Таг: МАНУ

1 2 3 9 10 / 81 НАПИСИ
19 ПИСАТЕЛИ НАПИШАА ПОСВЕТИ ЗА ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ, ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА Е НА 25 ЈУНИ ВО МАНУ

19 ПИСАТЕЛИ НАПИШАА ПОСВЕТИ ЗА ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ, ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА Е НА 25 ЈУНИ ВО МАНУ

На 25 јуни во 12 часот, во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ќе има промоција на „Книга за Петре (Сите лица на расказот)“, во чес ...
АТЕЛЈЕТО НА ТАТКО МИ БЕШЕ НАЈИНТЕРЕСНО МЕСТО ЗА ИГРАЊЕ, ВЕЛИ ЛАРА ТАШКОВСКА КОЈА ВО МАНУ ИЗЛОЖУВА СО ТАТКО Ѝ ВАСКО И ДЕДО Ѝ РИСТО РИСТОВСКИ

АТЕЛЈЕТО НА ТАТКО МИ БЕШЕ НАЈИНТЕРЕСНО МЕСТО ЗА ИГРАЊЕ, ВЕЛИ ЛАРА ТАШКОВСКА КОЈА ВО МАНУ ИЗЛОЖУВА СО ТАТКО Ѝ ВАСКО И ДЕДО Ѝ РИСТО РИСТОВСКИ

Израснав со надреалистични слики околу себе, вели уметницата Лара Ташковска за изложбата „Корени: Три генерации Ташковски“. Шеесетина дела од три гене ...
ВО МАНУ СЕ ОТВОРА ИЗЛОЖБА „ТРИ ГЕНЕРАЦИИ ТАШКОВСКИ“

ВО МАНУ СЕ ОТВОРА ИЗЛОЖБА „ТРИ ГЕНЕРАЦИИ ТАШКОВСКИ“

„Три генерации Ташковски“ е насловена изложбата која ќе се отвори вечерва во 19 часот во Галеријата на Македонската академија на науките и уметностите ...
ПОЧИНА АКАДЕМИК ЈОРДАН ПОП-ЈОРДАНОВ

ПОЧИНА АКАДЕМИК ЈОРДАН ПОП-ЈОРДАНОВ

Академик Јордан Поп-Јорданов почина вчера на 98 години, соопшти Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), каде беше претседател од 1984 ...
НА ПОЛИТИКАТА НЕ Ѝ МЕСТО ВО МАНУ, НО НЕМА ДА МОЛЧИМЕ, РЕЧЕ НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АКАДЕМИЈАТА, ЖИВКО ПОПОВ

НА ПОЛИТИКАТА НЕ Ѝ МЕСТО ВО МАНУ, НО НЕМА ДА МОЛЧИМЕ, РЕЧЕ НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АКАДЕМИЈАТА, ЖИВКО ПОПОВ

Нема врвна наука без финансии и нема напредно општество со маргинализирање на науката, рече денеска академик Живко Попов, новиот претседател на Македо ...
НАЈДОБРИТЕ ДЕЦА НИ ОТИДОА ОД ДРЖАВАВА, МОРА ДА СЕ ВЛОЖУВА ВО ЗНАЕЊЕ, РЕЧЕ АКАДЕМИК АЛЕКСАНДАР ДИМОВСКИ

НАЈДОБРИТЕ ДЕЦА НИ ОТИДОА ОД ДРЖАВАВА, МОРА ДА СЕ ВЛОЖУВА ВО ЗНАЕЊЕ, РЕЧЕ АКАДЕМИК АЛЕКСАНДАР ДИМОВСКИ

Последните десетина години најдобрите деца ни одат, и тоа е нешто што не можеме да го надоместиме, рече денеска академик Александар Димовски, кој го в ...
ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ САМОСТОЕН ТРАНСПЛАНТАЦИСКИ ХИРУРГ, АКАДЕМИК ЖИВКО ПОПОВ, Е НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ

ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ САМОСТОЕН ТРАНСПЛАНТАЦИСКИ ХИРУРГ, АКАДЕМИК ЖИВКО ПОПОВ, Е НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ

Академик Живко Попов, првиот македонски самостоен трансплантациски хирург, е нов претседател на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ...
ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ АКАДЕМИК ЛУАН СТАРОВА

ПОЧИНА ПИСАТЕЛОТ АКАДЕМИК ЛУАН СТАРОВА

Луан Старова, писател, есеист и дипломат, член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), почина денеска на 81 година, објави семејств ...
ПОЧИНА ПОЕТОТ АКАДЕМИК РАДОВАН ПАВЛОВСКИ

ПОЧИНА ПОЕТОТ АКАДЕМИК РАДОВАН ПАВЛОВСКИ

Радован Павловски поет, есеист и патописец, почина вчера на 84 години, соопшти Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Павловски беше ...
МАКЕДОНЕЦОТ Е СРЕЌЕН ШТО ГО ИМАШЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ КОГА ЈА ИЗВОЈУВА СЛОБОДАТА, РЕЧЕ АКАДЕМИК УРОШЕВИЌ НА СВЕЧЕНОСТА ЗА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ

МАКЕДОНЕЦОТ Е СРЕЌЕН ШТО ГО ИМАШЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ КОГА ЈА ИЗВОЈУВА СЛОБОДАТА, РЕЧЕ АКАДЕМИК УРОШЕВИЌ НА СВЕЧЕНОСТА ЗА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ

„Блаже Конески беше ренесансна појава, и научник и уметник на зборот, спој на рационална мисла и на емотивен изблик. Такви луѓе во ниту една култура н ...
1 2 3 9 10 / 81 НАПИСИ