Таг: Јужна Африка

1 220 / 20 НАПИСИ
КАРАНТИН ОД 14 ДЕНА ЗА СИТЕ КОИ ДОАЃААТ ОД АФРИКА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

КАРАНТИН ОД 14 ДЕНА ЗА СИТЕ КОИ ДОАЃААТ ОД АФРИКА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји е новиот предлог на Комисијата за заразни болести во однос на з ...
НОВИТЕ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУС МОЖЕБИ ГО ЗГОЛЕМУВААТ РИЗИКОТ ОД ПОВТОРНО ЗАРАЗУВАЊЕ, СМЕТААТ НАУЧНИЦИТЕ

НОВИТЕ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУС МОЖЕБИ ГО ЗГОЛЕМУВААТ РИЗИКОТ ОД ПОВТОРНО ЗАРАЗУВАЊЕ, СМЕТААТ НАУЧНИЦИТЕ

Сѐ повеќе докази укажуваат на тоа дека зараза со ковид-19 можеби не нуди заштита од фаќање на некоја од новите варијанти на коронавирус. Но, луѓето мо ...
ЈУЖНА АФРИКА ЈА ОДЛОЖИ ИМУНИЗАЦИЈАТА СО ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗАШТО НЕ ДЕЛУВА ПРОТИВ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС

ЈУЖНА АФРИКА ЈА ОДЛОЖИ ИМУНИЗАЦИЈАТА СО ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗАШТО НЕ ДЕЛУВА ПРОТИВ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС

Јужна Африка ја одложи имунизацијата со вакцината на Оксфорд и „АстраЗенека“ откако едно истражување покажало дека таа има разочарувачки резултати про ...
ВО СВЕТОТ ЗА ПРВПАТ РЕГИСТРИРАНИ ЧЕТВРТ МИЛИОН НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

ВО СВЕТОТ ЗА ПРВПАТ РЕГИСТРИРАНИ ЧЕТВРТ МИЛИОН НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

Првпат од почетокот на пандемијата, во светот се регистрирани повеќе од 250.000 нови случаи на коронавирус во еден ден, објави Светската здравствена о ...
ШВАРЦЕНЕГЕР НАПАДНАТ СО ЛЕТЕЧКИ УДАР НА СПОРТСКИ НАСТАН ВО ЈУЖНА АФРИКА

ШВАРЦЕНЕГЕР НАПАДНАТ СО ЛЕТЕЧКИ УДАР НА СПОРТСКИ НАСТАН ВО ЈУЖНА АФРИКА

Арнолд Шварценегер им порача на своите фанови дека е добро откако физички беше нападнат на еден настан во Јужна Африка. Седумдесет и едногодишниот ...
ЦИКЛОН ГО ОПУСТОШИ ЈУГОТ НА АФРИКА, СЕ СТРАВУВА ДЕКА ИМА НАД 1.000 МРТВИ ВО МОЗАМБИК

ЦИКЛОН ГО ОПУСТОШИ ЈУГОТ НА АФРИКА, СЕ СТРАВУВА ДЕКА ИМА НАД 1.000 МРТВИ ВО МОЗАМБИК

Се стравува дека повеќе од 1.000 луѓе загинаа во Мозамбик, во циклонот што четири дена поминуваше низ земјата, уништувајќи цели села. „Ова е катаст ...
ИНСТАЛАЦИЈА СО ХИТОТ „АФРИКА“ НА „ТОТО“ ПОСТАВЕНА ВО ПУСТИНА ВО АФРИКА

ИНСТАЛАЦИЈА СО ХИТОТ „АФРИКА“ НА „ТОТО“ ПОСТАВЕНА ВО ПУСТИНА ВО АФРИКА

Хитот „Африка“ од 1982 на американскиот род бенд „Тото“ е дел од уметничка инсталација поставена во пустината Намиб, на крајбрежјето на Намибија, Јужн ...
КЕЈПТАУН СЕ РАДУВА НА ДОЖДОТ, ОДЛОЖЕН ДЕНОТ КОГА ГРАДОТ ЦЕЛОСНО ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА

КЕЈПТАУН СЕ РАДУВА НА ДОЖДОТ, ОДЛОЖЕН ДЕНОТ КОГА ГРАДОТ ЦЕЛОСНО ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА

Кога конечно заврна во Кејптаун, луѓето истрчаа од рестораните каде беа на вечера за да го видат дождот, а други со кофи во рацете трчаат да соберат о ...
МЕСТО ШЕСТ, ОСКАР ПИСТОРИУС ДОБИ 13 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА УБИСТВОТО НА ДЕВОЈКА МУ

МЕСТО ШЕСТ, ОСКАР ПИСТОРИУС ДОБИ 13 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА УБИСТВОТО НА ДЕВОЈКА МУ

Јужноафрикански суд му ја удвои затворската казна на параолимпиецот Оскар Писториус за убиството на девојка му, па тој ќе мора да одлежи 13 години и п ...
ПОЧЕСНИОТ МАКЕДОНСКИ КОНЗУЛ ВО БАРСЕЛОНА УАПСЕН ЗА УБИСТВО НА СВОИТЕ ДЕЦА

ПОЧЕСНИОТ МАКЕДОНСКИ КОНЗУЛ ВО БАРСЕЛОНА УАПСЕН ЗА УБИСТВО НА СВОИТЕ ДЕЦА

Македонскиот почесен конзул во Барселона Марио Деус е уапсен во Јужна Африка како осомничен за убиство на неговите тригодишни близнаци, објави шпански ...
1 220 / 20 НАПИСИ