МЕМОРИЈАТА НА ПОСТЗЕМЈОТРЕСНО СКОПЈЕ Е ДЕЛ ОД ТЕСТАМЕНТОТ НА ЛУБАРДА И МСУ, РЕЧЕ КОСТАДИНОВСКА-СТОЈЧЕВСКА

  МЕМОРИЈАТА НА ПОСТЗЕМЈОТРЕСНО СКОПЈЕ Е ДЕЛ ОД ТЕСТАМЕНТОТ НА ЛУБАРДА И МСУ, РЕЧЕ КОСТАДИНОВСКА-СТОЈЧЕВСКАУметницата Вана Урошевиќ и академик Влада Урошевиќ меѓу гостите на синоќешното отворање на изложбата на Лубарда. (Фото: Фејсбук на Оливер Спасовски)

  Изложбата на Петар Лубарда е тестамент во кој е втисната меморијата на постземјотресно Скопје и на Музејот на современата уметност (МСУ), како синоними на светската солидарност, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Синоќа во полниот МСУ се отвори изложбата на Лубарда, најзначајниот уметник и еден од најистакнатите сликари на територијата на поранешна Југославија од втората половина на 20. век.

  Изложбата се организира во годината кога се одбележуваат 60 години од скопскиот земјотрес и е заедничка соработка на министерствата за култура на Црна Гора и Македонија, амбасадата на Црна Гора и МСУ под покровителство на претседателот Стево Пендаровски. Во октомври 1963, Лубарда ги подарил сите 26 дела од неговата изложба во Ниш, подоцна изложени и во Скопје, со што тој станал, не само еден од првите, туку и меѓу најголемите дарители на МСУ – Скопје. Куратори на изложбата се Благоја Варошанец и Владимир Јанчевски. Соработници на проектот се конзерваторите Љупчо Иљовски и Јадранка Милчовска.

  Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и црногорската министерка за култура Маша Влаовиќ. (Фото: Министерство за култура)

  „Ова не е само обична изложба, било кажано во октомври 1963 година на отворањето на големата изложба – подарок на 26 слики од Петар Лубарда, во тогашниот Дом на синдикатите во Скопје. И еве, по 60 години, можеме да кажеме дека и ова не е само една обична изложба. Сега, по долго време, сме со сите 52 подарени дела од големиот југословенски и светски уметник, Лубарда“, рече министерката Костадиновска-Стојчевска, која ја отвори изложбата заедно со црногорската министерка за култура Маша Влаовиќ.

  „Овој гест беше значаен и од аспект на формирањето на Музејот на современата уметност во Скопје, а може да се каже дека беше и иницијатива за создавање на оваа престижна институција, што особено нѐ радува. Врските меѓу нашите народи во поранешната држава беа силни и продуктивни, а сигурна сум дека тоа е случај и денес, за што сведочи и вечерашната изложба “, рече Влаовиќ.

  Изложбата ќе биде отворена до 31 март.

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира