Таг: МСУ

1 2 328 / 28 НАПИСИ
УТРЕ МАТИНЕ ВО МСУ СО ЏЕЗ, ОВОШЈЕ И СКУЛПТУРИТЕ НА ГЛИГОР СТЕФАНОВ

УТРЕ МАТИНЕ ВО МСУ СО ЏЕЗ, ОВОШЈЕ И СКУЛПТУРИТЕ НА ГЛИГОР СТЕФАНОВ

Утре во 12 часот во Музејот на современа уметност (МСУ) ќе се има матине со модерен џез, свежо овошје и разладено вино, во чест на изложбата „Грабење ...
ГЛИГОР СТЕФАНОВ ПО 30 ГОДИНИ СЕ ВРАТИ ВО МСУ СО СКУЛПТУРИ ОД 100 МЕТРИ

ГЛИГОР СТЕФАНОВ ПО 30 ГОДИНИ СЕ ВРАТИ ВО МСУ СО СКУЛПТУРИ ОД 100 МЕТРИ

По триесет години, еден од најзначајните македонски уметници Глигор Стефанов, кој живее во Канада, утревечер ќе има изложба во Музејот на современа ум ...
МНОГУ НАПРАВИВМЕ ЗАЕДНО И ЗАТОА ПОРАСНАА СТАНДАРДИТЕ, РЕЧЕ АМБАСАДОРКАТА ГАЛОВЕЈ НА РОДЕНДЕНОТ НА БРИТАНСКАТА КРАЛИЦА ВО СКОПЈЕ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МНОГУ НАПРАВИВМЕ ЗАЕДНО И ЗАТОА ПОРАСНАА СТАНДАРДИТЕ, РЕЧЕ АМБАСАДОРКАТА ГАЛОВЕЈ НА РОДЕНДЕНОТ НА БРИТАНСКАТА КРАЛИЦА ВО СКОПЈЕ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Работиме заедно на владеење на правото, закајнување на капацитетите и ефикасноста на институциите, на образованието, екологијата, културата, рече амба ...
УМЕТНИЦИ ОД МАКЕДОНИЈА И БРИТАНИЈА ГИ СПОИЈА ДЕЛАТА ЗА ЖЕНСКИТЕ ПРАШАЊА ВО ИЗЛОЖБАТА „РОДОВИ ПЕРЦЕПЦИИ“ ВО МСУ

УМЕТНИЦИ ОД МАКЕДОНИЈА И БРИТАНИЈА ГИ СПОИЈА ДЕЛАТА ЗА ЖЕНСКИТЕ ПРАШАЊА ВО ИЗЛОЖБАТА „РОДОВИ ПЕРЦЕПЦИИ“ ВО МСУ

„Родови перцепции“ е насловена изложбата која ќе се отвори вечерва во 20 часот во Музејот на современа уметност (МСУ). Изложбата е резултат на соработ ...
СПАСЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ ОД ПОЖАРОТ ВО ЗАВОДОТ ЗА УРБАНИЗАМ НА ИЗЛОЖБА ВО МСУ

СПАСЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ ОД ПОЖАРОТ ВО ЗАВОДОТ ЗА УРБАНИЗАМ НА ИЗЛОЖБА ВО МСУ

Во Музејот на современа уметност (МСУ) вечерва во 20 часот почнува меѓународниот симпозиум „Еј, што имаме да изгубиме? Архивирањето како колективен чи ...
ВО МСУ СЕ ОТВОРА ИЗЛОЖБА ЗА ИТАЛИЈАНСКО-МАКЕДОНСКИ ПАРАЛЕЛИ ВО УМЕТНОСТА

ВО МСУ СЕ ОТВОРА ИЗЛОЖБА ЗА ИТАЛИЈАНСКО-МАКЕДОНСКИ ПАРАЛЕЛИ ВО УМЕТНОСТА

Изложбата „Конекции во колекциите - италијанско-македонски паралели“ ќе се отвори денеска во 18.30 часот во Музејот на современа уметност (МСУ). Сп ...
НОВИНАРОТ ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ ИЗДАДЕ ДВЕ НОВИ КНИГИ

НОВИНАРОТ ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ ИЗДАДЕ ДВЕ НОВИ КНИГИ

Новинарот Ѕвездан Георгиевски синоќа во Музејот на современа уметност (МСУ) ги промовираше своите две нови книги „Урбани топоними“ и „Една недела...“. ...
ПРОЕКТ НА МСУ СО 4 ОБЈЕКТИ КОИ „СКОПЈЕ 2014“ ГИ ИЗМЕНИ ОД КОРЕН ОДИ НА АРХИТЕКТОНСКОТО БИЕНАЛЕ ВО ВЕНЕЦИЈА

ПРОЕКТ НА МСУ СО 4 ОБЈЕКТИ КОИ „СКОПЈЕ 2014“ ГИ ИЗМЕНИ ОД КОРЕН ОДИ НА АРХИТЕКТОНСКОТО БИЕНАЛЕ ВО ВЕНЕЦИЈА

Четири објекти кои претрпеа коренити промени со проектот „Скопје 2014“ се вклучени во проектот „Ослободување на просторот“ на Музејот на современа уме ...
1 2 328 / 28 НАПИСИ