Таг: Јапонија

1 2 3 4 7 20 / 66 НАПИСИ
ОГРОМЕН ПОРОЈ ОД КАЛ ОДНЕСЕ 80 КУЌИ ВО ЈАПОНИЈА, СЕ ТРАГА ПО НАЈМАЛКУ 19 ЛУЃЕ

ОГРОМЕН ПОРОЈ ОД КАЛ ОДНЕСЕ 80 КУЌИ ВО ЈАПОНИЈА, СЕ ТРАГА ПО НАЈМАЛКУ 19 ЛУЃЕ

Огромен порој од кал и одрони се втурна во куќите во град западно од Токио по обилните дождови, при што исчезнаа најмалку 19 лица, соопштија властите. ...
НА ТРИ МЕСЕЦИ ДО ОЛИМПИЈАДАТА, ЈАПОНИЈА ВАКЦИНИРАШЕ 1% ОД ЖИТЕЛИТЕ И ПОВТОРНО ВОВЕДЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ТОКИО

НА ТРИ МЕСЕЦИ ДО ОЛИМПИЈАДАТА, ЈАПОНИЈА ВАКЦИНИРАШЕ 1% ОД ЖИТЕЛИТЕ И ПОВТОРНО ВОВЕДЕ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ТОКИО

Јапонската влада повторно прогласи вонредна состојба во Токио и во уште три области за да го спречи ширењето на коронавирусот, на само три месеци пред ...
ЈАПОНСКА АВИОКОМПАНИЈА НУДИ ОБРОЦИ ВО ПАРКИРАН АВИОН ОД 540 ДОЛАРИ

ЈАПОНСКА АВИОКОМПАНИЈА НУДИ ОБРОЦИ ВО ПАРКИРАН АВИОН ОД 540 ДОЛАРИ

Најголемиот јапонски авиопревозник почна да нуди оброци од прва класа во паркиран авион, што чинат 540 долари. „Ол Нипон ервејс“ почна да ја нуди оваа ...
ЈАПОНИЈА ПОБАРА ОД КИНА ДА ПРЕСТАНЕ ДА ИМ ПРАВИ АНАЛНИ ТЕСТОВИ ЗА КОРОНАВИРУС НА НЕЈЗИНИ ДРЖАВЈАНИ

ЈАПОНИЈА ПОБАРА ОД КИНА ДА ПРЕСТАНЕ ДА ИМ ПРАВИ АНАЛНИ ТЕСТОВИ ЗА КОРОНАВИРУС НА НЕЈЗИНИ ДРЖАВЈАНИ

Јапонија побара од Кина да престане да зема анални брисови за тестирање на коронавирус од нејзини државјани кога влегуваат во земјата. Таа реагираше о ...
ЈАПОНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ ГО ОДБИ БАРАЊЕТО ЖЕНИТЕ ДА СИ ГО ЗАДРЖУВААТ МОМИНСКОТО ПРЕЗИМЕ

ЈАПОНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ ГО ОДБИ БАРАЊЕТО ЖЕНИТЕ ДА СИ ГО ЗАДРЖУВААТ МОМИНСКОТО ПРЕЗИМЕ

Јапонската министерка за родова еднаквост Тамајо Марукава се придружи на групата конзервативни пратеници кои се спротивставија на законските измени шт ...
ЈАПОНИЈА ЈА ОДОБРИ ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 ДОДЕКА СКЕПСАТА КОН ВАКЦИНИ ВО ЗЕМЈАТА ОСТАНУВА ГОЛЕМА

ЈАПОНИЈА ЈА ОДОБРИ ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 ДОДЕКА СКЕПСАТА КОН ВАКЦИНИ ВО ЗЕМЈАТА ОСТАНУВА ГОЛЕМА

Јапонија вчера и официјално ја одобри првата вакцина против ковид-19 и кажа дека ќе почне со имунизацијата во наредните неколку дена, два месеца покас ...
ОТКРИЕН НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЈАПОНИЈА, РАЗЛИЧЕН ОД БРИТАНСКИОТ

ОТКРИЕН НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЈАПОНИЈА, РАЗЛИЧЕН ОД БРИТАНСКИОТ

Нов вид на коронавирусот, различен од тој во Велика Британија, е пронајден кај четири лица кои пристигнале во Токио од Бразил, соопшти јапонското Мини ...
СО ЈАПОНСКА ПОМОШ РЕНОВИРАНА ГРАДИНКАТА „ЦВЕТОВИ“ ВО ШТИП, ДОСЕГА ГОДИНАВА ДОНИРАА ЗА 70 УЧИЛИШТА И ГРАДИНКИ

СО ЈАПОНСКА ПОМОШ РЕНОВИРАНА ГРАДИНКАТА „ЦВЕТОВИ“ ВО ШТИП, ДОСЕГА ГОДИНАВА ДОНИРАА ЗА 70 УЧИЛИШТА И ГРАДИНКИ

Со донација од јапонската влада целосно е реновирана градинката „Цветови“ во населбата 8 Ноември во Штип. На завршното реновирање на градинката присус ...
ЈАПОНИЈА ДОНИРАШЕ 813.000 ЕВРА ЗА ИТНА ПОМОШ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

ЈАПОНИЈА ДОНИРАШЕ 813.000 ЕВРА ЗА ИТНА ПОМОШ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Јапонската амбасадорка Кеико Ханеда денеска со вицепремиерот Никола Димитров потпишаа и разменија ноти за грант помош од 813.000 евра за итна помош на ...
ВО ЈАПОНИЈА ЗА ПРВПАТ ИМА ПОВЕЌЕ ОД 80.000 СТОГОДИШНИЦИ, 88% ОД НИВ СЕ ЖЕНИ

ВО ЈАПОНИЈА ЗА ПРВПАТ ИМА ПОВЕЌЕ ОД 80.000 СТОГОДИШНИЦИ, 88% ОД НИВ СЕ ЖЕНИ

Бројот на Јапонци постари од 100 години за првпат е поголем од 80.000, покажуваат новите владини податоци, укажувајќи на забрзано стареење на севкупно ...
1 2 3 4 7 20 / 66 НАПИСИ