУХ ТАЧИ ОД ДПА

Лидерот на ДПА Мендух Тачи на денешната прес-конференција директно ги обвини вицепремиерот Бујар Османи, од ДУИ, и Исламската верска заедница (ИВЗ) де ...
РАЗРЕШЕН РЕИСОТ СУЛЕЈМАН РЕЏЕПИ КОЈ ГО ПРОГЛАСИ КОВИД-19 ЗА МРТОВ

РАЗРЕШЕН РЕИСОТ СУЛЕЈМАН РЕЏЕПИ КОЈ ГО ПРОГЛАСИ КОВИД-19 ЗА МРТОВ

Поглаварот на Исламската верска заедница(ИВЗ) Сулејман Реџепи е разрешен од функцијата. До избор на нов претседател функцијата ќе ја извршува гостивар ...
ТИЕ ШТО МАСОВНО СЛАВАТ ГО ЗАГРОЗУВААТ ЗДРАВЈЕТО И НА ТИЕ ШТО ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

ТИЕ ШТО МАСОВНО СЛАВАТ ГО ЗАГРОЗУВААТ ЗДРАВЈЕТО И НА ТИЕ ШТО ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат. Тој е тука, вели тој во неговиот фејбсук статус објавен утр ...
ВЕРНИЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ЏАМИИТЕ ЗА ПРВПАТ ОТКАКО ПОЧНА РАМАЗАНСКИОТ ПОСТ 

ВЕРНИЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ЏАМИИТЕ ЗА ПРВПАТ ОТКАКО ПОЧНА РАМАЗАНСКИОТ ПОСТ 

Одлуката за отварење на џамиите од денеска, која ја донесе ИВЗ, повторно ги собра верниците од муслиманска вероисповест во тетовските џамии. При посет ...
АРХИЕПИСКОПОТ СТЕФАН И РЕИСОТ СУЛЕЈМАН ДА НЕ ГИ ПОТТИКНУВААТ СОБИРИТЕ НА ГОЛЕМИ ГРУПИ ВЕРНИЦИ, ПОБАРА ПЕНДАРОВСКИ

АРХИЕПИСКОПОТ СТЕФАН И РЕИСОТ СУЛЕЈМАН ДА НЕ ГИ ПОТТИКНУВААТ СОБИРИТЕ НА ГОЛЕМИ ГРУПИ ВЕРНИЦИ, ПОБАРА ПЕНДАРОВСКИ

Претседателот Стево Пендаровски соопшти дека по повод случувањата со масовната литанија во Струга и најавата на Исламската верска заедница (ИВЗ) за от ...
ОД МПЦ И ИВЗ ПОБАРАВ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, ИНАКУ ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ НА ПОЧЕТОК НА КРИЗАТА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

ОД МПЦ И ИВЗ ПОБАРАВ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, ИНАКУ ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ НА ПОЧЕТОК НА КРИЗАТА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче побарал од поглаварите на Исламската верска заедница (ИВЗ) и на Македонската православна црква (МПЦ) да се придр ...
ЏАМИИТЕ СЕ ОТВОРААТ НА 12 МАЈ, ОДЛУЧИ ИВЗ

ЏАМИИТЕ СЕ ОТВОРААТ НА 12 МАЈ, ОДЛУЧИ ИВЗ

Исламската верска заедница (ИВЗ) на вонреден состанок вчера одлучи џамиите да се отворат за молитви за верниците на 12 мај. Како што се вели во нивнот ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ