Таг: „Мирно лето“

КИНОТЕКАТА В ПЕТОК ЌЕ ГО ПРОМОВИРА БЛУРЕЈ ИЗДАНИЕТО НА „МИРНО ЛЕТО“

КИНОТЕКАТА В ПЕТОК ЌЕ ГО ПРОМОВИРА БЛУРЕЈ ИЗДАНИЕТО НА „МИРНО ЛЕТО“

Кинотека на Македонија в петок (12 часот) ќе го промовира блуреј дискот со дигитално реставрираната верзија на првата македонска филмска комедија „Мир ...
ФИЛМСКА ВЕЧЕР СО СЕМЕЈСТВАТА НА ЅВЕЗДИТЕ ОД „МИРНО ЛЕТО“ И ПРОЕКЦИЈА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНАТА КОПИЈА В ПЕТОК ВО КИНОТЕКАТА

ФИЛМСКА ВЕЧЕР СО СЕМЕЈСТВАТА НА ЅВЕЗДИТЕ ОД „МИРНО ЛЕТО“ И ПРОЕКЦИЈА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНАТА КОПИЈА В ПЕТОК ВО КИНОТЕКАТА

Новата, дигитално реставрирана копија на првата македонска филмска комедија „Мирно лето“ на режисерот Димитрие Османли, од 1961 година ќе биде прикажа ...
ОТВОРЕНОТО КИНО НА КИНОТЕКАТА ГО ДОБИ НАЗИВОТ „МИРНО ЛЕТО“ ПО ФИЛМОТ НА ОСМАНЛИ

ОТВОРЕНОТО КИНО НА КИНОТЕКАТА ГО ДОБИ НАЗИВОТ „МИРНО ЛЕТО“ ПО ФИЛМОТ НА ОСМАНЛИ

Кинотеката одлучи нивното летно кино, кое поради пандемијата и запазување на протокол за заштита е поставено во дворот, да се вика „Мирно лето“ во чес ...
ПОЧИНА ЉУПКА ЏУНДЕВА, ТИВКАТА АКТЕРСКА ДИВА

ПОЧИНА ЉУПКА ЏУНДЕВА, ТИВКАТА АКТЕРСКА ДИВА

Актерката Љупка Арсова-Џундева, една од доајените на македонското глумиште, почина на 84 години, соопшти Македонскиот народен театар (МНТ), на чија сц ...
4 / 4 НАПИСИ