Таг: Канада

1 2 3 4 5 20 / 48 НАПИСИ
„МЕРК“ ПОБАРА КАНАДСКА ДОЗВОЛА ЗА ЛЕКОТ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ПОЗИТИВНИ КОИ НЕ СЕ ЗА В БОЛНИЦА

„МЕРК“ ПОБАРА КАНАДСКА ДОЗВОЛА ЗА ЛЕКОТ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ПОЗИТИВНИ КОИ НЕ СЕ ЗА В БОЛНИЦА

Американскиот производител на лекови „Мерк“ покрена постапка до Агенцијата за лекови на Канада за дозвола за користење на „молнупиравир“, орална антив ...
ВО КАНАДА УРНАТИ СТАТУИ НА БРИТАНСКИ КРАЛИЦИ ПО ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ ГРОБОВИ НА ДОМОРОДНИ ДЕЦА

ВО КАНАДА УРНАТИ СТАТУИ НА БРИТАНСКИ КРАЛИЦИ ПО ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ ГРОБОВИ НА ДОМОРОДНИ ДЕЦА

Демонстранти ја урнаа статуата на британската кралица Викторија во Винипег, откако деновиве во Канада беа пронајдени уште стари неозначени гробови на ...
СТОТИЦИ ПОЧИНАТИ СРЕДЕ НАЈГОЛЕМИОТ ЖЕЖОК БРАН ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

СТОТИЦИ ПОЧИНАТИ СРЕДЕ НАЈГОЛЕМИОТ ЖЕЖОК БРАН ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

Стотици ненадејни смртни случаи се регистрирани во Канада среде најголемите жештини во историјата на земјата. Околу 485 луѓе починале само во Британск ...
НАД 130 ПОЧИНАТИ КАКО ПОСЛЕДИЦА НА НАЈГОЛЕМИТЕ ЖЕШТИНИ ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

НАД 130 ПОЧИНАТИ КАКО ПОСЛЕДИЦА НА НАЈГОЛЕМИТЕ ЖЕШТИНИ ВО ИСТОРИЈАТА НА КАНАДА

Десетици луѓе починаа во Канада среде досега невиден жежок бран, проследен со рекордно високите температури. Полицијата на областа Ванкувер соопшти де ...
ДЕЛОВИ ОД СЕВЕРНА АМЕРИКА ПОГОДЕНИ ОД ОПАСНИ ЖЕШТИНИ, ВО КАНАДА ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНИ 46,6 СТЕПЕНИ

ДЕЛОВИ ОД СЕВЕРНА АМЕРИКА ПОГОДЕНИ ОД ОПАСНИ ЖЕШТИНИ, ВО КАНАДА ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНИ 46,6 СТЕПЕНИ

Во Канада е измерена највисоката температура досега, додека западот на земјата и Пацифичкиот Северозапад во САД се погодени од досега невидена жештина ...
ВО КАНАДА СЕ ПАЛАТ КАТОЛИЧКИ ЦРКВИ ПО ОТКРИВАЊЕТО НА 1.000 СТАРИ ГРОБОВИ НА ДОМОРОДНИ ДЕЦА

ВО КАНАДА СЕ ПАЛАТ КАТОЛИЧКИ ЦРКВИ ПО ОТКРИВАЊЕТО НА 1.000 СТАРИ ГРОБОВИ НА ДОМОРОДНИ ДЕЦА

Уште две католички цркви се запалени вчера во индијански резервати во западна Канада. Пожарите во Британска Колумбија почнале со еден час растојание, ...
КАНАЃАНЕЦ НАМЕРНО ПРЕГАЗИ МУСЛИМАНСКО СЕМЕЈСТВО СО КАМИОН И УБИ ЧЕТВОРИЦА

КАНАЃАНЕЦ НАМЕРНО ПРЕГАЗИ МУСЛИМАНСКО СЕМЕЈСТВО СО КАМИОН И УБИ ЧЕТВОРИЦА

Четири члена на муслиманско семејство загинаа откако биле прегазени со камион на тротоар и канадската полиција соопшти дека станува збор за претходно ...
КАНАДА Е ПРВА ЗЕМЈА КОЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „ФАЈЗЕР“ И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ

КАНАДА Е ПРВА ЗЕМЈА КОЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „ФАЈЗЕР“ И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ

Канада стана прва земја на светот која ја одобри ковид вакцината на „Фајзер/Бионтек“ за деца од 12 до 15 години, опишувајќи го потегот како светло на ...
КАНАДСКИОТ ПРЕМИЕР ТРУДО НА 49 ГОДИНИ СЕ ВАКЦИНИРАШЕ СО „АСТРАЗЕНЕКА“, А МАКЕДОНИЈА ТОКМУ ПОРАДИ КАНАДА ЈА ОГРАНИЧИ НА НАД 60

КАНАДСКИОТ ПРЕМИЕР ТРУДО НА 49 ГОДИНИ СЕ ВАКЦИНИРАШЕ СО „АСТРАЗЕНЕКА“, А МАКЕДОНИЈА ТОКМУ ПОРАДИ КАНАДА ЈА ОГРАНИЧИ НА НАД 60

Канадскиот премиер Џастин Трудо и неговата сопруга Софи ја примија првата доза од ковид вакцината на „АстраЗенека“. „Многу сум возбуден“, изјави 49-г ...
КАНАДСКИ И МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ НА ТЕМА ИДЕНТИТЕТ

КАНАДСКИ И МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ НА ТЕМА ИДЕНТИТЕТ

Заедничка изложба на уметници од современата сцена од Канада и од Македонија ќе се отвори вечерва во 19 часот во Чифте амам во Скопје. Националната ...
1 2 3 4 5 20 / 48 НАПИСИ