Таг: климатски промени

1 5 6 770 / 70 НАПИСИ
ОСКАРОВЕЦОТ ХАВИЕР БАРДЕМ ПО СОСТАНОКОТ ВО ГЕРМАНСКИОТ БУНДЕСТАГ ПОВИКА НА ПОГОЛЕМА ЗАШТИТА НА АНТАРКТИКОТ

ОСКАРОВЕЦОТ ХАВИЕР БАРДЕМ ПО СОСТАНОКОТ ВО ГЕРМАНСКИОТ БУНДЕСТАГ ПОВИКА НА ПОГОЛЕМА ЗАШТИТА НА АНТАРКТИКОТ

Шпанскиот актер Хавиер Бардем повика на поголема заштита на над 1,8 милиони квадратни километри на Антарктик за да се намалат ефектите од климатските ...
ПОЛАРНИТЕ МЕЧКИ ГЛАДУВААТ КАКО ШТО СЕ ТОПИ МРАЗОТ НА АРКТИКОТ, ПРЕДУПРЕДУВААТ НАУЧНИЦИТЕ

ПОЛАРНИТЕ МЕЧКИ ГЛАДУВААТ КАКО ШТО СЕ ТОПИ МРАЗОТ НА АРКТИКОТ, ПРЕДУПРЕДУВААТ НАУЧНИЦИТЕ

Поларните мечки гладуваат за време на нивната прва сезона на лов поради топење на мразот на Арктикот, што е предизвикано од климатските промени, покаж ...
ШВАРЦЕНЕГЕР ДОЈДЕ СО ВЕЛОСИПЕД НА КЛИМАТСКИОТ САМИТ ВО ПАРИЗ

ШВАРЦЕНЕГЕР ДОЈДЕ СО ВЕЛОСИПЕД НА КЛИМАТСКИОТ САМИТ ВО ПАРИЗ

Над 50 светски лидери им се придружија на банкари, енергетски магнати и на други видни личности во Париз, на самитот за кој францускиот претседател Ем ...
ХОЛАНДИЈА ИЗВЕЗУВА ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ЗАШТИТА ОД ПОПЛАВИ

ХОЛАНДИЈА ИЗВЕЗУВА ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ЗАШТИТА ОД ПОПЛАВИ

Деновиве холандското градтче Спакенбург, кое што пред еден век беше драстично оштетено од поплава, е заштитено со нова иновативна брана покрај езерото ...
МАКРОН НЕ ГО ВИКНА ТРАМП НА САМИТ ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ ВО ПАРИЗ

МАКРОН НЕ ГО ВИКНА ТРАМП НА САМИТ ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ ВО ПАРИЗ

Францускиот претседател Емануел Макрон не го поканил Доналд Трамп на самитот за климатски промени, што ќе се одржи во Париз во декември, откако тој ги ...
МАКРОН И ШВАРЦЕНЕГЕР ГО ЗАФРКАВААТ ТРАМП ЗА КЛИМАТА

МАКРОН И ШВАРЦЕНЕГЕР ГО ЗАФРКАВААТ ТРАМП ЗА КЛИМАТА

Францускиот претседател Емануел Макрон му зададе уште еден удар на Доналд Трамп во врска со политиката на американскиот претседател за климатските про ...
ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, ПРОФЕСОРИ И КОМПАНИИ ОД САД МУ ПРКОСАТ НА ТРАМП И ЌЕ ГО СПРОВЕДАТ ПАРИСКИОТ КЛИМАТСКИ ДОГОВОР

ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, ПРОФЕСОРИ И КОМПАНИИ ОД САД МУ ПРКОСАТ НА ТРАМП И ЌЕ ГО СПРОВЕДАТ ПАРИСКИОТ КЛИМАТСКИ ДОГОВОР

Претставници на американските градови, држави и компании се подготвуваат да поднесат план во Обединетите нации (ОН), ветувајќи дека ќе ги исполнат цел ...
ДА ЈА ЗАШТИТИМЕ НАШАТА МАЈКА ЗЕМЈА ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ПОВИКА МЕРКЕЛ

ДА ЈА ЗАШТИТИМЕ НАШАТА МАЈКА ЗЕМЈА ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ПОВИКА МЕРКЕЛ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските лидери да работат заедно за да ја заштита „нашата Мајка Земја“ од климатските промени ...
ДА ЈА НАПРАВИМЕ ПОВТОРНО ВЕЛИКА НАШАТА ПЛАНЕТА, МУ ВРАТИ МАКРОН НА ТРАМП, КОЈ ГИ ПОВЛЕЧЕ САД ОД КЛИМАТСКИОТ ДОГОВОР

ДА ЈА НАПРАВИМЕ ПОВТОРНО ВЕЛИКА НАШАТА ПЛАНЕТА, МУ ВРАТИ МАКРОН НА ТРАМП, КОЈ ГИ ПОВЛЕЧЕ САД ОД КЛИМАТСКИОТ ДОГОВОР

  Во телевизиско обраќање, претседателот на Франција Емануел Макрон отфрли каква било можност за нови преговори, откако вчера претседателот До ...
ТРАМП ГИ ПОВЛЕЧЕ САД ОД ПАРИСКИОТ КЛИМАТСКИ ДОГОВОР ОТИ ТОЈ БИЛ ИЗБРАН ВО ПИТСБУРГ, А НЕ ВО ПАРИЗ

ТРАМП ГИ ПОВЛЕЧЕ САД ОД ПАРИСКИОТ КЛИМАТСКИ ДОГОВОР ОТИ ТОЈ БИЛ ИЗБРАН ВО ПИТСБУРГ, А НЕ ВО ПАРИЗ

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека ги повлекува САД од Парискиот климатски договор, нанесувајќи тежок удар на напорите ширум светот з ...
1 5 6 770 / 70 НАПИСИ