Таг: ИЗИИС

1 2 10 / 16 НАПИСИ
КРШЕЊЕТО ЅИДОВИ ВО СТАНОВИ МОЖЕ ДА ЈА НАРУШИ СТАБИЛНОСТА НА ЗГРАДАТА, А НАЈОПАСНИ СЕ НАДГРАДБИТЕ, ВЕЛАТ ОД ИЗИИС

КРШЕЊЕТО ЅИДОВИ ВО СТАНОВИ МОЖЕ ДА ЈА НАРУШИ СТАБИЛНОСТА НА ЗГРАДАТА, А НАЈОПАСНИ СЕ НАДГРАДБИТЕ, ВЕЛАТ ОД ИЗИИС

Надградби за неколку ката на стари згради не треба да се прават, а за уривање ѕидови во становите мора да се бара дозвола од Општината, вели директоро ...
НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ СЕ СЕИЗМИЧКИ БЕЗБЕДНИ ЛЕГАЛИЗИРАНИТЕ ДИВОГРАДБИ ОТИ НИКОЈ НЕ ГИ КОНТРОЛИРАЛ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ СЕ СЕИЗМИЧКИ БЕЗБЕДНИ ЛЕГАЛИЗИРАНИТЕ ДИВОГРАДБИ ОТИ НИКОЈ НЕ ГИ КОНТРОЛИРАЛ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

Од изработката на архитектонскиот проект, па до тоа каков бетон и арматура ќе се стави во објектот зависи безбедноста на градбите, вели директорот на ...
НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ПРОЕКТОТ ЗА УНИВЕРЗАЛНА САЛА Е НЕБЕЗБЕДЕН, НАПРАВЕНИ СЕ ИЗМЕНИ И ОДОБРЕН Е ОД ИЗИИС, ВЕЛИ ФИРМАТА ПРОЕКТАНТ „МЕГАРОН ИНЖЕНЕРИНГ“

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ПРОЕКТОТ ЗА УНИВЕРЗАЛНА САЛА Е НЕБЕЗБЕДЕН, НАПРАВЕНИ СЕ ИЗМЕНИ И ОДОБРЕН Е ОД ИЗИИС, ВЕЛИ ФИРМАТА ПРОЕКТАНТ „МЕГАРОН ИНЖЕНЕРИНГ“

Проектантското биро „Мегарон инженеринг“, кое го донираше проектот за Универзална сала на Град Скопје, вели дека се невистини изјавите на градоначални ...
ПЕТ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ТЕКОТ НА НОЌТА ПОЧУВСТВУВАНИ ВО ОХРИД

ПЕТ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ТЕКОТ НА НОЌТА ПОЧУВСТВУВАНИ ВО ОХРИД

Пет земјотреси со умерен до посилен интензитет се почувствуваа во текот на ноќта во Охридскиот регион. Најсилниот, од 4,1 степен според Рихтер беше ре ...
НЕ БИ ТРЕБАЛО ДА СЕ ОЧЕКУВА ПОЗНАЧАЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ОХРИДСКО, ЕНЕРГИЈАТА Е ИСТРОШЕНА, СМИРУВА ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ГАРЕВСКИ

НЕ БИ ТРЕБАЛО ДА СЕ ОЧЕКУВА ПОЗНАЧАЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ОХРИДСКО, ЕНЕРГИЈАТА Е ИСТРОШЕНА, СМИРУВА ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ГАРЕВСКИ

  Не би требало да се очекува некој значаен земјотрес во охридското епицентрално подрачје по серијата земјотреси последниве неколку дена, вели ...
УТРИНСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ Е АФТЕРШОК ОД ЛАНСКИОТ СЕПТЕМВРИСКИ УДАР ОД 5,3 СТЕПЕНИ

УТРИНСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ Е АФТЕРШОК ОД ЛАНСКИОТ СЕПТЕМВРИСКИ УДАР ОД 5,3 СТЕПЕНИ

Земјотресот што ги разбуди скопјани утрово во 4.08 минути е последица на ланскиот земјотрес од 11 септември кој беше со магнитуда од 5,3 степени споре ...
ИЗИИС ЌЕ БАРА СО ЗАКОН ДА СЕ ЗАБРАНАТ НАДГРАДБИ НА ЗГРАДИ, ЗАРАДИ БЕЗБЕДНОСТ ОД ЗЕМЈОТРЕСИ

ИЗИИС ЌЕ БАРА СО ЗАКОН ДА СЕ ЗАБРАНАТ НАДГРАДБИ НА ЗГРАДИ, ЗАРАДИ БЕЗБЕДНОСТ ОД ЗЕМЈОТРЕСИ

Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) ќе побара законски да се забранат надградби на зградите. Директорот на ИЗИИС, ...
ДОГРАДБА ПОСКАПА ОД НОВА ЗГРАДА – 5,7 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ  

ДОГРАДБА ПОСКАПА ОД НОВА ЗГРАДА – 5,7 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ  

Нема најава кога ќе биде готова најскапата доградба и надградба во Македонија - зградата на Министерството за транспорт и врски на плоштадот Филип Вто ...
ЌЕ ЗАБОРАВИМЕ НА ЗЕМЈОТРЕСИТЕ, ПО ДЕНЕШНИОТ НЕМА ДА ИМА ПОВТОРУВАЊА, ВЕЛАТ ОД ИЗИИС

ЌЕ ЗАБОРАВИМЕ НА ЗЕМЈОТРЕСИТЕ, ПО ДЕНЕШНИОТ НЕМА ДА ИМА ПОВТОРУВАЊА, ВЕЛАТ ОД ИЗИИС

И денешниот земјотрес од 3,1 степени е последица на земјотресот од 5,3 степени според Рихтеровата скала од почетокот на минатиот месец. Михаил Гаревск ...
РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ГРАДСКАТА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ НЕМА ВРСКА СО ОШТЕТУВАЊАТА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ГРАДСКАТА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ НЕМА ВРСКА СО ОШТЕТУВАЊАТА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

Селењето на Детското одделение од поранешната Градска болница во Скопје не е поради оштетувањата од земјотресот од неделата, туку поради планирана рек ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ