Таг: јубилеј

1 2 3 4 30 / 32 НАПИСИ
ПУБЛИКАТА МОЖЕШ ДА ЈА НАСМЕЕШ И РАСПЛАЧЕШ, НО НЕ СМЕЕШ ДА ЈА МАЧИШ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ ПРЕД ПЕНЗИОНИРАЊЕТО

ПУБЛИКАТА МОЖЕШ ДА ЈА НАСМЕЕШ И РАСПЛАЧЕШ, НО НЕ СМЕЕШ ДА ЈА МАЧИШ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ ПРЕД ПЕНЗИОНИРАЊЕТО

Ѓокица Лукаревски, доајенот на македонското глумиште, препознатлив актер од голем број претстави, ТВ-драми, ТВ-емисии, радио емисијата „Хихирику“ како ...
ОСТАНУВАМЕ СИГУРНИ ПАРТНЕРИ, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ АМБАСАДОР ГЕРБЕРИХ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО 25 ГОДИНИ МАКЕДОНСКО-ГЕРМАНСКА СОРАБОТКА

ОСТАНУВАМЕ СИГУРНИ ПАРТНЕРИ, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ АМБАСАДОР ГЕРБЕРИХ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО 25 ГОДИНИ МАКЕДОНСКО-ГЕРМАНСКА СОРАБОТКА

Германија и Македонија годинава одбележуваат 25 години соработка и по тој повод германскиот амбасадор во Скопје Томас Герберих кажа дека двете земји и ...
ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА И ПРИНЦОТ ФИЛИП СЛАВАТ 70 ГОДИНИ БРАК

ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА И ПРИНЦОТ ФИЛИП СЛАВАТ 70 ГОДИНИ БРАК

Кога 21-годишната принцеза Елизабета се омажи со пет години повозрасниот офицер Филип Маунтбатен во Вестминстерската црква на 20 ноември 1947 година, ...
БЛЕДА ПРОСЛАВА НА 70-ГОДИШНИНАТА НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА

БЛЕДА ПРОСЛАВА НА 70-ГОДИШНИНАТА НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА

Без политичари и дипломати, без гламурозна публика, без цвеќиња на сцена или какви било декорации, помина прославата на 70-годишниот јубилеј на Македо ...
КАКО ЛИЧНА КАРТА НА ПЕТАР МАЗЕВ Е ЈУБИЛЕЈНАТА ИЗЛОЖБА ВО ДАУТ ПАШИН АМАМ

КАКО ЛИЧНА КАРТА НА ПЕТАР МАЗЕВ Е ЈУБИЛЕЈНАТА ИЗЛОЖБА ВО ДАУТ ПАШИН АМАМ

„Ева и Адам “, маслото на платно од 1980 година ги пречекува гостите во Националната галерија на Македонија Даут пашин амам, како слика која е симбол ...
БУФОН ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 20 ГОДИНИ ИГРАЊЕ ЗА ИТАЛИЈА

БУФОН ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 20 ГОДИНИ ИГРАЊЕ ЗА ИТАЛИЈА

Легендарниот голман Џанлуиџи Буфон ќе носи специјален дрес на вечерашниот натпревар со Македонија, со што Италијанската фудбалска федерација ќе му одд ...
АРМ ОДБЕЛЕЖА 25 ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО

АРМ ОДБЕЛЕЖА 25 ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска кажа дека визијата - Македонија членка на НАТО нѐ држи сите обединети на денешното одбележување на 25-годиш ...
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕМА ПАРИ ЗА ФОТОМОНОГРАФИЈАТА ЗА ЧЕНТО 

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕМА ПАРИ ЗА ФОТОМОНОГРАФИЈАТА ЗА ЧЕНТО 

Министерството за култура нема пари за да го финансира целосно проектот на прилепскиот Завод и Музеј посветен на првиот претседател на Президиумот на ...
ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА СЛАВИ 20 ГОДИНИ

ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА СЛАВИ 20 ГОДИНИ

Популарната манифестација Златна бубамара на популарноста слави 20 години. Jубилејното издание ќе се одржи на 20 февруари во Метрополис-арената во Ско ...
ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

Слободата на медиумите вчера наполни 250 години. На 2 декември 1766 година шведскиот парламент го изгласа Законот за слобода на медиумите, прв таков к ...
1 2 3 4 30 / 32 НАПИСИ