Таг: лансирање

СЛОВЕНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ СВОИТЕ ПРВИ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

СЛОВЕНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ СВОИТЕ ПРВИ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

По неколку одложувања поради лошото време, Словенија конечно ги лансираше своите први сателити „Немо ХД“ и Трисат“, кои се дел од проект на Европската ...
РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК СО ДВАЈЦА АСТРОНАУТИ УСПЕШНО ЛАНСИРАНА ОД ФЛОРИДА

РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК СО ДВАЈЦА АСТРОНАУТИ УСПЕШНО ЛАНСИРАНА ОД ФЛОРИДА

Ракетата на Илон Маск со двајца американски астронаути во екипажот успешно е лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, означувајќи почеток ...
ЛОШОТО ВРЕМЕ ГО ОДЛОЖИ ИСТОРИСКОТО ЛАНСИРАЊЕ НА РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК, ПРВО СО ЧОВЕЧКИ ЕКИПАЖ НА ПРИВАТНА КОМПАНИЈА

ЛОШОТО ВРЕМЕ ГО ОДЛОЖИ ИСТОРИСКОТО ЛАНСИРАЊЕ НА РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК, ПРВО СО ЧОВЕЧКИ ЕКИПАЖ НА ПРИВАТНА КОМПАНИЈА

Лошото време го одложи денешното историско лансирање на ракетата на Илон Маск од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Таа требаше да однесе двајца ...
ТОА ШТО ГО ГЛЕДАМЕ НА НЕБОТО ДЕНОВИВЕ СЕ САТЕЛИТИТЕ ЗА ИНТЕРНЕТ НА ИЛОН МАСК

ТОА ШТО ГО ГЛЕДАМЕ НА НЕБОТО ДЕНОВИВЕ СЕ САТЕЛИТИТЕ ЗА ИНТЕРНЕТ НА ИЛОН МАСК

Мистериозните светлечки траги што изминатите денови можеа да се видат и на небото над Македонија се телекомуникациските сателити „старлинк“, што речис ...
СЛОВЕНИЈА ВО МАРТ ЌЕ ГО ЛАНСИРА СВОЈОТ ПРВ САТЕЛИТ ВО ВСЕЛЕНАТА

СЛОВЕНИЈА ВО МАРТ ЌЕ ГО ЛАНСИРА СВОЈОТ ПРВ САТЕЛИТ ВО ВСЕЛЕНАТА

Првиот словенечки сателит ќе биде лансиран во вселената на 23 март, објавија Универзитетот во Марибор и научно-технолошкиот центар „Весоље-СИ“. Нар ...
НАЈГОЛЕМИОТ АВИОН НА СВЕТОТ УСПЕШНО ГО ИЗВЕДЕ ПРВИОТ ПРОБЕН ЛЕТ

НАЈГОЛЕМИОТ АВИОН НА СВЕТОТ УСПЕШНО ГО ИЗВЕДЕ ПРВИОТ ПРОБЕН ЛЕТ

Најголемиот авион на светот според распонот на крила го имаше својот прв лет над пустината Мохаве во Калифорнија. Наречен „стратолаунч“, според ком ...
РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК ИСПРАТИ СПОРТСКИ АВТОМОБИЛ ВО ВСЕЛЕНАТА

РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК ИСПРАТИ СПОРТСКИ АВТОМОБИЛ ВО ВСЕЛЕНАТА

Новата голема ракета на компанијата „Спејс Екс“ успешно беше лансирана вчера на својот прв тест-лет, превезувајќи црвен спортски автомобил, што потоа ...
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА РАКЕТА ЛАНСИРАНА ВО АПРИЛ ПО ГРЕШКА ПАДНАЛА ВО ГРАД БЛИЗУ ПЈОНГЈАНГ

СЕВЕРНОКОРЕЈСКА РАКЕТА ЛАНСИРАНА ВО АПРИЛ ПО ГРЕШКА ПАДНАЛА ВО ГРАД БЛИЗУ ПЈОНГЈАНГ

Проектил со среден домет, што Северна Кореја го лансирала во април, паднал во град во близина на Пјонгјанг, веројатно, предизвикувајќи експлозии и жрт ...
СТАНАВМЕ НУКЛЕАРНА СИЛА, МОЖЕМЕ ДА ЈА ГАЃАМЕ ЦЕЛА АМЕРИКА, КАЖА СЕВЕРНА КОРЕЈА

СТАНАВМЕ НУКЛЕАРНА СИЛА, МОЖЕМЕ ДА ЈА ГАЃАМЕ ЦЕЛА АМЕРИКА, КАЖА СЕВЕРНА КОРЕЈА

Северна Кореја објави дека успешно тестирала интерконтинентален балистички проектил што може да ја погоди целата територија на САД. Државната телев ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛАНСИРАЛА НОВА БАЛИСТИЧКА РАКЕТА КОН ЈАПОНИЈА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛАНСИРАЛА НОВА БАЛИСТИЧКА РАКЕТА КОН ЈАПОНИЈА

Северна Кореја лансирала уште една балистичка ракета денеска во утринските часови по локално време, соопшти армијата на Јужна Кореја. И Пентагон по ...
10 / 10 НАПИСИ