Таг: клима

ЕКСТРЕМНИТЕ ЖЕШКИ БРАНОВИ И КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ СЕ НОВОТО НОРМАЛНО, СЕ ВЕЛИ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СВЕТСКАТА МЕТЕОРОЛОШКА ОРГАНИЗАЦИЈА

ЕКСТРЕМНИТЕ ЖЕШКИ БРАНОВИ И КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ СЕ НОВОТО НОРМАЛНО, СЕ ВЕЛИ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СВЕТСКАТА МЕТЕОРОЛОШКА ОРГАНИЗАЦИЈА

Екстремните климатски настани, вклучувајќи моќни жешки бранови и уништувачки поплави, сега се новото нормално, се вели во извештајот на Светската мете ...
ТРОЈЦА НАУЧНИЦИ ЈА ДЕЛАТ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ФИЗИКА ЗА ОТКРИТИЈА ЗА КЛИМАТА

ТРОЈЦА НАУЧНИЦИ ЈА ДЕЛАТ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ФИЗИКА ЗА ОТКРИТИЈА ЗА КЛИМАТА

Тројца научници ќе ја поделат Нобеловата награда за физика за нивното проучување и разбирање на сложени системи, како климата на Земјата. Како добитни ...
ГРАД СКОПЈЕ ГИ ПРЕКИНА СУБВЕНЦИИТЕ ЗА ИНВЕРТЕРИ ИАКО ИМА УШТЕ ПАРИ, ВЕЛАТ ЌЕ СЕ ПРЕБРОЈУВААТ БАРАЊАТА

ГРАД СКОПЈЕ ГИ ПРЕКИНА СУБВЕНЦИИТЕ ЗА ИНВЕРТЕРИ ИАКО ИМА УШТЕ ПАРИ, ВЕЛАТ ЌЕ СЕ ПРЕБРОЈУВААТ БАРАЊАТА

Град Скопје го прекина пријавувањето за доделување субвенции за инвертер клими иако квотата не е исполнета. Владата му додели на Град Скопје 5,2 милио ...
ЛЕТОТО ВЕРОЈАТНО НЕМА ДА ГО ЗАПРЕ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

ЛЕТОТО ВЕРОЈАТНО НЕМА ДА ГО ЗАПРЕ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

Повисоките температури во северната хемисфера веројатно нема значително да го намалат ширењето на коронавирусот, се вели во истражувањето на Универзит ...
ГЛОБАЛНИОТ САМИТ ЗА КЛИМАТА ОДЛОЖЕН ЗА 2021 ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

ГЛОБАЛНИОТ САМИТ ЗА КЛИМАТА ОДЛОЖЕН ЗА 2021 ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Клучен самит за климата на Обединети нации, што требаше да се одржи во ноември во Глазгов, е одложен за следната година поради пандемијата на коронави ...
НАЈГОЛЕМАТА СУДНИЦА ВО КРИВИЧНИОТ СУД Е БЕЗ ВОЗДУХ ОТИ КЛИМАТА Е РАСИПАНА

НАЈГОЛЕМАТА СУДНИЦА ВО КРИВИЧНИОТ СУД Е БЕЗ ВОЗДУХ ОТИ КЛИМАТА Е РАСИПАНА

Најголемата судница во Основниот суд Скопје 1, која и денеска остана без воздух поради неисправниот систем за вентилација, наликуваше на мачилиште как ...
БОЛНИЦАТА „8 СЕПТЕМВРИ“ КОНЕЧНО ГО ДОБИ ПРОСТОРОТ ОД ЖАН МИТРЕВ ЗА ТРАУМА ЦЕНТАР

БОЛНИЦАТА „8 СЕПТЕМВРИ“ КОНЕЧНО ГО ДОБИ ПРОСТОРОТ ОД ЖАН МИТРЕВ ЗА ТРАУМА ЦЕНТАР

Градската општа болница „8 септември“ ќе набавува генератор, нови филтри за клима и друг потребен материјал за да може да го отвори новиот Траума цент ...
ВРЕМЕ Е ДА СЕ РАЗБУДИМЕ, СЕКОЈ ДЕН УМИРААТ 25.000 ЛУЃЕ ОД ЗАГАДУВАЊЕ, КАЖА ШВАРЦЕНЕГЕР НА КЛИМАТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА

ВРЕМЕ Е ДА СЕ РАЗБУДИМЕ, СЕКОЈ ДЕН УМИРААТ 25.000 ЛУЃЕ ОД ЗАГАДУВАЊЕ, КАЖА ШВАРЦЕНЕГЕР НА КЛИМАТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА

Филмската ѕвезда и поранешниот гувернер на Калифорнија Арнолд Шварценегер сака активистите за животна средина да обрнат повеќе внимание на непосреднит ...
8 / 8 НАПИСИ