Таг: Литванија

ТУРЦИЈА ЌЕ ГО ПОДАРИ ДРОНОТ ЗА КОЈ ЛИТВАНЦИТЕ СОБРАА ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА СО ЦЕЛ ДА Ѝ ПОМОГНАТ НА УКРАИНА

ТУРЦИЈА ЌЕ ГО ПОДАРИ ДРОНОТ ЗА КОЈ ЛИТВАНЦИТЕ СОБРАА ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА СО ЦЕЛ ДА Ѝ ПОМОГНАТ НА УКРАИНА

Турција ќе ѝ подари борбен дрон на Литванија што потоа ќе биде предаден на Украина, откако Литванците донираа над пет милиони евра за да се купи едно ...
ЛИТВАНЦИТЕ ДОНИРАА ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДА СЕ КУПИ ДРОН ЗА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА

ЛИТВАНЦИТЕ ДОНИРАА ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДА СЕ КУПИ ДРОН ЗА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА

Стотици Литванци донираа за да се купи дрон за украинската војска, со цел да ѝ се помогне во војната против Русија. Целта од пет милиони евра беше пос ...
ЛИТВАНСКИ РЕЖИСЕР УБИЕН ВО МАРИУПОЛ, ЗА КОЈ СНИМИ ДОКУМЕНТАРЕЦ

ЛИТВАНСКИ РЕЖИСЕР УБИЕН ВО МАРИУПОЛ, ЗА КОЈ СНИМИ ДОКУМЕНТАРЕЦ

Литванскиот режисер Мантас Кведаравичиус загина во Мариупол, градот чија судбина ја документираше со години. „Руските окупатори го убиле литванскио ...
КИНА ГО ПОВЛЕЧЕ АМБАСАДОРОТ ОД ЛИТВАНИЈА ЗАШТО МУ ДОЗВОЛИ НА ТАЈВАН ДА ОТВОРИ АМБАСАДА

КИНА ГО ПОВЛЕЧЕ АМБАСАДОРОТ ОД ЛИТВАНИЈА ЗАШТО МУ ДОЗВОЛИ НА ТАЈВАН ДА ОТВОРИ АМБАСАДА

Кина и официјално го намали нивото на своите дипломатски односи со Литванија откако му дозволи на Тајван да отвори амбасада во Вилнус. Кинеското минис ...
ЛИТВАНИЈА ЌЕ ГРАДИ ПРЕПРЕКА НА ГРАНИЦАТА СО БЕЛОРУСИЈА ЗА ДА СПРЕЧИ ВЛЕЗ НА МИГРАНТИ

ЛИТВАНИЈА ЌЕ ГРАДИ ПРЕПРЕКА НА ГРАНИЦАТА СО БЕЛОРУСИЈА ЗА ДА СПРЕЧИ ВЛЕЗ НА МИГРАНТИ

Литванија ќе изгради бариера на границата со Белорусија, a армијата ќе патролира за да ги одврати мигрантите, рече премиерката Ингрида Симоните, откак ...
БЕЛОРУСКАТА ЛИДЕРКА НА ОПОЗИЦИЈАТА ИЗБЕГА ВО ЛИТВАНИЈА, ПОТВРДИ ЛИТВАНСКОТО МНР

БЕЛОРУСКАТА ЛИДЕРКА НА ОПОЗИЦИЈАТА ИЗБЕГА ВО ЛИТВАНИЈА, ПОТВРДИ ЛИТВАНСКОТО МНР

Белоруската лидерка на опозицијата Светлана Тиханоскаја замина за Литванија од Белорусија среде протестите и е безбедана, рече денес министерот за над ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ПАВИЛЈОНОТ НА ЛИТВАНИЈА И ЗА АРТУР ЏАФА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ПАВИЛЈОНОТ НА ЛИТВАНИЈА И ЗА АРТУР ЏАФА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ

Павилјонот на Литванија и американскиот уметник Артур Џафа се годинашните добитници на Златен лав на Венециското биенале на уметност. Делото на Џафа, ...
НАТО: РУСИЈА ЌЕ ЈА ЗЛОУПОТРЕБИ СЕКОЈА СЛАБОСТ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МОЛДАВИЈА И УКРАИНА

НАТО: РУСИЈА ЌЕ ЈА ЗЛОУПОТРЕБИ СЕКОЈА СЛАБОСТ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МОЛДАВИЈА И УКРАИНА

За време на вечерата на самитот во Варшава што почна вчера, лидерите на земјите во НАТО дале тмурна прогноза за геополитичките намери на Русија, и се ...
8 / 8 НАПИСИ