Таг: марш

1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ
ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА НА ИЛИНДЕНСКИ МАРШ НЕ МОЖЕ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ОРГАНИЗАТОРОТ ТРЕБА ЈАВНО ДА СЕ ИЗВИНИ АКО НЕ САКА СУДСКА ПРИЈАВА ЗА ВОЗНЕМИРУВАЊЕ, ОДЛУЧИ АНТИДИСКРИМИНАЦИСКАТА КОМИСИЈА

ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА НА ИЛИНДЕНСКИ МАРШ НЕ МОЖЕ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ОРГАНИЗАТОРОТ ТРЕБА ЈАВНО ДА СЕ ИЗВИНИ АКО НЕ САКА СУДСКА ПРИЈАВА ЗА ВОЗНЕМИРУВАЊЕ, ОДЛУЧИ АНТИДИСКРИМИНАЦИСКАТА КОМИСИЈА

Организатор на коњички илинденски марш од Скопје ги дискриминирал припадниците на ЛГБТ заедницата со изјава на телевизија за време на подготовките лет ...
ПОД МОТОТО „ГЛАСНИ И ГОРДИ!“, ВО СКОПЈЕ СЕ СЛАВАТ РАЗЛИЧНОСТИ И ЉУБОВ НА ЧЕТВРТАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА

ПОД МОТОТО „ГЛАСНИ И ГОРДИ!“, ВО СКОПЈЕ СЕ СЛАВАТ РАЗЛИЧНОСТИ И ЉУБОВ НА ЧЕТВРТАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА

Под мотото „Гласни и горди!“, во Скопје се одржува четвртата Парада на гордоста. Иако со забележливо помалку луѓе од лани, настанот кој слави, но и се ...
ПОЛА МИЛИОН ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ВО ВАРШАВА ПРОТИВ ДЕСНИЧАРСКАТА ВЛАДА

ПОЛА МИЛИОН ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ВО ВАРШАВА ПРОТИВ ДЕСНИЧАРСКАТА ВЛАДА

Стотици илјади луѓе се собраа денеска во Варшава на 34-годишнината од одржувањето на првите поствоени демократски избори во Полска, на маршот организи ...
ДВЕГОДИШНИОТ КИРИЛ ЦВЕТАНОВСКИ ОД БИТОЛА Е НАЈМЛАДИОТ ПЛАНИНАР НА МАРШОТ ЗА СМИЛЕВО

ДВЕГОДИШНИОТ КИРИЛ ЦВЕТАНОВСКИ ОД БИТОЛА Е НАЈМЛАДИОТ ПЛАНИНАР НА МАРШОТ ЗА СМИЛЕВО

Битолчанецот Кирил Цветановски со две и пол години беше најмладиот учесник на 12. традиционален марш „Смилево 2023“, што вчера во чест на Денот на пол ...
И МОЈОТ ИДЕНТИТЕТ ПОСТОИ – ТРАНСРОДОВИТЕ ЛИЦА И ДРУГИТЕ ГРАЃАНИ МАРШИРАА ЗА ВИДЛИВОСТ И ЗА ПРАВНО ПРИЗНАВАЊЕ НА НИВНИОТ РОД

И МОЈОТ ИДЕНТИТЕТ ПОСТОИ – ТРАНСРОДОВИТЕ ЛИЦА И ДРУГИТЕ ГРАЃАНИ МАРШИРАА ЗА ВИДЛИВОСТ И ЗА ПРАВНО ПРИЗНАВАЊЕ НА НИВНИОТ РОД

Тешката секојдневна дискриминација и насилство врз трансродови луѓе во Македонија, неспроведувањето во целост на пресудите на Судот за човекови права ...
НАПАД НА НОВИНАРИ Е НАВРЕДА НА ГРАЃАНИТЕ, МЕДИУМСКИТЕ РАБОТНИЦИ МАРШИРАА ПРОТИВ ОМАЛОВАЖУВАЊАТА ОД ВЛАСТИТЕ

НАПАД НА НОВИНАРИ Е НАВРЕДА НА ГРАЃАНИТЕ, МЕДИУМСКИТЕ РАБОТНИЦИ МАРШИРАА ПРОТИВ ОМАЛОВАЖУВАЊАТА ОД ВЛАСТИТЕ

Под паролата „Марш за одбрана на новинарското достоинство“, новинари, сниматели фоторепортери и други медиумски работници, денеска пред Владата и пред ...
ОТКАКО ДИВ ТАКСИСТ НАПАДНА СТУДЕНТКА И ИЗБЕГА ОД ДРЖАВАТА, СЕ НАЈАВУВА ПРОТЕСТЕН СОБИР ДЕНЕСКА ПРЕД МВР

ОТКАКО ДИВ ТАКСИСТ НАПАДНА СТУДЕНТКА И ИЗБЕГА ОД ДРЖАВАТА, СЕ НАЈАВУВА ПРОТЕСТЕН СОБИР ДЕНЕСКА ПРЕД МВР

Под мотото „Не сме безбедни!“, денеска во Скопје ќе се одржи протестен собир, преку кој, како што најавуваат организаторите, ќе се изрази револт од по ...
ЖЕНСКАТА СИРОМАШТИЈА Е ОВОЗМОЖЕНА ОД СИСТЕМОТ, БЕШЕ КАЖАНО НА МАРШОТ ЗА 8 МАРТ

ЖЕНСКАТА СИРОМАШТИЈА Е ОВОЗМОЖЕНА ОД СИСТЕМОТ, БЕШЕ КАЖАНО НА МАРШОТ ЗА 8 МАРТ

Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство како организатор, поведе на протест за социјални права по повод 8 Март, на релација ...
ДА СЕ ДЕФИНИРА СТАТУСОТ НА САМОХРАНОСТ ПОБАРАА НА МАРШОТ ЗА ПОДДРШКА НА САМОХРАНИ МАЈКИ

ДА СЕ ДЕФИНИРА СТАТУСОТ НА САМОХРАНОСТ ПОБАРАА НА МАРШОТ ЗА ПОДДРШКА НА САМОХРАНИ МАЈКИ

Дефинирање на статусот на самохраност и почитување на судските одлуки побараа учесниците на првиот марш за поддршка на самохрани мајки, што денеска се ...
ТЕТОВЦИ НА МИРЕН МАРШ ЗА ПОЧИТ КОН ПОЧИНАТИТЕ ВО ПОЖАРОТ ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА

ТЕТОВЦИ НА МИРЕН МАРШ ЗА ПОЧИТ КОН ПОЧИНАТИТЕ ВО ПОЖАРОТ ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА

Во Тетово денес беше одржан граѓански марш во знак на почит кон 14 луѓе кои ги загубија животите во пожарот кој на 8-ми септември изби во објектот на ...
1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ